Pacjent chirurgiczny – kiedy mówimy o hipowolemii i kiedy wdrożyć do leczenia płyny?
24.05.2023
prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk
Klinika Chirurgii Onkologicznej
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Kraków
Zobacz także
-
Bilans płynowy w OIT – czy nadal obliczać w codziennej praktyce?
Bilans płynowy jest popularnym parametrem ocenianym w codziennej praktyce OIT. Czy nadal powinniśmy kierować się bilansem płynowym u pacjentów na OIT? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
-
Przyczyny pooperacyjnych zaburzeń elektrolitowych
Zaburzenia elektrolitowe mogą wystąpić po wszystkich rodzajach procedur zabiegowych i mają różną etiologię. Znajomość ich przyczyn wydaje się być bardzo ważna w codziennej praktyce klinicznej.
-
Współczesne podejście do płynoterapii – czyli nie każdy pacjent wymaga kroplówki
Terapia spersonalizowana jest zagadnieniem, które funkcjonuje nawet w płynoterapii. Co zatem zrobić, aby dowiedzieć się, czy nasz pacjent odniesie korzyść z płynoterapii?
-
Operacje na przewodzie pokarmowym - kiedy rozpocząć płynoterapię doustną?
Uzupełnianie płynów drogą doustną jest fizjologicznym sposobem na utrzymanie euwolemii również w okresie okołooperacyjnym. Jednak niektóre operacje związane są z obostrzeniami w czasie rekonwalescencji. Kiedy powinno się wdrażać płynoterapię doustną po operacjach w obrębie przewodu pokarmowego?
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Ultrasonografia (USG) naczyń obwodowych
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest podstawowym nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób układu krążenia. Ultrasonografia naczyń obwodowych umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne, zarówno tętnice, jak i żyły.
-
USG układu moczowego
Badanie ultrasonograficzne jest powszechnie dostępnym, nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które pozwala uwidocznić narządy jamy brzusznej i miednicy.
-
Ultrasonografia w prezentacji B
W badaniu ultrasonograficznym (USG) wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o względnie dużej częstotliwości. W ultrasonografii w projekcji B przez sondę emitowane są ultradźwięki, które przenikają przez poszczególne struktury oka wzdłuż jednej płaszczyzny, a po odbiciu od nich wracają do głowicy.
-
Ultrasonografia
Ultrasonografia (USG) jest nowoczesną metodą obrazowania narządów człowieka, jest badaniem bezpiecznym i dokładnym, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Ultrasonografia pozwala lekarzowi na nieinwazyjne „obejrzenie” narządów wewnętrznych.