Z kraju

  • Ochman: To jak nacjonalizacja po wojnie

    Przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman przyznała, że z ogromnym zaskoczeniem przyjęła enuncjacje medialne nt. planu Platformy Obywatelskiej dotyczącego przekształceń szpitali, ponieważ związkowcy pracują obecnie nad projektami złożonymi w Sejmie omawianymi w czasie "białego szczytu".

  • OZZL w sprawie prywatyzacji szpitali

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaprotestował przeciwko traktowaniu prywatyzacji szpitali jako pretekstu do osiągania doraźnych korzyści politycznych, zwłaszcza przez polityków obecnej opozycji. "Takie podejście spłyca problem, fałszuje jego obraz i uniemożliwia merytoryczną dyskusję o korzyściach i zagrożeniach związanych z prywatyzacją" - twierdzi Związek.

  • Barometr harmonizacji wg URPL

    Według informacji Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych Produktów Biobójczych, z 6724 dotychczas złożonych wniosków w procesie dostosowania dokumentacji do wymagań Prawa farmacutycznego do 30 kwietnia br. przyjęto 1531, a w 5220 przypadkach dokumentacja wymaga uzupełnień przez podmioty odpowiedzialne.

  • Doktor G. uwolniony od zarzutu zabójstwa

    Prokuratura Okręgowa w Warszawie postanowieniem z 7 maja umorzyła śledztwo przeciwko dr. Mirosławowi G., byłemu ordynatorowi oddziału kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego Stołecznego Zarządu Zdrowia MSWiA, w wątku dotyczącym zabójstwa pacjenta. Decyzja prokuratury jest nieprawomocna.

  • W Sejmie o przeciwdziałaniu alkoholizmowi

    Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła rządowy dokument: "Sprawozdanie z realizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w okresie od 1 stycznia – 31 grudnia 2006 r." Sprawozdanie przedstawiał wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

  • Premier: Szpital musi mieć gospodarza

    Szpitale prywatyzowane metodą likwidacyjną, a także ze względu na duże zadłużenie, są prywatyzowane od lat, szczególnie intensywnie za rządów moich poprzedników. My dzisiaj chcemy uniknąć tego typu prywatyzacji poprzez urealnienie własności i decyzyjności samorządów wobec szpitali - mówi premier Donald Tusk.

  • Urolodzy wygrali przetarg, teraz idą do sądu

    Prezydent Katowic nie poszedł na ugodę z urologami ze Szpitala im. Prof. Emila Michałowskiego, którzy rok temu, by ratować swoje miejsce pracy przed likwidacją, założyli spółkę Medyczne Centrum Urologii i przystąpili do ogłoszonego przez władze miasta przetargu. Konkurs wygrali, oferując 12 mln zł - o milion więcej, niż wycenił rzeczoznawca - ale przetarg unieważniono.

  • W Kielcach powstanie drugi SOR

    Władze województwa świętokrzyskiego postanowiły o powstaniu drugiego w Kielcach szpitalnego oddziału ratunkowego do końca br. Na temat stworzenia SOR-u rozmawiali wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, wicewojewoda Piotr Żołądek i członek zarządu województwa Marek Gos. Urzędy będą ze sobą w tej sprawie współpracować.

  • Szpital zamyka kolejne oddziały

    Dyrektor Miejskiego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szprotawie (Lubuskie), Franciszek Misiopecki zdecydował o zamknięciu oddziału wewnętrznego co najmniej do końca czerwca z powodu braku lekarzy. Opiekę nad 20 pacjentami, którzy obecnie tu przebywają, będzie pełniła ordynator oraz lekarze dyżurni.

  • Klinika po remoncie

    W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zakończono budowę nowoczesnego bloku z klinikami ginekologii, neonatologii oraz rozrodczości i endokrynologii ginekologicznej.

  • Podatek Religi - martwe prawo

    Od 7 miesięcy firmy ubezpieczeniowe przekazują do Narodowego Funduszu Zdrowia środki na pokrycie kosztów leczenia ofiar wypadków drogowych. Do końca lutego na konto NFZ wpłynęło z tego tytułu ponad 219 mln zł. Pieniądze te wciąż nie trafiły jednak do szpitali.

  • Opozycja przeciwko zapisom o obowiązkach pacjenta

    Prawa pacjenta nie mogą być uzależnione od jego obowiązków - uważają posłowie opozycji zasiadający w podkomisji pracującej nad ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zapis o obowiązkach pacjenta znalazł się m.in. w projekcie preambuły, przedstawionej w środę przez posłów PO podczas posiedzenia podkomisji.

  • Debata o przekształceniach sektora zdrowotnego

    W dniach 8-9 maja w siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego trwa seminarium "Rola europejskiego i krajowego dialogu społecznego w przekształceniach sektora zdrowotnego", zorganizowane przez Konfederację Pracodawców Polickich we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Pracodawców Szpitali i Opieki Zdrowotnej (HOSPEEM) oraz ze współpracy z Europejską Federacją Związków Zawodowych Sektora Publicznego (EPSU) i Europejskim Stowarzyszeniem Szpitali Niepublicznych (UEHP).

  • Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

    180 lat temu, 8 maja urodził się Henry Dunant, założyciel największej na świecie organizacji humanitarnej i pierwszy laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to największe święto humanitaryzmu, obchodzone w 192 państwach na całym świecie, łączące 100 milionów wolontariuszy. W Polsce w dniach 6-12 maja obchodzony jest Tydzień Polskiego Czerwonego Krzyża.

  • Związkowcy przeciwko połączeniu szpitali

    We wrześniu radni województwa dolnośląskiego podejmą ostateczną decyzję w sprawie połączenia Okręgowego Szpitala Kolejowego i Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka i przeniesienia w 2012 r. do nowego obiektu na 500-600 łóżek. Nad szczegółami połączenia pracują już specjalne zespoły powołane w obu szpitalach.

  • Prof. Hardie doktorem honoris causa UMB

    13 maja odbędzie się Uroczystość nadania tytułu doktors honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Davidowi Grahame Hardie.

  • Powszechna prywatyzacja szpitali?

    Jak informują "Rzeczpospolita" i "Dziennik", na wczorajszym spotkaniu kierownictwa Klubu Poselskiego Platformy Obywatelskiej z Donaldem Tuskiem ustalono, iż projekty ustaw zdrowotnych, rozpatrywane obecnie w podkomisjach, mają zostać zliberalizowane. Konieczność zmian zasugerowali podobno samorządowcy.

  • Szpital bez dyrektora i bez 2 oddziałów

    Dyrektor Szpitala Powiatowego w Iławie Wiesława Jastrząb poinformowała, że zrezygnowała z kierowania szpitalem. Jej obowiązki przejęła dyrektor szpitala wojewódzkiego w Elblągu Elżbieta Gelert, która będzie kierowała teraz dwoma placówkami.

  • Najpierw prywatyzacja, potem modernizacja

    Szpital powiatowy w Prudniku (Opolskie) ma zostać sprywatyzowany poprzez sprzedaż 49% akcji zarządzającej nim spółki Prudnickie Centrum Medyczne, w której 100% udziałów ma powiat. W ub. roku PCM przyniosło 340 000 zł zysku, jednak na zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację lecznicy to za mało.

  • "Pieniędzy w systemie jest wystarczająca ilość"

    Pieniędzy przeznaczonych na służbę zdrowia w systemie jest wystarczająca ilość, tylko trzeba umieć nimi odpowiednio zarządzać - mówi dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Regina Tokarz.

98867 artykułów - strona 4450 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.