W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach podpisano porozumienie. Udało się je osiągnąć po 7 godzinach rozmów. W placówce rozpoczęła się już procedura likwidacji czterech oddziałów - chirurgii, hematologii, radioterapii i brachyterapii. Po godzinie 18 do ŚCO przyjechali wszyscy lekarze, którzy w ostatnim czasie złożyli wypowiedzenia z pracy. Zgodzili się na podwyżkę podstawowy wynagrodzenia średnio o 600-700 zł brutto.
Kolejny krok do prywatyzacji szpitala w Jędrzejowie (Świętokrzyskie). Pozytywną opinię w tej sprawie wydała Rada Miasta. Wcześniej zgodzili się na to Wojewoda Świetokrzyski, Rada Społeczna szpitala i 8 gmin.
Sytuacja strajkowa w różnych formach była wczoraj w 67 szpitalach. Liczba wypowiedzeń umowy o pracę lekarzy, które skutkują na dzień 1 października br. to 2247. Wiele dyrekcji szpitali wynegocjowało jednak różnego rodzaju porozumienia i ta liczba systematycznie spada. Skutecznie wypowiedziało pracę do dzisiaj przez cały rok 160 lekarzy - poinformował w "Poranku Radia TOK FM" wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wydał zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczących świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2008 r.
- Ja bym tego nie zrobił (gdyby był na miejscu prezesa NFZ – przyp. red.) – twierdzi minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. 21 września w Dzienniku Zachodnim ukazała się reklama Funduszu informująca o zmianach w zasadach kontraktowania usług medycznych w przyszłym roku. Widnieje na niej m.in. zdjęcie i podpis Andrzeja Sośnierza.
Kilkunastu lekarzy ze szpitala psychiatrycznego przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie rozpoczęło głodówkę. - To nasz protest przeciwko temu, jak dyrekcja traktuje lekarzy; przeciwko straszeniu i naciskom - powiedziała Dorota Mazurek z tamtejszego związku zawodowego lekarzy.
Protestujący lekarze ze szpitali wojewódzkich w Łomży i Suwałkach (Podlaskie) odrzucili propozycje płacowe złożone im przez władze samorządowe województwa. Warunki uznali za "nie do przyjęcia".
Finał strajku lekarzy w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu wydawał się bliski. Nadzieję na zakończenie protestu obudziła deklaracja dyrektora placówki Artura Puszko, który zaproponował rekordowe w skali kraju kontrakty. Lekarze propozycję odrzucili.
Minister zdrowia prof. Zbigniew Religa zaapelował do lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia z terminem na koniec września aby 1 października przyszli do pracy. Odnosząc się do groźby zamykania niektórych szpitali z powodu odchodzenia z pracy lekarzy oświadczył, że żaden pacjent nie pozostanie bez opieki. Minister zaznaczył, że nie jest stroną w sporze o podwyżki dla pracowników szpitali i sprawa ta leży w gestii dyrektorów placówek oraz ich organów założycielskich. Przypomniał, że w wielu szpitalach zawarto porozumienia i lekarze wycofali wypowiedzenia.
Wybierz gospodarkę - to cykl debat przedwyborczych organizowanych wspólnie przez TV Biznes, Radio PIN 102 FM i "The Wall Street Journal Polska". Pierwsza z nich, która odbyła się 25 września, poświęcona była wyzwaniom stojącym przed polskim systemem ochrony zdrowia.
W związku z pytaniami lekarzy przystępujących do egzaminów specjalizacyjnych dotyczącymi możliwości dopuszczenia tylko do jednej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Zespół Radców Prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.
Samorząd województwa podlaskiego przygotował projekt porozumienia. W środę wicemarszałek województwa Marek Olbryś przedstawił go lekarzom strajkującym w szpitalach w Łomży i Suwałkach. Lekarze jeszcze nie zdecydowali, czy przyjmą propozycje organu założycielskiego.
Głodówkę w środę po południu rozpoczęło pięcioro lekarzy w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Łukasza w Końskich (Świętokrzyskie). Protestujący domagają się rozmów z dyrektorem szpitala.
Strajkujący lekarze z Pomorskiego postanowili o miesiąc przedłużyć termin, po którym odejdą z pracy, jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione. O tej decyzji poinformował szef OZZL na Pomorzu dr AndrzejSokołowski.
1 października zostanie zawieszona działalność 5 oddziałów i 12 poradni specjalistycznych w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Decyzja ta jest związana ze złożonymi przez lekarzy wypowiedzeniami z pracy. Pełna działalność w placówce zostanie przywrócona po uzupełnieniu kadry lekarskiej.
Organizacje pielęgniarek zwróciły się do komitetów wyborczych największych partii politycznych startujących w wyborach do parlamentu o przedstawienie programów naprawczych adresowanych do ich środowiska.
Minister zdrowia prof. Zbigniew Religa przewiduje, że "zdecydowana większość" lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia, porozumie się z dyrektorami szpitali i nie odejdzie z pracy 1 października.
Od poniedziałku towarzystwa sprzedające polisy OC komunikacyjnego będą musiały od każdej z nich zapłacić 12% tzw. podatku Religi, czyli opłaty, która będzie trafiała do NFZ z przeznaczeniem na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. Według Gazety Prawnej podwyżek cen polis w związku ze zmianą przepisów, przynajmniej na razie, nie należy się obawiać.
Polska firma farmaceutyczna Adamed wystartowała z trzecim projektem poszukiwania innowacyjnych leków. Tym razem rozpoczęto badania nad terapią schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, takich jak schizofrenia, depresja, choroby Parkinsona i Alzheimera.
1 października w całym kraju może stanąć 71 szpitali. Trwają już przygotowania do ewakuacji tysięcy pacjentów. Strajkujący mogą się jednak nadziać na kontratak: w przypadku kontynuowania protestu wojewódzkie sztaby kryzysowe zapowiadają masową mobilizację medyków.