Z kraju

  • Nowy dyrektor zachodniopomorskiego NFZ

    13 maja odbędzie się posiedzenie Rady Zachodniopomorskiego Ooddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, podczas którego Rada m.in. zaopiniuje powołanie Sylwestra Bierzanowskiego na stanowisko Dyrektora ZOW NFZ.

  • "Oddłużenie nie będzie bezwarunkowe"

    Samorządy mogą przejąć nadzór nad szpitalami, bo to mogłoby poprawić zarządzanie placówkami. Ale pod warunkiem, że pójdą za tym dodatkowe środki na ich utrzymanie. No i że szpitale zostaną oddłużone - uważa Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa lubelskiego odpowiedzialny m.in. za opiekę zdrowotną.

  • Przełom w Iławie

    Opieka lekarska na wszystkich czynnych oddziałach iławskiego szpitala jest zapewniona - poinformował starosta iławski Maciej Rygielski. Tymczasem w negocjacjach lekarzy z dyrekcją nastąpił przełom.

  • ZOZ na sprzedaż

    Zakład opieki zdrowotnej w Bystrzycy Kłodzkiej (Dolnośląskie) został wystawiony na sprzedaż. O sprzedaży szpitala zadłużonego na 17 mln zł samorząd gminy zadecydował na początku marca. Miasto przejęło szpital 8 lat temu od samorządu kłodzkiego, walcząc o prawa powiatu, jednak plany te spaliły na panewce.

  • Powstał komitet "Stop prywatyzacji szpitali"

    Posłowie Socjaldemokracji Polskiej - Nowej Lewicy i Partii Demokratycznej (11 osób) powołali do życia komitet społeczny "Stop prywatyzacji szpitali". - Zapraszamy wszystkich tych, którym na sercu leży bezpieczeństwo pacjenta i bezpieczeństwo zdrowotne, aby przystępowali do tej inicjatywy – powiedział przewodniczący SDPL Marek Borowski.

  • Uroczyste otwarcie PET-CT w Kielcach

    W Świętokrzyskim Centrum Onkologii uroczyście otwarto ośrodek Pozytonowej Tomografii Emisyjnej. Starania o pozyskanie tego urządzenia trwały 2 lata. Kielce są piątym, po Bydgoszczy, Gliwicach, Wrocławiu i Warszawie, ośrodkiem posiadającym ten nowoczesny sprzęt.

  • Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki

    12 maja - w rocznicę urodzin Florence Nightingale, która była prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ustanowiony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 r. Hasło tegorocznego święta pielęgniarek, który uchwaliła ICN, brzmi: "Dbają o  jakość i służą społeczeństwu: Pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej".

  • Komercjalizacja, komunalizacja, oddłużenie

    Minister zdrowia Ewa Kopacz twierdzi, że reforma ochrony zdrowia polegająca na przekształcaniu szpitali w spółki prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządu to najlepszy sposób na naprawę sytuacji w służbie zdrowia.
    - Nie straszmy słowem "prywatyzacja", bo PO proponuje przekształcenie zadłużonych i źle zarządzanych szpitali z przerośniętą administracją w sprawne spółki prawa handlowego, dobrze finansowane i zarządzane, niekoniecznie przez lekarzy, ale przez firmę czy menadżera, którego prezydent miasta czy marszałek województwa wynajmie po to, by szpital się nie zadłużał - wyjaśnia.

  • "Rząd powinien się podać do dymisji"

    Według przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka, intencją osób, które wygłaszają hasła o przekazaniu szpitali samorządowi, jest przebicie się do świadomości opinii publicznej z informacją, że to już nie rząd, a samorządy odpowiadają za kondycję tych placówek.

  • Dialog społeczny niezbędny w przekształceniach sektora zdrowotnego

    Lecznictwo szpitalne państw Unii Europejskiej stoi obecnie przed globalnymi problemami. Poszukiwanie nowych rozwiązań organizacyjno–prawnych, zapewniających wzrost efektywności działania systemu, gwarantujących świadczenia medyczne na wysokim poziomie oraz niwelujących skutki migracji tzw. białego personelu – to wymaganie chwili.

  • PSL popiera komunalizację szpitali

    Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego, która obradowała 10 maja w Warszawie, przyjęła stanowisko, że jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szpitale w bardzo wielu przypadkach udowadniają, że są w stanie zapewnić właściwe ich funkcjonowanie.

  • CM UJ liderem wśród uczelni medycznych

    Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz drugi z rzędu zwyciężyło w kategorii uczelni medycznych w Rankingu Szkół Wyższych 2008 opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Na 2. miejsce z 4. awansował Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Na 3. pozycję spadł ubiegłoroczny wicelider i lider z 2006 r. - Warszawski Uniwersytet Medyczny.

  • Pat i ewakuacja w Iławie

    Kolejny oddział szpitala powiatowego w Iławie (warmińsko-mazurskie), tym razem wewnętrzny, zostanie czasowo zamknięty. Zdecydowała o tym nowa dyrektor placówki Elżbieta Gelert. 8 pacjentów, którzy przebywali na oddziale, dziś zostało przewiezionych do placówek w Ostródzie, Działdowie i Nowym Mieście Lubawskim, bo lekarze nie zgłosili się na dyżur.

  • Ugoda w lubelskiej lecznicy

    Pracownicy obsługi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie podpisali porozumienie płacowe z dyrekcją. Grupa blisko 500 osób wynegocjowała wzrost pensji zasadniczej średnio o 15%, z wyrównaniem od 1 stycznia.

  • Przedsiębiorcy o komercjalizacji szpitali

    Zamierzamy stworzyć takie przepisy, które uniemożliwią samorządom pozbywanie się większości udziałów na rzecz podmiotów prywatnych — zapowiada Elżbieta Łukacijewska, wiceprzewodnicząca klubu poselskiego Platformy Obywatelskiej.

  • Lewica chce ustanowić Dzień Walki z Białaczką

    Klub Lewicy złożył u marszałka Sejmu projekt uchwały o ustanowieniu 3 czerwca Narodowym Dniem Walki z Leukemią (Białaczką).

  • Szpitale proszą o pieniądze, NFZ - o cierpliwość

    3 placówki w Warszawie i ponad 30 w całym regionie nie podpisało umów na maj z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektorzy uważają, że NFZ daje im za mało pieniędzy i domagają obiecywanej podwyżki ceny za punkt rozliczeniowy.

  • Kaczyński: Zbliża się wielki przekręt

    "Zbliża się wielki, największy w dziejach po 89. roku przekręt" - mówi o planach przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego Jarosław Kaczyński. Były premier uważa zapowiedź komercjalizacji szpitali za "niebezpieczną dla dziesiątków milionów Polaków w sensie politycznym, i skandaliczną w sensie moralnym".

  • Chirurdzy porozumieli się z dyrektorem

    8 maja w wyniku rozmów dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach z lekarzami Oddziału Chirurgii Ogólnej doszło do zawarcia porozumienia w kwestii warunków pracy i wynagrodzeń. Zarobki medyków wzrosną o 300-700 złotych.

  • Otwarto unowocześniony oddział w krakowskim szpitalu

    8 maja odbyło się uroczyste otwarcie i oddanie do użytku odnowionego skrzydła Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie. Uroczystego otwarcia dokonał Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.

98867 artykułów - strona 4449 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.