mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • WIL wsparła kaliskich lekarzy

    Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu wyraziła pełne poparcie dla Koleżanek i Kolegów Lekarzy-Członków WIL, którzy podjęli czynną akcję protestacyjna wobec pauperyzacji zawodu lekarza i niskich wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej w publicznej służbie zdrowia.

  • Coraz więcej prywatnych szpitali

    Przybywa prywatnych szpitali. Tylko w Warszawie w ostatnim czasie dwa dotychczas publiczne szpitale zdecydowały się na prywatyzację. Również prywatne centra medyczne, które specjalizują się w opiece ambulatoryjnej, planują otwarcie nowych szpitali.

  • PET-CT w Kielcach jeszcze w tym roku?

    Jeszcze w tym roku pierwsi pacjenci zostaną przebadani w Kielcach pozytronowym tomografem emisyjnym - taką informację podał podczas konferencji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii wicepremier Przemysław Gosiewski.

  • Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego w Gliwicach

    Na terenie lotniska Aeroklubu Gliwickiego uruchomiono bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS). W uroczystości wzięli udział m.in.: minister zdrowia Zbigniew Religa, wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski, wicewojewoda Artur Warzocha oraz prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

  • Więcej pacjentów z chorobą Alzheimera

    Ponad 200 tysięcy osób żyje w Polsce z chorobą Alzheimera, a szacuje się, że za 20 lat liczba ta zwiększy się dwukrotnie. Choroba Alzheimera w większości przypadków zaczyna się w starszym wieku, po 65. roku życia, choć zdarzają się przypadki wcześniejszych zachorowań u osób 40-50-letnich. Statystycznie choroba trwa 8-14 lat.

  • Nowy pawilon szpitala

    21 września otwarto nowy pawilon w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej 15 w Częstochowie. Znalazł się w nim blok Operacyjny z 4 salami (3 dla chirurgii ogólnej i jedna urazowo-ortopedyczna), 8-łóżkowy Oddział Intensywnej Terapii i 30-łóżkowy Oddział Neurologii. Inwestycja sfinansowana z budżetu gminy kosztowała ponad 21 mln zł.

  • W kręgu zainteresowań ABW

    Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego interesuje się planami budowy w stolicy przed Euro 2012 dwóch nowych szpitali o łącznej wartości 500 mln zł. Według Jarosława Jóźwiaka z gabinetu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Walc (PO), "urzędnicy miejscy mogą czuć się zastraszeni i obawiać się wizyt ABW związanych z każdą planowaną inwestycją".

  • Szef OZZL kandyduje do Senatu

    Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel kandyduje do Senatu RP z listy Unii Polityki Realnej w okręgu zachodniopomorskim. - Prawo w Polsce ustanawia Parlament i dlatego naturalne jest, że ktoś, kto podejmuje działania na rzecz zmiany prawa "z zewnątrz" Parlamentu, musi – w którymś momencie – pomyśleć o tym, aby robić to samo "od wewnątrz" - wyjaśnia.

  • PIU ocenia skutki wprowadzenia tzw. "podatku Religi"

    5 września Polska Izba Ubezpieczeń - organizacja samorządowa, która jest ustawowo zobowiązana do pozyskiwania i przekazywania informacji o funkcjonowaniu rynku ubezpieczeń - skierowała do zakładów posiadających licencje do prowadzenia ubezpieczeń komunikacyjnych pismo zawierające pytania o przewidywanych zmianach cen polis ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów.

  • Szpital w Łomży nadal przyjmuje pacjentów

    Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży nie wstrzymał w piątek przyjęć pacjentów. Miał to być pierwszy krok do zawieszenia działalności niektórych oddziałów, gdyby przed końcem września nie udało się porozumieć z lekarzami, którzy kilka miesięcy temu złożyli wypowiedzenia umów o pracę.

  • Zamierzają wycofać wypowiedzenia

    Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i powiatowego w Lubaczowie (Podkarpackie) zgodzili się wycofać wypowiedzenia z pracy w zamian za podwyżki. Oficjalne podpisanie porozumień i aneksów do umów zaplanowano na przyszły tydzień.

  • Otwarcie Ośrodka Alzheimerowskiego

    Wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki wziął udział w otwarciu Ośrodka Badawczo-Naukowo-Dydaktycznego Chorób Otępiennych Akademii Medycznej we Wrocławiu i Samodzielnego Publicznego ZOZ w Ścinawie.

  • OIL w Opolu: Bądźcie solidarni!

    W związku z ogłoszeniem przez dyrekcje Szpitala Wojewódzkiego oraz Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu konkursów ofert na udzielanie świadczeń zdrowotnych, Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu przypomniało, że jest to konsekwencja złożenia przez lekarzy, pracujących w tych szpitalach, wypowiedzeń z pracy.

  • Nowoczesny kompleks sal operacyjnych w Bytomiu

    W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu (Śląsk) otwarto Centralny Blok Operacyjny, który tworzy nowoczesny kompleks sal operacyjnych. Przecięcia wstęgi dokonał marszałek wójewdztwa Janusz Moszyński.

  • Minister zdrowia zatwierdził wydatki NFZ

    W przyszłym roku budżet Narodowego Funduszu Zdrowia będzie o prawie 8 mld zł większy. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na podwyżki dla pracowników służby zdrowia. Minister zdrowia podpisał plan finansowy NFZ na 2008 rok.

  • Nowa siedziba Małopolskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień

    W imieniu marszałka woj. małopolskiego Marka Nawary w otwarciu nowej siedziby Małopolskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu uczestniczył Andrzej Sasuła – przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

  • Czy przestaną pracować?

    Osiem oddziałów częstochowskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny być może od października będzie musiało zawiesić działalność. Powodem są złożone przez 84 lekarzy wypowiedzenia umów o pracę.

  • Koniec strajku w rzeszowskim szpitalu

    Zakończył się strajk w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie. Lekarze podpisali porozumienie z dyrekcją placówki. Wycofali też swe wypowiedzenia z pracy - poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Krzysztof Rokosz.

  • Szpitale przyjazne kombatantom

    20 września 4 śląskie szpitale podpisały ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewódzką Radą do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych porozumienie w celu zapewnienia kombatantom i osobom represjonowanym pierwszeństwa w korzystaniu z usług medycznych.

  • Prawie jak pielęgniarka

    W Warszawie ruszył nowy kierunek: opiekuna medycznego. I już jest popularny. Resort zdrowia chce, aby opiekunowie medyczni wyręczyli pielęgniarki w podstawowej opiece nad pacjentami. Po ukończeniu dwusemestralnego kursu opiekunowie medyczni uzyskają uprawnienia do świadczenia usług pielęgnacyjnych. Będą je wykonywać pod nadzorem lekarzy i pielęgniarek.

98773 artykuły - strona 4542 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.