Jak informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, w ostatnich dniach przyznano certyfikat akredytacyjny Wojewódzkiemu Zespołowi Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie. Lecznica otrzymała pełną, trzyletnią akredytację, ważną do 2 lipca 2010 roku. Jest to pierwsza akredytacja, jaką zdobyła ta placówka, ale już czwarty certyfikat dla szpitala z Olsztyna.
Starostowie i prezydenci miast zrzeszeni w Konwencie Powiatów województwa podkarpackiego na posiedzeniu w Łańcucie 9 lipca zaapelowali o szybkie podniesienie wartości 1 punktu w kontraktowanych usługach z Narodowym Funduszem Zdrowia za leczenie szpitalne do wysokości 12,50 zł.
W województwie śląskim od ponad 50 dni strajkuje około 70 szpitali. 1067 lekarzy złożyło wypowiedzenia, a liczba ta ma wzrosnąć może nawet do kilku tysięcy. Tymczasem Minister Zbigniew Religa straszy falą szpitalnych bankructw szczególnie placówki z woj. śląskiego.
Z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną szpitali oraz z troski o mieszkańców Gdańska Prezydent Miasta Gdańska umorzył szpitalom działającym na terenie miasta Gdańska zaległości od podatku od nieruchomości na łączną kwotę 2 348 897,06 zł.
Nowe leki i techniki stosowane w medycynie są potrzebne, a inwestowanie w nie może przynieść wymierne korzyści społeczne i ekonomiczne - uważają uczestnicy debaty poświęconej innowacjom w dziedzinie ochrony zdrowia zorganizowanej w środę w Warszawie.
Departament Organizacji Ochrony Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia opublikował dokument pt. "Przekształcenia własnościowe w sektorze ochrony zdrowia, przeprowadzone decyzją jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2006", sporządzony na podstawie danych z Urzędów Wojewódzkich i Wojewódzkich Centrów Zdrowia Publicznego.
Wczoraj odbył się jednodniowy strajk ostrzegawczy w szpitalu im. Jana Bożego przy ul. Biernackiego w Lublinie. Większość gabinetów w przychodniach specjalistycznych była zamknięta, a na oddziałach pracowała zmniejszona obsada. Także przychodnie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy al. Kraśnickiej pozostaną zamknięte przez najbliższy tydzień.
Świętokrzyscy lekarze nie zamierzają wycofywać wymówień z pracy. Przeciwnie – przygotowują się do momentu, gdy zakończy się okres wypowiedzeń i będą mogli odejść ze szpitali. Stanie się tak na początku października, jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia związkowców z rządem.
Zdaniem ministra zdrowia konsekwencją strajku służby zdrowia jest brak pieniędzy na płace i upadłość szpitali. W opinii Zbigniewa Religi, dobrze się stanie jeśli część placówek medycznych zniknie.
W Specjalistycznym Szpitalu Świętego Łukasza w Końskich, w wyniku negocjacji prowadzonych z dyrekcją placówki, został zawieszony spór zbiorowy. Jak powiedział dyrektor lecznicy doktor Wojciech Przybylski, jest to bardzo dobry sygnał dla pacjentów, a także pracowników szpitala.
Polskie pielęgniarki będą musiały dodatkowo dokształcać się, by pracować w innych krajach. Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę polskiego rządu i utrzymał unijne przepisy. Orzeczenie Trybunału jest ostateczne. Polska ma wykonać dyrektywę UE do 20 października 2007 r.
17 lipca w budynku H Centrum Klinicznego Akademii Medycznej przy ul. Borowskiej 213 we Wrocławiu został otwarty punkt przyjęć pacjentów programu PURE (Prospective Urban and Rural Epidemiological Study - Prospektywne Epidemiologiczne Badanie Ludności Miejskiej i Wiejskiej).
Kary o łącznej wysokości miliona złotych nałożył Prezes UOKiK na uczestników niedozwolonego porozumienia – Narodowy Fundusz Zdrowia i Przedsiębiorstwo Informatyczne Kamsoft. Kwestionowana praktyka trwała 2 lata. Urząd nakazał jej zaniechanie.
Nie ma w Wielkopolsce szpitala, któremu z powodu strajkowania lekarzy i pielęgniarek groziłaby likwidacja. Protestacyjne powstrzymywanie się od planowych zabiegów przyniosło oszczędności Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
Polską służbę zdrowia może uleczyć jedynie jej prywatyzacja. Należy sprzedać szpitale jak przedsiębiorstwa i zlikwidować składkę zdrowotną - uważają ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha.
Z dniem 17 lipca w wyniku porozumienia komitetu strajkowego reprezentującego związki zawodowe lekarzy i anestezjologów, a dyrekcją Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie, zawieszono trwający od 21 maja protest. Szpital wznawia normalny tok pracy.
Sąd Rejonowy w Nowym Sączu uznał za zasadne żądanie lekarza Czesław Misia, który pozwał nowosądecki Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego za brak odpowiedniej przerwy pomiędzy dyżurami w kwietniu 2004 r. Medyk domagał się od lecznicy złotówki odszkodowania. Wyrok jest nieprawomocny.
Zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 16 lipca, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w drugim kwartale 2007 r. wynosiło 2 812,61 zł.
Sejmik Województwa Mazowieckiego zwiększył w budżecie pulę na krótkoterminowe poręczenia lub pożyczki dla samorządowych szpitali. – Taki finansowy bajpas pozwoli im przetrwać – podkreślił Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz.
Sytuacja w służbie zdrowia, była głównym tematem XI posiedzenia Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który odbył się 16 lipca. Na posiedzenie sejmiku zaproszono parlamentarzystów z sejmowej i senackiej komisji zdrowia oraz przedstawicieli środowisk lekarskich.