Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu dokonania szybkiej nowelizacji obowiązującej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w taki sposób, aby możliwe było przestrzeganie norm ilościowych objęcia opieką pacjentów przez świadczeniodawców w podstawowej opiece zdrowotnej.
Kiedy wejdą grupy jednorodne, jestem w stanie przedstawić koszyk świadczeń gwarantowanych z ich wyceną w ramach grup jednorodnych. I to jest to, co będę pewnie demonstrować i przedstawiać i bronić tego już na początku czerwca - zapowiada minister zdrowia Ewa Kopacz.
Profesor Giuseppe Mancia zostanie 30 maja doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Gdańsku. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13 w Auditorium Primum Atheneum Gedanense Novum.
Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk podał się do dymisji, tłumacząc się względami zdrowotnymi. Jego rezygnację przyjęła 5 maja minister Ewa Kopacz. Jak donosi "Newsweek", Włodarczyk po raz pierwszy złożył dymisję już w kwietniu, jednak do tej pory Ewa Kopacz nie chciała jej przyjąć.
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował w ramach programu profilaktycznego leczenie dzieci chorych na hemofilię A i B, których jest ok. 2,5 tys., w tym ok. 400 z ciężką postacią tej choroby - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Zostanie na to przeznaczone blisko 80 mln zł.
Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o podjęcie prac nad przygotowanym przez PiS i złożonym pod koniec marca projektem ustawy o zawodach medycznych innych niż te, które są uregulowane w odrębnych ustawach (o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, o psychologach, o diagnostach, o aptekarzach).
Dyrektorzy 21 szpitali na Mazowszu, w tym wszystkich stołecznych lecznic wojewódzkich, nie zgodzili się na warunki finansowania świadczeń medycznych proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na maj i czerwiec i nie podpisali kontraktów na ten okres. Szefowie placówek ostrzegają, że pieniędzy wystarczy im na 2-3 tygodnie.
Niemal połowa Polaków (47%) uważa, iż przeprowadzenie reformy systemu opieki zdrowotnej to najpilniejsze zadanie, z którym powinien uporać się rząd - wynika z sondażu telefonicznego, przeprowadzonego w dniach 25-27 kwietnia przez SMG/KRC dla programu "Forum" w TVP Info na grupie ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1005 osób powyżej 18. roku życia.
Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zaprotestowała przeciwko nieuwzględnieniu specyfiki pediatrycznej darmowej opieki paliatywnej w rozporządzeniu określającym standardy postępowania i procedury medycznych z zakresu opieki paliatywno-hospicyjnej w zakładach opieki zdrowotnej.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o informację o stopniu zaawansowania oraz przewidywanym terminie zakończenia prac nad "koszykiem świadczeń gwarantowanych".
6 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy - przypomina gremium naukowe Światowej Inicjatywy dla Astmy (Global Initiative for Asthma – GINA). Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat astmy i poprawa jakości opieki nad chorymi. Światowy Dzień Astmy jest obchodzony regularnie od 1998 roku.
24 kwietnia na zjeździe Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego podjęto decyzję o przedstawieniu polskim władzom tj. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, premierowi Donaldowi Tuskowi, minister zdrowia Ewie Kopacz oraz przewodniczącym wszystkich klubów parlamentarnych w Sejmie postulatów dotyczących sytuacji w ratownictwie medycznym.
16 kwietnia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie władz Funduszu (w tym prezesa Jacka Grabowskiego) z przedstawicielami Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie".
W bardzo złej sytuacji są pacjenci Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, którzy mają problemy z nerkami. Od 1 maja na oddziale nefrologii i w stacji dializ pracują tylko dwie lekarki. Do końca kwietnia łącznie z ordynatorką pracowało ich 7.
Trwa podpisywanie umów kontraktowych z lekarzami Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie). Właśnie został rozstrzygnięty kolejny konkurs: teraz na kontraktach będzie 80 ze 110 lekarzy pełniących dyżury na oddziałach. Szpital zatrudnia prawie 170 lekarzy.
Co dziesiąta poradnia specjalistyczna na Pomorzu nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2008 rok. Umowy wygasły z końcem kwietnia, a nowych nie podpisało dotąd 113 placówek z ponad 1400, które złożyły swoje oferty. Nowy konkurs pomorski NFZ ogłosił w lutym. Jego wyniki na internetowej stronie oddziału ukazały się 25 kwietnia.
Pacjenci szpitala powiatowego w Iławie (Warmińsko-mazurskie) mają zapewnioną opiekę lekarską do 6 maja, do godziny 15.00. - Dyrektorowi placówki udało się zapełnić luki w dyżurach specjalistów na poszczególnych oddziałach - informuje Edyta Wrotek, rzecznik wojewody, który w związku z sytuacją w Iławie powołał sztab kryzysowy.
Na ok. 470 pracowników obsługi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie nie przyszło dzisiaj do pracy 145 osób (m.in. salowe, sprzątaczki, instrumentariuszki, zaopatrzeniowcy, pracownicy administracji, konserwatorzy), które w ten sposób zaprotestowały przeciwko zbyt niskim zarobkom, korzystając z prawa do urlopu na żądanie.
Urząd Miasta Opola wyda w tym roku 600 tys. zł na badania profilaktyczne dla mieszkańców miasta. Miasto sfinansuje także szczepienia ochronne przeciw meningokokom grupy C dzieci urodzonych w latach 2002-2003.
Zespół Przychodni Specjalistycznych przy ul. M. Skłodowskiej-Curie w Tarnowie otrzymał Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000.