Jak wygląda sytuacja epidemiczna odry w woj. mazowieckim?

03.12.2018

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie podaje, że w województwie mazowieckim w okresie od 10 października do 30 listopada br. zgłoszono 93 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę. Jak dotąd zachorowanie wykluczono u 22 osób.

Wśród osób, które od października br. zachorowały na odrę było 45 dorosłych i 26 dzieci, w tym 8 dzieci w wieku do 3 lat. Prawie 65% osób, które zachorowały nie było szczepionych przeciwko odrze, a pozostali to głównie osoby zaszczepione tylko 1 dawką.

W minionym tygodniu, tj. w okresie od 24 do 30 listopada, zarejestrowano 14 nowych zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę. Najwięcej (9 przypadków) w powiecie warszawskim, dwa w wołomińskim i po jednym w powiatach pruszkowskim, garwolińskim i legionowskim. Zgłoszenia dotyczą czwórki dzieci w wieku od 1 roku i 5 miesięcy do 16 lat oraz dziesięciorga dorosłych w wieku 23–48 lat. Wśród tych osób cztery nie były szczepione przeciwko odrze. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie podkreśla, że nie odnotowano ognisk epidemicznych odry.

W wyniku dochodzeń epidemiologicznych prowadzonych przez inspekcję sanitarną przeciwko odrze zaszczepiono 667 osób, które były narażone na kontakt z osobą chorą lub podejrzaną o zachorowanie na odrę. W każdym przypadku zgłoszenia zachorowania lub podejrzenia zachorowania na odrę ustala się liczbę osób, które miały kontakt z chorym, określa ich status uodpornienia i przeprowadza weryfikację laboratoryjną przypadku. Nieuodpornione osoby z otoczenia chorego są kierowane na szczepienia. Sanepid podkreśla, że szybkość i skuteczność wdrożenia działań przez inspekcję sanitarną zależą od niezwłocznego zgłaszania podejrzeń lub zachorowań na odrę przez lekarzy.

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań