Kancelaria Sejmu cofa zgodę na antyszczepionkową konferencję

24.08.2017
Małgorzata Solecka
Kurier MP

W sobotę w Sejmie miała się odbyć konferencja „Szczepienia XXI wieku”. Wśród prelegentów – najbardziej znane nazwiska ruchu antyszczepionkowego. Kancelaria Sejmu w czwartek wycofała jednak zgodę. Dlaczego?

Siedziba Sejmu (widok od ul. Wiejskiej). Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Konferencja się nie odbędzie, bo organizatorzy nie powiadomili Kancelarii Sejmu, że za wstęp pobierają opłaty – 100 złotych.

W czwartek rano „MP” wysłała do biura prasowego Kancelarii Sejmu pytanie, ile – w aktualnej i w ostatniej kadencji – odbyło się na terenie Sejmu imprez o charakterze komercyjnym, na które wstęp wiązał się z wykupieniem biletu. Z naszych informacji wynikało bowiem, że do tej pory była to praktyka niespotykana. Każdy z posłów może być gospodarzem wydarzenia, na przykład konferencji czy seminarium, również o charakterze zamkniętym (wstęp za zaproszeniami), ale nie zdarzyło się, by w Sejmie odbywały się imprezy komercyjne.

Kilkadziesiąt minut po 12.00 na stronie Kancelarii Sejmu pojawił się komunikat: „Kancelaria Sejmu zdecydowała się na wycofanie zgody na organizację konferencji "Szczepienia XXI wieku" na terenie kompleksu sejmowego 26 sierpnia. Decyzja jest podyktowana komercyjnym charakterem wydarzenia, w którym udział miały umożliwiać odpłatne karty wstępu, o czym Kancelaria Sejmu nie była poinformowana w momencie wyrażania zgody na przeprowadzenie konferencji”.

Taką samą informację uzyskaliśmy w Ministerstwie Zdrowia. Rzecznik prasowa ministra zdrowia poinformowała nas ponadto, że organizatorzy konferencji nie zwracali się do resortu zdrowia z zaproszeniem do udziału w konferencji.

Organizator wydarzenia to Fundacja QLT stawiająca sobie za cel ochronę „Matki Ziemi, środowiska naturalnego, polskich interesów i polskiego Narodu”, zaś do Sejmu zapraszał poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15, znany z antyszczepionkowych poglądów, autor licznych interpelacji do ministra zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Podczas konferencji mieli wystąpić m.in. dr Jerzy Jaśkowski (pozbawiony prawa wykonywania zawodu lekarza ze względu na szerzenie sprzecznych z wiedzą medyczną informacji o szkodliwości szczepionek), jedna z liderek ruchu antyszczepionkowego Justyna Socha i Jerzy Zięba, autor książki „Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie”, przeciwnik chemioterapii przeciwnowotworowej i szczepień. Zarówno Pani Socha, jak i Pan Zięba nie są lekarzami.

Reklama

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie szczepień? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!

Konferencje i szkolenia

Gdańsk – 21 kwietnia 2018 r.: IVPomorskie Wiosenne Spotkanie Pediatryczne, szczegółowe informacje »

Przegląd badań