Trzeba zakończyć zaklęty krąg spotkań, konfliktów, strajków, debat i wystąpień dotyczących ochrony zdrowia, które prowadzą do punktu wyjścia – tymi słowami premier rozpoczął "biały szczyt" na temat sytuacji w ochronie zdrowia.
Przedstawiamy najważniejsze fragmenty stenogramów z posiedzenia Rady Gabinetowej, która odbyła się 14 stycznia, poświęconej sytuacji w sytemie ochrony zdrowia.
Wojewoda lubelski Genowefa Tokarska przekazała wicepremierowi, ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Grzegorzowi Schetynie informację dotyczącą porozumień płacowych zawartych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej z lekarzami i pielęgniarkami.
Treść stenogramu z posiedzenia Rady Gabinetowej bardzo mnie rozczarowała - przyznaje były minister zdrowia Marek Balicki. - Padły jedynie dwie konkretne liczby; pierwsza dotyczyła kwoty wydawanej na leki (7 mld zł), druga kwoty przeznaczonej z budżetu państwa na reformę służby zdrowia (4-5 mld więcej niż w zapowiedziach) - wyjaśnia.
Zarząd Regionu Mazowieckiego OZZL zaapelował do wszystkich zatrudnionych w szpitalach lekarzy o "pełną integrację środowiska i egzekwowanie przyznanego w znowelizowanej ustawie o zakładach opieki zdrowotnej prawa do pracy w maksymalnym wymiarze 48 godzin na tydzień".
Troje lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży po zakończonym rano dyżurze zeszło do sali konferencyjnej, gdzie będzie trwała akcja protestacyjna w postaci strajku głodowego. Do głodówki chciało przystąpić więcej lekarzy, ale związkowcy nie chcą, aby strajk paraliżował pracę lecznicy.
Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej złożył 18 stycznia do marszałka Sejmu trzy projekty ustaw zdrowotnych: o zakładach opieki zdrowotnej, o dobrowolnych ubezpieczeniach dodatkowych oraz o prawach pacjenta - poinformował szef KP PO Zbigniew Chlebowski.
"Zadbaj o życie! Swoje i swoich bliskich" to hasło tegorocznego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Tydzień, który jest najważniejszym wydarzeniem kampanii "Chronię życie przed rakiem szyjki macicy", odbywa się już po raz trzeci. Organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV.
W dniach 18-20 stycznia w Poznaniu odbył się XVI Ogólnopolski Zjazd Młodych Lekarzy, na którym ustalono ostateczne stanowisko w sprawie płac dla lekarzy rezydentów.
3 370,6 mln zł wyniosła 30 września ub. roku łączna wartość zobowiązań wymagalnych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Oznacza to, że zobowiązania wymagalne szpitali zmniejszyły się o 7% od końca czerwca 2007 r. (wówczas wynosiły 3 621 mln zł).
Fiaskiem zakończyły się rozmowy dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu nad Wisłą (Kujawsko-Pomorskie) z 30 lekarzami na temat podwyżek i pracy ponad ustawowe limity godzin. 18 stycznia wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii prof. Aleksander Araszkiewicz nakazał wstrzymanie przyjęć kolejnych pacjentów.
Do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego przystąpiło 280 pielęgniarek i położnych ze Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej. Jak poinformował dyrektor lecznicy Tadeusz Jasiński, przy łóżkach chorych pozostały tylko pielęgniarki funkcyjne.
Przy obecnym trybie pracy w SP Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu roczny limit nadgodzin lekarzy skończy się w lutym. - Medycy mogliby pracować dłużej, ale ich pensje musiałby znacząco wzrosnąć - mówi Sławomir Smól, neurochirurg i szef zakładowej komisji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Szybkie testy CRP wykonywane w gabinecie lekarza rodzinnego mogą w znaczący sposób zredukować liczbę zlecanych antybiotyków, a przez to pomóc w procesie ich ochrony – wynika z badania "Przydatność szybkich testów CRP w codziennej pracy lekarza rodzinnego" zrealizowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej*.
Ewentualne obciążanie społeczeństwa dopłatami do leczenia, bez przeprowadzenia wcześniej rzetelnej analizy wypływu pieniędzy i uszczelnienia systemu, jest przedwczesne i budzi podejrzenie obciążania społeczeństwa kosztami tolerowania niegospodarności - twierdzi dr Adam Sandauer, przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere".
Negocjacje z lekarzami trwają w 27 szpitalach na Warmii i Mazurach. Podwyżek domagają się przede wszystkim lekarze pracujący na etacie, których dotyczy 48-godzinny tydzień pracy - wynika z informacji Warmińsko-mazurskiego Centrum Zdrowia Publicznego ujawnionych podczas posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego.
Zarząd Województwa Opolskiego na posiedzeniu 17 stycznia ocenił stopień przygotowania własnych projektów kluczowych realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W sumie samorząd województwa przygotowuje 15 takich projektów na łączną kwotę przeszło pół miliarda złotych.
Przedstawciele lekarzy-rezydentów z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Komisji Młodych Lekarzy przy Naczelnej Radzie Lekarskiej są zawiedzeni po kolejnym spotkaniu z wiceministrem zdrowia Andrzejem Włodarczykiem, do którego doszło 17 stycznia.
Premier Donald Tusk wraz z minister zdrowia Ewą Kopacz skierowali zaproszenie na organizowany w poniedziałek, 21 stycznia "biały szczyt" poświęcony naprawie systemu ochrony zdrowia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Tymczasem na 21 stycznia strajk ostrzegawczy w godzinach 10.00-12.00 zapowiedziały siostry zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Pielęgniarek i Położnych. W tym samym czasie akcję protestacyjną przeprowadzą pracownicy skupieni w Ogólnopolskich Związkach Zawodowych Ochrony Zdrowia.
Narasta zagrożenie niebezpiecznymi zdarzeniami w ruchu drogowym, których sprawcami są kierowcy pod wpływem leków i substancji o działaniu psychoaktywnym - mówili eksperci podczas konferencji "Bezpieczeństwo stosowania leków i substancji psychoaktywnych za kierownicą".