×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Karmienie piersią

 • Mleko matki to fenomen natury

  Mleko matki to fenomen natury

  Karmienie piersią jest naturalną odpowiedzią Twojego organizmu na potrzeby Twojego dziecka po urodzeniu.

 • Dlaczego warto karmić piersią?

  Dlaczego warto karmić piersią?

  Jakie korzyści odnoszą dzieci karmione piersią? Jakie korzyści odnoszą mamy karmiące piersią?

 • Jak i gdzie powstaje mleko kobiece?

  Jak i gdzie powstaje mleko kobiece?

  Zastanawiasz się pewnie, jak to się dzieje, że organizm kobiety wytwarza mleko – substancję idealnie stworzoną do żywienia ludzkiego dziecka. To żadna tajemnica! Spójrz na inne ssaki. U wszystkich ten fenomenalny proces przebiega podobnie.

 • Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki

  Karmienie piersią: korzyści zdrowotne dla dziecka i matki

  Karmienie piersią to najzdrowszy sposób żywienia, który umożliwia dzieciom osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia i rozwoju. Efekt jest tym lepszy, im więcej pokarmu dziecko dostaje, czyli najlepiej, gdy jest karmione tylko Twoim mlekiem. Korzyści zdrowotne odnosisz także Ty sama – karmiąca mama. Trudno uwierzyć, że to prawda, a jednak…

 • Kiedy powstaje pokarm i jak się zmienia?

  Kiedy powstaje pokarm i jak się zmienia?

  Wiele matek martwi się, że nie będą miały pokarmu. To niemal niemożliwe. Jeśli po urodzeniu dziecka usłyszysz na oddziale szpitalnym, że „jeszcze nie masz mleka w piersiach”, wiedz, że to całkowicie nieprawdziwa informacja. Każda kobieta po urodzeniu wytwarza mleko dla dziecka, inaczej ludzkość już dawno by wyginęła…

 • Co robić, żeby długo karmić piersią?

  Co robić, żeby długo karmić piersią?

  Towarzystwa naukowe zalecają karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka, a po wprowadzeniu innych produktów kontynuację karmienia tak długo, jak długo będzie to odpowiadało i mamie, i dziecku (do jednego roku, dwóch lat...). Myślisz sobie – dobrze, piękne słowa, ale jak to zrobić?

 • Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko piersią?

  Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko piersią?

  Kiedy oczekiwałaś narodzin Twojego maleństwa, czytałaś książki, czasopisma i strony internetowe poświęcone opiece nad noworodkiem. Rozmyślałaś, jak to będzie, czy sobie poradzisz. Wreszcie przyszedł ten dzień. Rodzi się Twoje dziecko. Teoria staje się praktyką. Nie czas już na rozważania. Do dzieła!

 • W jakiej pozycji karmić pierwszy raz?

  W jakiej pozycji karmić pierwszy raz?

  Pierwsze przystawienie dziecka do piersi wymaga pomocy personelu medycznego asystującego przy porodzie. Przy kolejnych karmieniach będziesz sprawniejsza i pomoc będzie potrzebna coraz rzadziej. Przed opuszczeniem szpitala powinnaś nabrać dobrych nawyków. Nie zawsze się to uda, dlatego warto znać trochę zasad, aby sobie łatwiej poradzić.

 • Jak przygotować się do kolejnego karmienia?

  Jak przygotować się do kolejnego karmienia?

  Jeśli maluch był tuż po porodzie przystawiony do piersi, w kolejnych kilkunastu godzinach życia może nie być w ogóle aktywny, może spać głęboko i wypoczywać po porodzie. Mimo to po około 6 godzinach warto spróbować przystawić go do piersi.

 • Wygodne pozycje do karmienia

  Wygodne pozycje do karmienia

  Zła pozycja to często też zły sposób przystawienia. A to już początek kłopotów. Dlatego niezwykle ważny jest wybór optymalnej pozycji do karmienia. Takiej, w której dziecko będzie się najadało, a Ty nie będziesz się męczyć, odczuwać bólu. Na szczęście jest z czego wybierać.

 • Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

  Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

  Karmienie piersią jest całkowicie naturalnym procesem, więc po co zastanawiać się, jak to robić? Tak uważa wiele osób. A jednak dla kobiet żyjących w krajach wysoko rozwiniętych, które nie widzą na co dzień karmiących sióstr, matek i koleżanek, nie jest to takie oczywiste.

 • Czy moje dziecko się najada?

  Czy moje dziecko się najada?

  Kiedy długo wyczekiwany maluch pojawia się na świecie, wraz z nim pojawiają się różnego rodzaju kryzysy, rozterki i wątpliwości. Prędzej czy później każda matka zadaje sobie pytanie, czy ma wystarczającą ilość pokarmu i czy jej dziecko się najada.

 • Wskaźniki skutecznego karmienia

  Wskaźniki skutecznego karmienia

  Niejedna mama niepokoi się, czy ma wystarczająco dużo pokarmu. Niestety, pierś nie jest przezroczysta, a podczas karmienia nie ma podziałki w mililitrach. Nie oznacza to jednak, że nie możesz obiektywnie ocenić, czy Twoje dziecko zaspokaja swoje potrzeby żywieniowe.

 • Tempo wzrastania dzieci karmionych piersią

  Tempo wzrastania dzieci karmionych piersią

  Widzisz takiego fajnego grubaska u koleżanki! Twoja mama z powątpiewaniem patrzy na Twoje dziecko, które nie ma zbyt wielu fałdek. Na wizycie kontrolnej w poradni dla dzieci zdrowych zasiano w Twojej głowie wątpliwości, bo dziecko zwolniło tempo wzrostu na siatce centylowej. Denerwujesz się tym wszystkim. Myślisz: „Czy coś jest nie tak z moim pokarmem?”

 • Karmienie piersią to relacja i styl macierzyństwa

  Karmienie piersią to relacja i styl macierzyństwa

  Noworodek i małe niemowlę może być rzeczywiście bardzo absorbujące. Nie każdej mamie łatwo przychodzi zaakceptować nieprzewidywalność, stałą czujność i nieustanną gotowość do dawania siebie.

 • Oksytocyna – hormon macierzyństwa

  Oksytocyna – hormon macierzyństwa

  Oksytocyna zmniejsza stężenie kortyzolu i ciśnienie krwi – dzięki temu łagodzi przeżywany przez matkę stres, zmniejsza lęk, podnosi poziom zaufania, działa uspokajająco.

 • Niepewność, wątpliwości, niepokoje

  Niepewność, wątpliwości, niepokoje

  Karmienie piersią jest taką sferą opieki nad dzieckiem, której towarzyszy sporo wątpliwości i niepewności. Pojawiają się, gdy dziecko zachowuje się inaczej niż tego się oczekuje.

 • Baby blues

  Baby blues

  Drobne trudności w opiece nad dzieckiem wyprowadzają z równowagi, kłopoty z karmieniem piersią stają się źródłem rozpaczy. Matka nie rozumie, co się z nią dzieje, bo przecież zwykle jest opanowana. Jeśli coś takiego przytrafiło się również Tobie, to masz do czynienia z baby blues.

 • Moje dziecko cały czas chce jeść…

  Moje dziecko cały czas chce jeść…

  Dziecko karmione wyłącznie piersią, czyli zgodnie z aktualnymi światowymi rekomendacjami, w okresie noworodkowym je 8–12 razy na dobę, w 2.–6. miesiącu przeciętnie 8 razy na dobę, łącznie z nocą, a w drugim półroczu ten rytm niewiele się zmienia, choć maluch zaczyna przyjmować pomiędzy karmieniami żywność uzupełniającą.

 • Dziecko jest niespokojne przy piersi

  Dziecko jest niespokojne przy piersi

  Głodny maluch chwyta pierś, ssie chętnie, spokojnie, nasycony wypuszcza pierś lub zasypia, jednak nie zawsze nakarmienie niemowlęcia udaje się tak idealnie.

63 artykuły - strona 1 z 4

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.