Neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach operują guzy mózgu przy użyciu nowoczesnego mikroskopu, który umożliwia śródoperacyjne barwienie guzów i tętnic mózgowych.
Naukowcy wykazali, że dwie aplikacje, których zadaniem jest wykrywanie raka skóry, mogą dawać fałszywe wyniki. Mogą więc wprowadzać w błąd i stwarzać zagrożenie życia.
Pacjenci onkologiczni z Koszalina właśnie zyskali dostęp do nowoczesnej technologii wspierającej radioterapię. System, z którego mogą już korzystać "na NFZ" w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea Koszalin, pozwala na precyzyjne pozycjonowanie i monitorowanie ułożenia pacjenta w czasie napromieniania.
Od początku 2021 roku pacjenci odzyskują wzrok dzięki biodrukowanym rogówkom oka. Tymczasem już za kilka lat możliwe będzie wydrukowanie w podobny sposób trzustki czy wątroby, które będą się nadawać do przeszczepów.
Co 17 sekund u kogoś na świecie diagnozuje się raka jelita grubego. To drugi nowotwór złośliwy, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Specjaliści są zgodni – rak jelita grubego, odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, może zostać całkowicie wyleczony.
Dolnośląskie Centrum Onkologii, jako pierwszy szpital w Polsce uzyskało międzynarodową certyfikację iPAAC. DCO przez trzy lata pracowało nad poprawą procedur i jakości leczenia pacjentów.
Pierwszy w woj. podkarpackim zabieg endoskopowej, endoluminalnej ablacji guza wnęki wątroby falami radiowymi wysokiej częstotliwości (EL-RFA) wykonano w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.
W siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach obradował Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Uwagę radnych skupiła planowana do realizacji inwestycja utworzenia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze Oddziału Chemioterapii Dziennej dla pacjentów onkologicznych, którzy leczeni są w tym szpitalu na nowotwory płuc.
Możliwość wykonania badań profilaktycznych, a dzięki temu wykrycia chorób takich jak rak pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego we wczesnym stadium ich rozwoju – to cel rozpoczynającego się w poniedziałek w Krakowie 7. festiwalu KultURO.
Trzy śląskie oddziały hematologii i onkologii dziecięcej, działające w szpitalach w Katowicach, Chorzowie i w Zabrzu, mają zostać połączone – poinformował w czwartek rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach prof. Tomasz Szczepański.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Blog Katarzyny Kubisiowskiej
Lista pozaekranowych nieszczęść księżniczki Lei jest dłuższa niż wszystkie razem wzięte części „Gwiezdnych wojen”. Przerażające i poruszające. Czym? Tym, że do opisu choroby psychicznej brakuje języka. To znaczy jest – ale stygmatyzujący, wykluczający.