Rozpoznawanie i leczenie astmy u dzieci
05.02.2021
prof. dr hab. n. med. Anna Bręborowicz,1 prof. dr hab. n. med. Grzegorz Lis,2, prof. dr hab. n. med. Ewa Niżankowska-Mogilnicka,3 prof. dr hab. n. med. Grażyna Bochenek,3 dr med. Piotr Gajewski,4 dr hab. n. med. Filip Mejza3
1 Klinika Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
2 Oddział Pulmonologii, Alergologii i Dermatologii Kliniki Chorób Dzieci Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie
3 Klinika Pulmonologii II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie
4 Redaktor Naczelny miesięcznika „Medycyna Praktyczna”, Polski Instytut Evidence-Based Medicine w Krakowie
Wybrane treści dla pacjenta
-
POChP a astma - podobieństwa i różnice
POChP i astma to choroby dotyczące głównie oskrzeli. Ich istotą jest obturacja, czyli zwężenie oskrzeli, prowadzące do duszności i kaszlu. U niektórych pacjentów objawy obu chorób są podobne, a wiele leków jest stosowanych zarówno w leczeniu astmy, jak i POChP.
-
Nieżyt nosa
Nieżyt nosa to stan zapalny błony śluzowej nosa. Nieżyt nosa można podzielić na ostry prosty (infekcyjny) nieżyt nosa oraz nieżyty przewlekłe, wśród których możemy wyróżnić alergiczny nieżyt nosa oraz niealergiczny, idiopatyczny nieżyt nosa (czasem nazywany naczynioruchowym).
-
Badania radiologiczne
Badania radiologiczne - radiogram (RTG) klatki piersiowej oraz tomografia komputerowa (określana skrótem CT lub TK) klatki piersiowej to podstawowe badania wykorzystywane w diagnostyce chorób układu oddechowego.
-
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa jest chorobą dzieci i osób młodych, zwykle poniżej 20. roku życia, choć zapadają na niego także osoby starsze. Ocenia się, że choruje na niego około 10—25% osób na świecie.
-
Spirometria
Spirometria jest najważniejszym z badań czynnościowych układu oddechowego, czyli badań, które pozwalają na obiektywną ocenę czynności płuc.
-
Badanie cytologiczne wymazu z nosa
Celem badania cytologicznego wymazu z nosa jest ocena ilościowa komórek występujących w błonie śluzowej nozdrzy.
-
Astma ciężka (oporna na leczenie)
Pacjenci z ciężką astmą doświadczają dużego obciążenia objawami, zaostrzeniami i działaniami niepożądanymi leków. Towarzyszą im częste duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel, które przeszkadzają w codziennym życiu, aktywności fizycznej i spaniu. Niestosowanie się do zaleceń lekarza to najczęstsza przyczyna problemów z kontrolą astmy.
-
Spirometryczna próba prowokacyjna
Spirometryczna próba prowokacyjna to badanie pozwalające na ocenę reakcji układu oddechowego na różne substancje. Próby prowokacyjne wykonuje się w diagnostyce astmy w celu oceny odpowiedzi oskrzeli na działanie różnych czynników.
-
Ostra niewydolność oddechowa
Ostra niewydolność oddechowa to stan, w którym nagle dochodzi to pogorszenia zaopatrzenia organizmu w tlen. Niekiedy dochodzi też do zwiększenia zawartości dwutlenku węgla we krwi. Ostra niewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia.
-
Badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach (DLCO, TLCO)
Badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach służy do oceny funkcji bariery pęcherzykowo-włośniczkowej, która oddziela powietrze znajdujące się w pęcherzykach płucnych od krwi w kapilarach płucnych.