Szczepienia przyspieszą, ale czy nie zwiększy się chaos?

06.04.2021
Małgorzata Solecka
Kurier MP

W tym i w przyszłym tygodniu do punktów szczepień ma trafić ok. 2,2 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Rząd przedstawia pomysły na przyspieszenie zarówno całego procesu szczepień – to przede wszystkim prowadzone przez samorządy punkty szczepień masowych – ale też przyspieszenie szczepień osób starszych, które w tej chwili mają wyznaczony termin za kilka tygodni. Zła wiadomość – bez chaosu chyba się nie obędzie.

Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Do końca kwietnia w punktach szczepień jest ciągle wolnych około 900 000 terminów. Czekają przede wszystkim na osoby po 60. roku życia, również te, które mają wyznaczone późniejsze terminy. Takich osób jest około pół miliona, ale rząd chce, by punkty szczepień wykonały dodatkową operację przesuwania seniorów na kwietniowe szczepienia. Podpowiada też, że jeśli punkt z taką inicjatywą nie wystąpi, sami zainteresowani mogą się kontaktować z punktem i uzyskać tą drogą wcześniejszy termin, albo – jeśli punkt nie będzie nim dysponować – kontaktować się z rządową infolinią i znaleźć wcześniejszy termin w bliskiej miejscu zamieszkania okolicy. Minister Michał Dworczyk przyznał podczas wtorkowej konferencji prasowej, że dla punktów szczepień oznacza to dodatkowy wysiłek, ale rząd jest zdeterminowany, by szczepienia seniorów zakończyć (przynajmniej w lwiej części) zanim na dobre ruszą szczepienia młodszych roczników. W maju i czerwcu, optymalnie, powinny się już szczepić tylko pojedyncze osoby po 60. roku życia – te, które z różnych przyczyn miały opóźnione szczepienie lub dopiero zdecydowały się zapisać na szczepienie.

12 kwietnia, zgodnie z zapowiedzią, ruszy rejestracja kolejnych roczników (co 24 godziny będzie do systemu wpuszczany kolejny rocznik) poniżej 60. roku życia. Przez internet będzie się można rejestrować już od północy, przez infolinię – od godziny 6.00. W ciągu kilku dni rząd ma przedstawić szczegóły dotyczące szczepień przez pracodawców, a także informacje, jak zmieni się kwalifikacja do szczepień po dopuszczeniu do tego zadania przedstawicieli innych niż lekarze zawodów medycznych. Można się spodziewać, że po wydaniu stosownego rozporządzenia przez Ministra Zdrowia (prezydent już podpisał ustawę, która to umożliwia), samorządowe punkty szczepień masowych ruszą pełną parą (tylko w Warszawie ma ich powstać 13, jak informował we wtorek prezydent Rafał Trzaskowski, z czego największy będzie funkcjonował na stadionie Legii Warszawa), bo w tej chwili poważnym problemem są braki lekarzy w zespołach szczepiących.

Michał Dworczyk i towarzyszący mu podczas konferencji p.o. Prezesa NFZ Filip Nowak dziękowali wszystkim zaangażowanym w sprawne prowadzenie szczepień. W tym kontekście poruszono również temat szczepień na Podkarpaciu. Michał Dworczyk oficjalnie zdementował pogłoski, jakoby do Rzeszowa trafiły dodatkowe partie szczepionek w związku ze zbliżającymi się wyborami na urząd prezydenta miasta. Potwierdził, że duża liczba osób zaszczepionych w Rzeszowie wynika z metodologii raportowania – wiodący podmiot, realizujący szczepienia na Podkarpaciu w ok. 80 punktach szczepień zamawia i raportuje dawki jako placówka rzeszowska. Dworczyk przyznał, że w tej chwili badane są informacje, dotyczące szczepień przed świętami osób, co do których istnieje podejrzenie, że zostały zaszczepione poza harmonogramem. NFZ czeka na wyjaśnienia ze strony placówki i, jak mówił Filip Nowak, po ich przeanalizowaniu i sprawdzeniu okoliczności, może zapaść decyzja np. o niezapłaceniu za takie szczepienia lub nałożeniu odpowiedniej do skali ewentualnego przewinienia kary, jednak nie przesądził, że takie sankcje zostaną rzeczywiście nałożone. Ani Dworczyk ani Nowak nie potwierdzili, że punkt może w sytuacji zagrożenia utylizacją dawek zaszczepić osoby w tej chwili nieuprawnione do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 (choć wydaje się, że zwłaszcza w punktach masowych taka możliwość powinna być oczywistością, i należałoby tu czerpać przykład z Izraela, który od początku dopuszczał szczepienie osób zgłaszających się bez skierowania, jeśli tylko zostawały po zaszczepieniu wszystkich zarejestrowanych w danym dniu wolne dawki).

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań