Spór o strategię MZ

04.09.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Ogłoszona w czwartek przez ministra zdrowia strategia walki z pandemią w sezonie jesienno-zimowym, a konkretnie przeniesienie ciężaru kierowania pacjentów na testy do POZ, będzie pierwszym, nomen omen, testem dla ministra zdrowia. Środowisko lekarzy POZ, w którym kluczową rolę odgrywają lekarze rodzinni, jest wyjątkowo zjednoczone w sprzeciwie.

Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta

Minister Adam Niedzielski w czwartek zaprezentował strategię w towarzystwie prof. Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych. Mimo starań, ministerstwu nie udało się ściągnąć żadnego przedstawiciela medycyny rodzinnej, który firmowałby swoim nazwiskiem rezultat prac ministerialnego zespołu.

Już w czwartek krytycznie o przesunięciu do POZ zadania polegającego na kierowaniu na testy, w dodatku poprzedzonego fizykalnym badaniem pacjenta, mówili przedstawiciele Federacji Porozumienie Zielonogórskie oraz Kolegium Lekarzy Rodzinnych. W piątek ostro zaprotestowało też Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Na piątkowe wczesne popołudnie zaplanowano nadzwyczajne posiedzenie zarządu FPZ – można się spodziewać oficjalnego stanowiska wobec zaprezentowanych przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązań.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w piątek rano minister przedstawił, w skrócie, założenia swojej strategii podczas posiedzenia Naczelnej Rady Lekarskiej. Ponieważ podniosły się głosy – zarówno popierające ruch Ministerstwa Zdrowia, jak i krytyczne wobec niego – w kuluarach Adam Niedzielski miał powiedzieć, że nie cofnie się w swojej decyzji.

Decyzji ministerstwa bronił też publicznie wiceminister Waldemar Kraska, który kierował pracami zespołu ds. strategii. – Ryzyko zakażenia jest wpisane w zawód medyka – stwierdził.

Oliwy do ognia dodało też nagłośnienie wypowiedzi prof. Andrzeja Horbana z czwartkowej konferencji. Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych powiedział m.in., że pacjenci infekcyjni, których w sezonie jesienno-zimowym zgłasza się do poradni POZ nawet 100 tysięcy, mają prawo do badania fizykalnego, więc nie można poprzestać na teleporadzie jako podstawie do kierowania pacjenta na testy. Podkreślał też, że od kilku miesięcy ministerstwo i konsultanci przypominają, że wszyscy pracownicy ochrony zdrowia muszą zakładać w miejscu pracy maski ochronne. – Jeśli lekarz będzie miał maskę i jeśli pacjent będzie tę maskę miał, to wystarczy. Bycie lekarzem zobowiązuje, a jeśli ktoś się nie zgadza, może iść usiąść na kasie, niczego nie ujmując kasjerom – stwierdził prof. Horban.

Za tym, by pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafiali do poradni POZ, opowiada się też prof. Robert Flisiak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych (i niejednokrotnie krytycznych wobec decyzji MZ) specjalistów chorób zakaźnych. – Taki system powinien działać od samego początku, ale jeśli lekarze rodzinni narzekają na brak kompetencji, to służymy możliwością przeszkolenia w oddziałach zakaźnych. Pamiętajmy, że lekarze rodzinni przez sześć lat studiowali medycynę i często mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu osób z infekcjami górnych dróg oddechowych. Poza tym nie jest niczym nowym, że lekarz musi kształcić się przez całe życie – stwierdził w jednym z wywiadów, dodając, że „jeśli procedury i właściwa organizacja pracy zostaną zachowane, to w przychodniach nie powinno dochodzić do zakażeń częściej niż statystycznie. Jeżeli lekarze rodzinni nie będą organizować wesel w przychodniach, to nie grozi to większą liczbą zakażeń niż w innych miejscach”.

– Jeśli koledzy nam sugerują, że nie umiemy badać pacjentów, to odpowiadam: umiemy doskonale – komentuje dla MP.PL dr Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Wymóg, by skierowanie na testy było poprzedzone badaniem fizykalnym, oznacza jednak bezpośrednie i zupełnie niepotrzebne narażanie na rozprzestrzenianie się wirusa, co będzie niebezpieczne zarówno dla lekarza i jego pracowników, jak i przede wszystkim dla pacjentów oraz tych osób, które zetkną się z pacjentem potencjalnie covidowym w czasie jego drogi do poradni.

strona 1 z 2
Zobacz także
  • Strategia walki z pandemią COVID-19 na jesień 2020
  • W poniedziałek spotkanie MZ i KLRwP ws. strategii walki z COVID-19
  • PPOZ: przychodnie będą się zamykać
  • KLRwP krytykuje jesienną strategię MZ
  • MZ: w razie infekcji kontaktujemy się z POZ
  • Nowa strategia testowania
  • Krajewski: rosyjska ruletka w POZ
  • Strategia na jesień
  • Dlaczego to my mamy odciążać sanepid?
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!