13 maja odbędzie się posiedzenie Rady Zachodniopomorskiego Ooddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, podczas którego Rada m.in. zaopiniuje powołanie Sylwestra Bierzanowskiego na stanowisko Dyrektora ZOW NFZ.
Samorządy mogą przejąć nadzór nad szpitalami, bo to mogłoby poprawić zarządzanie placówkami. Ale pod warunkiem, że pójdą za tym dodatkowe środki na ich utrzymanie. No i że szpitale zostaną oddłużone - uważa Arkadiusz Bratkowski, członek zarządu województwa lubelskiego odpowiedzialny m.in. za opiekę zdrowotną.
Opieka lekarska na wszystkich czynnych oddziałach iławskiego szpitala jest zapewniona - poinformował starosta iławski Maciej Rygielski. Tymczasem w negocjacjach lekarzy z dyrekcją nastąpił przełom.
Zakład opieki zdrowotnej w Bystrzycy Kłodzkiej (Dolnośląskie) został wystawiony na sprzedaż. O sprzedaży szpitala zadłużonego na 17 mln zł samorząd gminy zadecydował na początku marca. Miasto przejęło szpital 8 lat temu od samorządu kłodzkiego, walcząc o prawa powiatu, jednak plany te spaliły na panewce.
Posłowie Socjaldemokracji Polskiej - Nowej Lewicy i Partii Demokratycznej (11 osób) powołali do życia komitet społeczny "Stop prywatyzacji szpitali". - Zapraszamy wszystkich tych, którym na sercu leży bezpieczeństwo pacjenta i bezpieczeństwo zdrowotne, aby przystępowali do tej inicjatywy – powiedział przewodniczący SDPL Marek Borowski.
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii uroczyście otwarto ośrodek Pozytonowej Tomografii Emisyjnej. Starania o pozyskanie tego urządzenia trwały 2 lata. Kielce są piątym, po Bydgoszczy, Gliwicach, Wrocławiu i Warszawie, ośrodkiem posiadającym ten nowoczesny sprzęt.
12 maja - w rocznicę urodzin Florence Nightingale, która była prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ustanowiony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 r. Hasło tegorocznego święta pielęgniarek, który uchwaliła ICN, brzmi: "Dbają o jakość i służą społeczeństwu: Pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej".
Minister zdrowia Ewa Kopacz twierdzi, że reforma ochrony zdrowia polegająca na przekształcaniu szpitali w spółki prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem samorządu to najlepszy sposób na naprawę sytuacji w służbie zdrowia.
- Nie straszmy słowem "prywatyzacja", bo PO proponuje przekształcenie zadłużonych i źle zarządzanych szpitali z przerośniętą administracją w sprawne spółki prawa handlowego, dobrze finansowane i zarządzane, niekoniecznie przez lekarzy, ale przez firmę czy menadżera, którego prezydent miasta czy marszałek województwa wynajmie po to, by szpital się nie zadłużał - wyjaśnia.
Według przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka, intencją osób, które wygłaszają hasła o przekazaniu szpitali samorządowi, jest przebicie się do świadomości opinii publicznej z informacją, że to już nie rząd, a samorządy odpowiadają za kondycję tych placówek.
Lecznictwo szpitalne państw Unii Europejskiej stoi obecnie przed globalnymi problemami. Poszukiwanie nowych rozwiązań organizacyjno–prawnych, zapewniających wzrost efektywności działania systemu, gwarantujących świadczenia medyczne na wysokim poziomie oraz niwelujących skutki migracji tzw. białego personelu – to wymaganie chwili.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego, która obradowała 10 maja w Warszawie, przyjęła stanowisko, że jednostki samorządu terytorialnego prowadzące szpitale w bardzo wielu przypadkach udowadniają, że są w stanie zapewnić właściwe ich funkcjonowanie.
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz drugi z rzędu zwyciężyło w kategorii uczelni medycznych w Rankingu Szkół Wyższych 2008 opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Na 2. miejsce z 4. awansował Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Na 3. pozycję spadł ubiegłoroczny wicelider i lider z 2006 r. - Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Kolejny oddział szpitala powiatowego w Iławie (warmińsko-mazurskie), tym razem wewnętrzny, zostanie czasowo zamknięty. Zdecydowała o tym nowa dyrektor placówki Elżbieta Gelert. 8 pacjentów, którzy przebywali na oddziale, dziś zostało przewiezionych do placówek w Ostródzie, Działdowie i Nowym Mieście Lubawskim, bo lekarze nie zgłosili się na dyżur.
Pracownicy obsługi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie podpisali porozumienie płacowe z dyrekcją. Grupa blisko 500 osób wynegocjowała wzrost pensji zasadniczej średnio o 15%, z wyrównaniem od 1 stycznia.
Zamierzamy stworzyć takie przepisy, które uniemożliwią samorządom pozbywanie się większości udziałów na rzecz podmiotów prywatnych — zapowiada Elżbieta Łukacijewska, wiceprzewodnicząca klubu poselskiego Platformy Obywatelskiej.
Klub Lewicy złożył u marszałka Sejmu projekt uchwały o ustanowieniu 3 czerwca Narodowym Dniem Walki z Leukemią (Białaczką).
3 placówki w Warszawie i ponad 30 w całym regionie nie podpisało umów na maj z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektorzy uważają, że NFZ daje im za mało pieniędzy i domagają obiecywanej podwyżki ceny za punkt rozliczeniowy.
"Zbliża się wielki, największy w dziejach po 89. roku przekręt" - mówi o planach przekształcenia szpitali w spółki prawa handlowego Jarosław Kaczyński. Były premier uważa zapowiedź komercjalizacji szpitali za "niebezpieczną dla dziesiątków milionów Polaków w sensie politycznym, i skandaliczną w sensie moralnym".
8 maja w wyniku rozmów dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach z lekarzami Oddziału Chirurgii Ogólnej doszło do zawarcia porozumienia w kwestii warunków pracy i wynagrodzeń. Zarobki medyków wzrosną o 300-700 złotych.
8 maja odbyło się uroczyste otwarcie i oddanie do użytku odnowionego skrzydła Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie. Uroczystego otwarcia dokonał Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.