"Epidemia wywołana 2019-nCoV jest poważna" - strona 2

04.02.2020

Ostrzega on, że zapalenie płuc nie jest „nieco tylko poważniejszym przeziębieniem”. To ciężka choroba, jedna z najcięższych, będąca częstą przyczyną zgonów. – Jeśli zatem jakiś patogen wywołuje zapalenie płuc, to ryzyko zgonu osób po 50. roku życia wybitnie rośnie, a szczególnie u osób powyżej 65 lat – dodaje.

Prof. Antczak zastrzega, że w przypadku 2019-nCoV dysponujmy wciąż jedynie szczątkowymi danymi. Na podstawie tego, co ujawniono w Chinach, można jednak podejrzewać, że ciężki przebieg zakażenia tym patogenem dotyczy aż do 25 proc. chorych. – Jeśli faktycznie jedna czwarta chorych doświadcza ciężkiego przebiegu, to można powiedzieć, że wirus jest wysoko patogenny, a zakażenie – niebezpieczne – podkreśla.

Czego możemy się zatem obawiać? – Że wirus bardzo szybko się przenosi, jest bardzo zakaźny, a przebieg choroby jest często bardzo ciężki. Inaczej nie podjęto by takich przedsięwzięć zapobiegawczych. Jak była pandemia świńskiej grypy, nikt nie zamykał miast i nie zawieszał połączeń lotniczych. A ten wirus zabił wtedy 500 tys. ludzi na świecie i nie było takiego niepokoju służb sanitarnych – zwraca uwagę specjalista.

W przypadku SARS występował inny model zakażenia. Zachorowało tylko około 8500 osób. Umieralność była na poziomie 9 proc., a zakażali – co bardzo ważne – tylko ci, którzy wykazywali objawy choroby. Poza tym to była infekcja dróg oddechowych związana z niską temperaturą, czyli sezonowa. Jak tylko się ociepliło, liczba zakażeń spadła.

– W przypadku tego wirusa mamy długi okres wylęgania, nawet ponad 14 dni, oraz zakaźność bezobjawową. Pacjent może być w okresie wylęgania zakażenia i nic się z nim nie dzieje, nie ma objawów, a już potrafi zakażać inne osoby – przypomniał prof. Antczak.

Zdaniem eksperta trudno więc powiedzieć, jaki będzie rozwój zdarzeń. Niepokojące jest według niego, że władze chińskie postanowiły zamknąć miasta – czego nie zrobiony wtedy, gdy wybuchł SARS, nie ograniczano też komunikacji, a linie lotnicze nie rezygnowały z połączeń z Chinami. Nie budowano w 10 dni wojskowego szpitala na 1000 łóżek. A w Wuhan ma wkrótce powstać kolejny szpital, tym razem na 1600 łóżek.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!