Sejm: do szczepień zakwalifikują nie tylko lekarze

18.03.2021
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Sejm, niemal jednomyślnie, przyjął nowelizację ustawy, która pozwoli na kwalifikowanie do szczepień przeciwko COVID-19 nie tylko lekarzom. Przeciwko była tylko Konfederacja. Można się spodziewać, że również w Senacie ustawa nie napotka na trudności – co oznacza, że być może już za kilka tygodni do szczepień będą mogły kwalifikować pielęgniarki i położne, a być może również przedstawiciele innych zawodów medycznych.

W środę posłowie przyjęli sprawozdanie Komisji Zdrowia o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. „Za” było 421 posłów, przeciw – 20 (w tym, jako jedyny poseł Zjednoczonej Prawicy, Zbigniew Ziobro, przeciw było również siedmiu posłów KO, w tym wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia Rajmund Miller), wstrzymało się – 3.

Zmiana przepisów ma na celu wprowadzenie rozwiązania, by nie tylko lekarze, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych kwalifikowali do szczepienia przeciwko COVID-19. Listę zawodów medycznych uprawnionych do kwalifikowania minister zdrowia zamieści w rozporządzeniu. W tej chwili jest przesądzone, że będą to pielęgniarki i położne, ale rozważana jest też możliwość rozszerzenia listy o ratowników medycznych. Inne zawody medyczne, jak tłumaczą przedstawiciele ministerstwa, w tej chwili mają już uprawnienia do wykonywania szczepień, natomiast jeśli chodzi o kwalifikowanie – decyzja jeszcze nie zapadła. Nic nie jest wykluczone, i – jak wynikało z dyskusji na posiedzeniu Komisji Zdrowia – minister będzie mógł listę rozszerzyć również np. o farmaceutów, jeśli okaże się, że podaż szczepionek jest tak duża, że problemem jest brak personelu do kwalifikowania i przeprowadzania szczepień. W tym duchu wypowiedział się po głosowaniu poseł Paweł Rychlik, sprawozdawca projektu poselskiego (z zawodu farmaceuta). Na twitterze napisał: „Dziś Sejm znowelizował ustawę, która pozwoli na kwalifikowanie i przeprowadzenie szczepień przeciw Covid polskim pielęgniarkom, położnym, farmaceutom. Lekarze będą mogli zająć się leczeniem”.

W trakcie debaty część posłów podkreślała, że wykaz zawodów uprawnionych do kwalifikowania do szczepień powinien być zawarty w ustawie. Po pierwsze dlatego, że to w ustawie było zapisane, że uprawnienie przysługuje lekarzom. Po drugie, jak wskazywała w imieniu Koalicji Obywatelskiej posłanka Elżbieta Gelert, jeśli „wykonywanie szczepień, czyli już samo szczepienie, i wykaz zawodów umieszcza się w ustawie, to chyba tym bardziej kwalifikacja do szczepień powinna również zawrzeć się w ustawie”. Jednak poza Konfederacją posłowie opozycji nie mieli wątpliwości, że rozszerzenie listy uprawnionych do kwalifikowania do szczepień jest niezbędne, jeśli chcemy proces szczepień przeciwko COVID-19 w drugim kwartale dostosować do tempa dostaw szczepionek i jak najszybciej doprowadzić do zaszczepienia przynajmniej wszystkich tych, którzy chcą być zaszczepieni.

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań