W nawiązaniu do obchodzonego 15 października Światowego Dnia Żywienia Dojelitowego i Pozajelitowego, eksperci różnych specjalności oraz pacjent objęty opieką poradni żywienia dojelitowego w warunkach domowych dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem żywienia dojelitowego.
Powstało kompleksowe opracowanie dotyczące kształtowania polityki zdrowotnej w oparciu o dane. Na zlecenie Fundacji Onkologicznej Alivia zespół czołowych specjalistów w zakresie onkologii i polityki zdrowotnej stworzył raport „Onkologia - w stronę polityki zdrowotnej opartej na danych. Rekomendacje dla Polski”.
Onkolodzy i organizacje pacjentów apelują, żeby z powodu nowej fali zakażeń koronawirusem pacjenci nie odraczali diagnostyki i leczenia przeciwnowotworowego. Należy kontynuować rozpoczętą terapię. Dla zdrowia wielu osób zaniechanie tego może być groźniejsze niż skutki pandemii COVID-19.
Pomimo pełnienia funkcji szpitala koordynującego w zakresie COVID-19, Szpital Uniwersytecki w Krakowie uzyskał zgodę na udzielanie także innych świadczeń medycznych; pacjenci w stanach nagłych i onkologicznych nie zostaną pozbawieni opieki - napisano na stronie placówki.
Blisko 240 osób wzięło udział w pierwszym biegu Breast Run, który w sobotę przed południem odbył się w Supraślu k. Białegostoku. Miał zaktywizować osoby z chorobami nowotworowymi, a także zwrócić uwagę kobiet na konieczność wykonywania badań profilaktycznych.
Naukowcy i studenci z Politechniki Gdańskiej opracowali nowatorski system do rozpoznawania złośliwości guzów nerek. Dzięki niemu możliwa będzie dokładniejsza diagnoza, a także zmniejszenie liczby niepotrzebnych operacji narażających zdrowie i życie pacjentów.
Fakt, że pacjenci z zaawansowanym czerniakiem będą mogli się leczyć tylko w 24 wyspecjalizowanych ośrodkach w Polsce jest bardzo korzystną zmianą – oceniają eksperci Akademii Czerniaka. Dzięki temu chorzy będą mieć dostęp do optymalnej terapii.
Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski zainicjował podjęcie współpracy pomiędzy samorządami w zakresie profilaktyki nowotworów jelita grubego.
Kolejni trzej lekarze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii są zakażeni koronawirusem. Łącznie od początku października infekcje potwierdzono u 15 osób z personelu i pacjentów ŚCO. W związku z tym w poniedziałek wstrzymano do odwołania przyjęcia w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele szpitala.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.
Blog Katarzyny Kubisiowskiej
Lista pozaekranowych nieszczęść księżniczki Lei jest dłuższa niż wszystkie razem wzięte części „Gwiezdnych wojen”. Przerażające i poruszające. Czym? Tym, że do opisu choroby psychicznej brakuje języka. To znaczy jest – ale stygmatyzujący, wykluczający.