mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Prywatyzacja szpitala pod znakiem zapytania

    Nie będzie prywatyzacji szpitala miejskiego w Zambrowie, bo nie zgodzili się na nią radni miasta. Teraz nie wiadomo, skąd wziąć kilkanaście milionów złotych niezbędne na inwestycje. Bez modernizacji, po roku 2012 szpital nie będzie spełniał norm narzuconych przez Unię Europejską, a co za tym idzie będzie zamknięty.

  • Kryzysowa sytuacja w Częstochowie

    W największym w Częstochowie szpitalu specjalistycznym na Parkitce od poniedziałku prawdopodobnie przestanie funkcjonować 9 oddziałów szpitalnych, jeżeli lekarze nie wycofają się wcześniej z wypowiedzeń umowy o pracę. Sytuacji w służbie zdrowia w Częstochowie i regionie było poświęcone posiedzenie Zespołu Reagowania Kryzysowego, któremu przewodniczył wicewojewoda śląski Artur Warzocha, a uczestniczyli m.in. wicemarszałek województwa Grzegorz Szpyrka i dyrektorzy częstochowskich szpitali.

  • Pomorscy radni za zwiększeniem środków na służbę zdrowia

    W poniedziałek, 25 września, w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku odbyła się XII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Zaniepokojeni o przyszłość udzielanych usług medycznych w województwie, radni wyrazili swoje stanowisko w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej w pomorskich szpitalach.

  • Porozumienia w Opolu

    We wtorek wieczorem, 25 września, lekarze Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu podpisali porozumienie i zakończyli protest. Za zakończeniem akcji strajkowej było 75 lekarzy, przeciwko 21.

  • Więcej pacjentów z chorobami układu krążenia

    Co drugi pacjent w województwie śląskim, u którego zdiagnozowano schorzenie wymagające ciągłego leczenia i nadzoru (nazywanego "opieką czynną") lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, cierpi na choroby układu krążenia. One też najczęściej prowadzą do śmierci tak w województwie jak i w całej Polsce - stanowią prawie połowę przyczyn zgonów.

  • Sprawa LFO - śledztwo przedłużone

    Do 30 listopada Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu (woj. podkarpackie) przedłużyła śledztwo w sprawie ewentualnego wpływu urzędników państwowych - od byłego prezydenta po ministrów - na sprawę Laboratorium Frakcjonowania Osocza (LFO) w Mielcu (woj. podkarpackie).

  • OZZL do Prezesa NFZ: Zwiększyć wycenę

    Ogolnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wezwał w liście otwartym Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza do natychmiastowego zwiększenia wyceny świadczeń, finansowanych przez NFZ i udzielanych ubezpieczonym przez polskie szpitale i przychodnie. Według Funduszu, zmiana wyceny w ciągu roku nie jest możliwa.

  • W Radomiu obradował sztab kryzysowy

    Nadal nie ma porozumienia między lekarzami a dyrekcjami trzech radomskich szpitali. W Radomiu obradował sztab kryzysowy - specjalnie powołany na wypadek, gdyby 1 października trzeba było ewakuować pacjentów.

  • Porozumienie w tarnobrzeskim szpitalu

    Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu (Podkarpacie) podpisali porozumienie z dyrekcją, gwarantujące im podwyżki i wycofują wypowiedzenia z pracy.

  • NFZ o programach lekowych

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz ogłosił listę nowych programów terapeutycznych. Jeszcze w tym roku rozpocznie się program dla pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. NFZ przeznaczy na program ok. 7,5 mln zł. Prawie 26 mln zł Fundusz wyda także na program lekowy dla pacjentów ze szpiczakiem mnogim.

  • Ewakuacja szpitalnych oddziałów

    Niepowodzeniem zakończyły się rokowania protestujących lekarzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach (Małopolska) z władzami powiatu. Pacjenci z oddziałów, których działalność 1 października zostanie czasowo zawieszona, będą przewiezieni do innych placówek.

  • PO: A. Sośnierz nadużywa zaufania

    Działacze śląskich struktur PO zarzucają prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzejowi Sośnierzowi, że w ramach kampanii wyborczej reklamuje się w prasie za publiczne pieniądze. Sośnierz, który wystartuje do Sejmu z listy PiS w okręgu katowickim, wyjaśnia że reklama zawiera tylko informacje na temat NFZ, a publikacja była zaplanowana kilka miesięcy wcześniej.

  • W Pomorskiem "strajk absencyjny"

    Lekarze w szpitalach na Pomorzu rozpoczęli w poniedziałek tzw. strajk absencyjny. Domagają się podwyżki płac. Według związkowców z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) strajk trwa w 16 szpitalach na Pomorzu.

  • Albo porozumienia, albo plan awaryjny

    O sytuacji w opolskiej opiece medycznej rozmawiali w poniedziałek, 24 września, członkowie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Posiedzeniu przewodniczył wojewoda Opolski Bogdan Tomaszek.

  • ISO dla starachowickiego szpitala

    Starosta starachowicki Andrzej Matynia oraz wicestarosta Andrzej Sendecki uczestniczyli w uroczystości przyznania certyfikatu zarządzania jakością ISO 9001–2001 dla starachowickiego Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

  • OZZL wzywa do merytorycznej debaty

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wzywa polityków wszystkich partii, które walczą o głosy w nadchodzących wyborach do parlamentu, do podjęcia merytorycznej debaty na temat niezbędnych zmian w ochronie zdrowia. Przedstawiciele związku przypominają też, że już dwa lata temu opracowali propozycje systemowych zmian w postaci obywatelskiego projektu ustawy o Powszechnym Ubezpieczeniu Zdrowotnym (PUZ).

  • Nie ma porozumienia w Lubaczowie

    Rada Społeczna Szpitala Powiatowego w Lubaczowie (Podkarpackie) nie zgodziła się na podwyżki płacy zasadniczej dla lekarzy w wysokości od 600 do 1000 zł. Natomiast lekarze nie zgodzili się na propozycje Rady i nie podpiszą zapowiadanego na wtorek porozumienia. Nie wycofają też wypowiedzeń.

  • Coraz bliżej do ewakuacji pacjentów

    Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie) wstrzymał przyjęcia na oddział zakaźny tej placówki. Ma to związek z groźbą ewakuacji szpitala, jeśli lekarze nie wycofają wypowiedzeń umów o pracę.

  • Pacjencie, uśpij się sam

    W stołecznych szpitalach dramatycznie zaczyna brakować anestezjologów. Szefowie lecznic zmuszeni są odwoływać planowe operacje, a kobietom, które chcą rodzić bez bólu, nie ma kto podać znieczulenia.

  • Lekarze kręcą, żeby pokazać, że nie biorą

    Pacjent wygląda na zmieszanego, jest przekonany, że musi dać łapówkę. Ale widzi przypięty do lekarskiego fartucha znaczek „Nie biorę”. To treść reklamówki, która jesienią ma trafić do telewizji.

98773 artykuły - strona 4541 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.