mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Protest menedżerów zdrowia

    Zarząd Główny Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej zaprotestował w liście do premiera Donalda Tuska przeciwko próbom przerzucenia odpowiedzialności za kryzys w opiece zdrowotnej i eskalację roszczeń płacowych poszczególnych grup zawodowych na osoby zarządzające zakładami opieki zdrowotnej.

  • KIG o niezbędnych zmianach w ochronie zdrowia

    Przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej czekają na reformę podstaw prawnych funkcjonowania polskiej gospodarki oraz zwiększenia efektywności zarządzania i oparcia jej na racjonalnych ekonomicznych zasadach. Jednym z 10 podstawowych problemów rzutujących na konkurencyjność polskiej gospodarki jest funkcjonowanie ochrony zdrowia, która jest istotnym elementem decydującym o stanie finansów publicznych - głosi stanowisko KIG.

  • Sośnierz: "Uszczelnianie" to nie reforma

    Hasło "uszczelniania systemu" jest zawsze słuszne, od lat. Ale jak długo może trwać to rozpoznawanie sytuacji? - zastanawia się były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz. - W każdym systemie przynajmniej kilka procent jest marnotrawione. Jednak zabiegi przy uszczelnianiu systemu nie zastąpią reformy. Trzeba pokazać wyraźną perspektywę.

  • 80 zł dla lekarzy sądowych

    9 stycznia minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski podpisał rozporządzenie w sprawie wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu i trybu finansowania tego wynagrodzenia oraz kosztów wystawienia zaświadczenia, a także wzoru zestawienia wystawionych zaświadczeń.

  • Poznań przygotowuje się do przeszczepiania serc

    W sprawie utworzenia w Poznaniu Wielkopolskiego Centrum Chorób Serca rozmawiał 17 stycznia z poznańskimi kardiologami, środowiskiem medycznym oraz władzami Uniwersytetu Medycznego wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia. Rezultatem rozmów było poparcie przez wicewojewodę idei utworzenia Centrum. W tym celu powstanie Komitet Budowy, na czele którego stanie wojewoda wielkopolski.

  • O sytuacji w kujawsko-pomorskiej ochronie zdrowia

    16 stycznia podczas posiedzenie prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Bydgoszczy rozmawiano o sytuacji finansowej w szpitalach, głównie w kontekście pracowników innych niż lekarze. Związki zawodowe twierdzą, że dyrektorzy szpitali pomijają w negocjacjach pielęgniarki, personel techniczny i administracyjny.

  • Demonstracja ratowników

    17 stycznia przed Urzędem Marszałkowskim w Katowicach pikietowało kilkudziesięciu pracowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego skupionych w Związku Zawodowym WZZ "Sierpień 80" i Związku Zawodowym Pracowników Ratownictwa Medycznego "Wzajemna Pomoc".

  • Szpital wznowił planowe zabiegi

    Od 16 stycznia wznowiono wykonywanie planowych zabiegów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Kopernika w Łodzi - jednym z największych szpitali w regionie. Operacji, oprócz tych ratujących życie, nie wykonywano tu od początku roku z powodu braku porozumienia między dyrekcją i anestezjologami w sprawie podwyżek i wydłużonego czasu pracy.

  • Dolny Śląsk bez oddziału chorób zakaźnych?

    Wszyscy lekarze z 36-łóżkowego oddziału chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu złożyli 30 grudnia wypowiedzenia umów o pracę. Nie zgadzają się bowiem się na niskie pensje i wprowadzony przez dyrekcję placówki równoważny system pracy.

  • Polacy w POZ w 2006 r.

    W 2006 roku prawie 40% Polaków (14,86 mln osób) skorzystało z porad lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza rodzinnego w podstawowej opiece zdrowotnej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Częściej pacjentami lekarzy POZ były kobiety (8,76 mln) niż mężczyźni (6,11 mln).

  • Premier z rzecznikiem o ochronie zdrowia

    Premier Donald Tusk spotkał się 16 stycznia wieczorem z rzecznikiem praw obywatelskich Januszem Kochanowskim. Przedmiotem spotkania były m.in. sytuacja w ochronie zdrowia oraz ratyfikacja Europejskiej Konwencji Bioetycznej.

  • Nadciśnienie tętnicze problemem medycznym i społecznym

    16 stycznia odbyła się konferencja prasowa Wydziału Nauk Medycznych PAN "Nadciśnienie tętnicze jako problem medyczny i społeczny".

  • Prezes NRL proponuje premierowi porozumienie

    Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zwrócił się listownie do premiera Donalda Tuska z propozycją podpisania porozumienia gwarantującego stopniowy wzrost wynagrodzeń lekarzy.

  • Samorządowcy w MZ

    16 stycznia w resorcie zdrowia odbyło się spotkanie minister Ewy Kopacz z przedstawicielami zarządów województw poświęcone omówieniu bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia na obszarze poszczególnych województw.

  • Ugoda w ostatniej chwili

    15 stycznia minął termin wypowiedzeń, jakie złożyli lekarze szpitala w Biłgoraju (Lubelskie). Jednak na razie nie dojdzie do likwidacji oddziałów i ewakuacji pacjentów, gdyż w ostatniej chwili dyrekcja lecznicy podpisała porozumienie z medykami.

  • Negocjatorzy proszą o mediację MZ

    Przewodniczący Regionalnego Zespołu Negocjacyjnego dr Julian Wróbel zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o podjęcie roli mediatora i pomoc w ustaleniu warunków, na jakich lekarze zgodzą się pracować ponad określony w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej limit 48 godzin w tygodniu.

  • Związkowcy czekali całą noc na rozmowy

    15 stycznia w południe rozpoczęła się okupacja gabinetu dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Związkowcy czekali tam na rozpoczęcie rozmów o podwyżkach, tymczasem dyrektor do spraw ekonomicznych Leszek Łyko wyjechał na delegację służbową.

  • Plan działań ukierunkowany na rozwój biotechnologii medycznej

    Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka zaakceptowała plan działań ukierunkowany na rozwój biotechnologii medycznej.

  • Kontrole w szpitalach

    Premier i minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna zobowiązał wojewodów do kontroli w szpitalach. Na polecenie wojewody kujawsko-pomorskiego Rafała Bruskiego 15 stycznia do pierwszych placówek trafili kontrolerzy sprawdzający zgodność z prawem, celowość i gospodarność działalności prowadzonej przez szpitale.

  • Restrukturyzacyjne plany w Podlaskiem

    Zarząd Województwa Podlaskiego przedstawił radnym wojewódzkim plan działań restrukturyzacyjnych w najbardziej zadłużonych szpitalach regionu. Obejmuje on m.in. łączenie oddziałów, na których jest mało pacjentów i pozbywanie się zbędnego majątku.

98813 artykułów - strona 4497 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.