mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Kompromis w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

    W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach podpisano porozumienie. Udało się je osiągnąć po 7 godzinach rozmów. W placówce rozpoczęła się już procedura likwidacji czterech oddziałów - chirurgii, hematologii, radioterapii i brachyterapii. Po godzinie 18 do ŚCO przyjechali wszyscy lekarze, którzy w ostatnim czasie złożyli wypowiedzenia z pracy. Zgodzili się na podwyżkę podstawowy wynagrodzenia średnio o 600-700 zł brutto.

  • Prywatyzacja szpitala coraz bliżej

    Kolejny krok do prywatyzacji szpitala w Jędrzejowie (Świętokrzyskie). Pozytywną opinię w tej sprawie wydała Rada Miasta. Wcześniej zgodzili się na to Wojewoda Świetokrzyski, Rada Społeczna szpitala i 8 gmin.

  • Piecha: Wypowiedzenia nie są wielkim problemem

    Sytuacja strajkowa w różnych formach była wczoraj w 67 szpitalach. Liczba wypowiedzeń umowy o pracę lekarzy, które skutkują na dzień 1 października br. to 2247. Wiele dyrekcji szpitali wynegocjowało jednak różnego rodzaju porozumienia i ta liczba systematycznie spada. Skutecznie wypowiedziało pracę do dzisiaj przez cały rok 160 lekarzy - poinformował w "Poranku Radia TOK FM" wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • Nowe kryteria oceny ofert świadczeniodawców

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wydał zarządzenie w sprawie określenia kryteriów oceny ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, dotyczących świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2008 r.

  • Religa o reklamie NFZ z wizerunkiem Sośnierza

    - Ja bym tego nie zrobił (gdyby był na miejscu prezesa NFZ – przyp. red.) – twierdzi minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. 21 września w Dzienniku Zachodnim ukazała się reklama Funduszu informująca o zmianach w zasadach kontraktowania usług medycznych w przyszłym roku. Widnieje na niej m.in. zdjęcie i podpis Andrzeja Sośnierza.

  • Głodują, bo są źle traktowani

    Kilkunastu lekarzy ze szpitala psychiatrycznego przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie rozpoczęło głodówkę. - To nasz protest przeciwko temu, jak dyrekcja traktuje lekarzy; przeciwko straszeniu i naciskom - powiedziała Dorota Mazurek z tamtejszego związku zawodowego lekarzy.

  • Propozycje "nie do przyjęcia"

    Protestujący lekarze ze szpitali wojewódzkich w Łomży i Suwałkach (Podlaskie) odrzucili propozycje płacowe złożone im przez władze samorządowe województwa. Warunki uznali za "nie do przyjęcia".

  • Sądeccy lekarze odrzucili rekordowe kontrakty

    Finał strajku lekarzy w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu wydawał się bliski. Nadzieję na zakończenie protestu obudziła deklaracja dyrektora placówki Artura Puszko, który zaproponował rekordowe w skali kraju kontrakty. Lekarze propozycję odrzucili.

  • Religa: Przyjdźcie do pracy 1 października

    Minister zdrowia prof. Zbigniew Religa zaapelował do lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia z terminem na koniec września aby 1 października przyszli do pracy. Odnosząc się do groźby zamykania niektórych szpitali z powodu odchodzenia z pracy lekarzy oświadczył, że żaden pacjent nie pozostanie bez opieki. Minister zaznaczył, że nie jest stroną w sporze o podwyżki dla pracowników szpitali i sprawa ta leży w gestii dyrektorów placówek oraz ich organów założycielskich. Przypomniał, że w wielu szpitalach zawarto porozumienia i lekarze wycofali wypowiedzenia.

  • Przedwyborcza debata nt. ochrony zdrowia

    Wybierz gospodarkę - to cykl debat przedwyborczych organizowanych wspólnie przez TV Biznes, Radio PIN 102 FM i "The Wall Street Journal Polska". Pierwsza z nich, która odbyła się 25 września, poświęcona była wyzwaniom stojącym przed polskim systemem ochrony zdrowia.

  • Opinia Zespołu Radców Prawnych NRL w sprawie egzaminów specjalizacyjnych

    W związku z pytaniami lekarzy przystępujących do egzaminów specjalizacyjnych dotyczącymi możliwości dopuszczenia tylko do jednej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Zespół Radców Prawnych Naczelnej Izby Lekarskiej przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.

  • Czy będzie porozumienie w Łomży i w Suwałkach?

    Samorząd województwa podlaskiego przygotował projekt porozumienia. W środę wicemarszałek województwa Marek Olbryś przedstawił go lekarzom strajkującym w szpitalach w Łomży i Suwałkach. Lekarze jeszcze nie zdecydowali, czy przyjmą propozycje organu założycielskiego.

  • Rozpoczęli głodówkę

    Głodówkę w środę po południu rozpoczęło pięcioro lekarzy w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Łukasza w Końskich (Świętokrzyskie). Protestujący domagają się rozmów z dyrektorem szpitala.

  • Poczekają jeszcze miesiąc

    Strajkujący lekarze z Pomorskiego postanowili o miesiąc przedłużyć termin, po którym odejdą z pracy, jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione. O tej decyzji poinformował szef OZZL na Pomorzu dr AndrzejSokołowski.

  • "Czarny poniedziałek" w Stalowej Woli?

    1 października zostanie zawieszona działalność 5 oddziałów i 12 poradni specjalistycznych w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli (Podkarpackie). Decyzja ta jest związana ze złożonymi przez lekarzy wypowiedzeniami z pracy. Pełna działalność w placówce zostanie przywrócona po uzupełnieniu kadry lekarskiej.

  • Pielęgniarki też apelują do polityków

    Organizacje pielęgniarek zwróciły się do komitetów wyborczych największych partii politycznych startujących w wyborach do parlamentu o przedstawienie programów naprawczych adresowanych do ich środowiska.

  • Religa: Większość zostanie w pracy

    Minister zdrowia prof. Zbigniew Religa przewiduje, że "zdecydowana większość" lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia, porozumie się z dyrektorami szpitali i nie odejdzie z pracy 1 października.

  • Wzrost cen polis OC chwilowo wstrzymany

    Od poniedziałku towarzystwa sprzedające polisy OC komunikacyjnego będą musiały od każdej z nich zapłacić 12% tzw. podatku Religi, czyli opłaty, która będzie trafiała do NFZ z przeznaczeniem na leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych. Według Gazety Prawnej podwyżek cen polis w związku ze zmianą przepisów, przynajmniej na razie, nie należy się obawiać.

  • Powstaje polski lek na schizofrenię

    Polska firma farmaceutyczna Adamed wystartowała z trzecim projektem poszukiwania innowacyjnych leków. Tym razem rozpoczęto badania nad terapią schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, takich jak schizofrenia, depresja, choroby Parkinsona i Alzheimera.

  • Stan wojenny w szpitalach?

    1 października w całym kraju może stanąć 71 szpitali. Trwają już przygotowania do ewakuacji tysięcy pacjentów. Strajkujący mogą się jednak nadziać na kontratak: w przypadku kontynuowania protestu wojewódzkie sztaby kryzysowe zapowiadają masową mobilizację medyków.

98773 artykuły - strona 4540 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.