mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Wrocławsko-lwowska współpraca szpitali dziecięcych

    30 kwietnia wicemarszałek województwa dolnośląskiego Piotr Borys uczestniczył w podpisaniu memorandum dotyczącego współpracy między Dolnośląskim Centrum Pediatrycznym im. J. Korczaka i Lwowskim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym. Dokument sygnowali dyrektorzy szpitali – Wanda Poradowska-Jeszke i Dmytro Kwit.

  • Profilaktyka raka w Zachodniopomorskiem

    30 kwietnia Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o kontynuacji zadań w ramach profilaktyki chorób nowotworowych dla mieszkańców regionu na rok 2008. Na ten cel przyznano m.in. dotację dla Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Zdroje" w Szczecinie w wysokości 27 750 zł.

  • Rozłam wśród lekarzy rodzinnych?

    27 kwietnia w Warszawie odbyły się obrady Delegatów Prezydium Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie", podczas których negatywnie rozpatrzono odwołanie Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ od decyzji Sekretariatu "PZ" o wykluczeniu z Federacji, w wyniku czego Związek Lubuski przestał być członkiem "PZ".

  • Pacjenci pozywają państwo

    215 pacjentów z hemofilią pozwało państwo polskie za zakażenie WZW typu C. Każdy żąda po 100 tysięcy złotych - informuje "Gazeta Wyborcza". Dziennik dodaje, że osoby te zostały zakażone poprzez leki krwiopochodne, stosowane w Polsce leczeniu hemofilii.

  • Czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie kształcił lekarzy?

    Radni wojewódzcy jednomyślnie poparli powstanie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w regionie występuje najniższy w Polsce wskaźnik lekarzy, który wynosi 15,3 na 10 tys. mieszkańców, podczas gdy w kraju średnia sięga 22,4 na 10 tys.

  • Jak NFOZ pomógł trójmiejskim szpitalom

    Warszawski likwidator gdańskiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia zgarnął niemal 500 tys. zł, które miały zostać przeznaczone na zakup specjalistycznej aparatury dla 4 szpitali i 1 stacji krwiodawstwa - donosi "Dziennik Bałtycki".

  • Radomski szpital odzyskał 2 oddziały

    Minister zdrowia Ewa Kopacz uchyliła spowodowaną niedoborem kadry lekarskiej decyzję wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z końca marca br. o wykreśleniu z rejestru zakładów opieki zdrowotnej dwóch oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

  • Kolejny SOR w opałach

    Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach powiesiła na drzwiach jedynego w tym mieście Szpitalnego Oddziału Ratunkowego informację, że na poradę ortopedy pacjenci mogą czekać na oddziale ratunkowym nawet kilka godzin. W ubiegłym roku SOR przyniósł prawie 2,5 mln straty. Coraz częściej psuje się funkcjonujący tam sprzęt.

  • Nowy szef szpitala w Sosnowcu

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał Iwonę Łobejko na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Umowa z nią została zawarta na 3 lata.

  • Nowy dyrektor szpitala Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu

    Mariusz Put będzie nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję w tej sprawie na posiedzeniu 29 kwietnia.

  • KZM - lepiej szczepić niz leczyć

    Kleszczowe zapalenie opon mózgowych może prowadzić do poważnych, trwałych powikłań - porażenia nerwów, niedowładów kończyn czy depresji. Ponieważ, obecnie nie ma leków zwalczających infekcję, najlepiej zapobiegać jej przy pomocy szczepionki - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.

  • OZZL doniesie na premiera do prokuratury

    Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel zapowiedział, że w ciągu tygodnia złoży doniesienie do prokuratury na premiera. Medycy chcą, by prokuratura sprawdziła doniesienia "Gazety Wyborczej" z 22 kwietnia, że szef rządu wywierał nacisk na wojewodę mazowieckiego w sprawie likwidacji 2 oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

  • Nagrody Ministra Zdrowia i Rektora UM w Łodzi

    24 kwietnia podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Rektor Uczeni prof. dr hab. n.med. Andrzej Lewiński wręczył nauczycielom akademickim nagrody Ministra Zdrowia oraz nagrody Rektora Uniwersytetu Medycznego za osiągnięcia w roku 2006.

  • NIK: Brak systemu opieki psychiatrycznej

    29 kwietnia w sali kominkowej Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono informację o wynikach kontroli "Funkcjonowania opieki psychiatrycznej ze szczególnym uwzględnieniem opieki stacjonarnej".

  • Czy NFZ powinien określić minimalną liczbę pielęgniarek na oddziale?

    Analiza kadry medycznej, ze szczególnym uwzględnieniem danych dotyczących pielęgniarek i położnych oraz ewentualnych niedoborów kadrowych w tej grupie zawodowej, były tematami, jakie 28 kwietnia podjął Stały Zespół Roboczy Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zdrowiaw Katowicach.

  • Młodzi medycy uciekają z Poznania do Warszawy

    W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało listy z proponowaną liczbą miejsc specjalizacyjnych w poszczególnych dziedzinach medycyny - osobną dla każdego województwa. Kwalifikacja chętnych zacznie się 1 maja, a zakończy 30 czerwca.

  • Samorządy pomagają szpitalom

    28 kwietnia podczas XXI sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego radni przyjęli uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dwóm powiatom z przeznaczeniem dla szpitali.

  • Gruźlica nadal groźna

    O skutecznym zapobieganiu i leczeniu gruźlicy rozmawiali 23 kwietnia członkowie komisji ochrony zdrowia Sejmiku Małopolskiego na wyjazdowym posiedzeniu w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc w Jaroszowcu. Radni wypracowali szereg wniosków do Zarządu Województwa dotyczących leczenia gruźlicy.

  • Śląsko-Małopolskie Konsorcjum Onkologiczne

    W Gliwicach powołane zostało do życia Śląsko-Małopolskie Konsorcjum Onkologiczne. W jego skład wchodzą instytuty onkologii z Gliwic i Krakowa oraz krakowski Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Wszystkie te ośrodki od lat cieszą się dużą renomą i współpracują z najlepszymi placówkami w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

  • Światowi eksperci od choroby Parkinsona w Warszawie

    Pod hasłem "Choroba Parkinsona oczami ekspertów" odbyła się w Warszawie konferencja naukowa, zorganizowana przez Sekcję Chorób Pozapiramidowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Gośćmi konferencji byli dwaj światowej sławy lekarze z dziedziny choroby Parkinsona - prof. Andrews Lees, dyrektor Instytutu Badań Neurologicznych Reta Lila Weston (Wlk. Brytania), oraz prof. Stanley Fahn, dyrektor Centrum Choroby Parkinsona i innych zaburzeń ruchowych na Columbia University (USA).

98860 artykułów - strona 4452 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.