Barometr epidemii (65) - strona 2

04.07.2021
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Osobną kwestią jest szeroka promocja szczepień wśród młodszych roczników. To równie ważne, z punktu widzenia zdrowia publicznego, bo każdy zaszczepiony to większa szansa na spowolnienie Delty i opóźnienie czwartej fali pandemii. W tym kontekście państwo powinno przejawić zdecydowanie większą aktywność w obszarze dezinformacji, jaka szerzy się w mediach społecznościowych, w mediach tradycyjnych, ale też bezpośrednimi kanałami. Infodemia, która paraliżuje i zakłóca możliwość podejmowania racjonalnych decyzji przez obywateli, może wzmocnić efekt Delty i szeroko otworzyć drzwi niebezpiecznemu wariantowi.

Największa niewiadoma. Wakacje. Naukowcy nie mają wątpliwości – większa mobilność w końcu przełoży się na wzrost zakażeń, zwłaszcza jeśli podróżujący – czy to w kraju, czy za granicą – nie będą przestrzegać podstawowych zasad sanitarnych. W tym obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zły przykład w tej sprawie dał prof. Andrzej Horban, który na konferencji prasowej zdjął maseczkę, argumentując to odpowiednio dużym dystansem i faktem bycia zaszczepionym – niestety, przepisy nie mówią nic na temat możliwości rezygnacji z zasłaniania nosa i ust w takich okolicznościach. Eksperta można byłoby zrozumieć – chodziło o czytelność wypowiedzi, ale trudno się dziwić, że środowiska i media szerzące sceptycyzm wobec samej pandemii, podważające zakazy i nakazy, sprzeciwiające się choćby maseczkom, natychmiast wykorzystały incydent. Trudno się dziwić, bo robią to od samego początku, wyłapując – w złej wierze – wszystkie błędy. Nie można dostarczać im argumentów.

Niezależnie od tego, czy prof. Horban miałby maseczkę, czy nie, codzienne doświadczenia pokazują, że zdecydowana większość z nas maseczek pozbyłaby się natychmiast (choć zadziwiająco dużo osób, zwłaszcza w przestrzeniach zamkniętych, w tym w transporcie publicznym, obowiązku przestrzega, co więcej – nosząc maski poprawnie). Z pewnością czas wakacji będzie temu sprzyjać. Przydałaby się – bardzo! – kampania edukacyjna, przypominająca chociażby to, co działo się jesienią 2020 roku w Czechach i innych krajach, które zbyt wcześnie ogłosiły zwycięstwo nad pandemią i całkowicie „odpuściły” pandemiczne obostrzenia, formalnie lub nieformalnie przyzwalając na zdjęcie maseczek. Tak, teraz mamy szczepienia. Ale nie zmienia to sytuacji – dopóki nie osiągniemy odporności zbiorowiskowej, musimy się również chronić maseczkami, bo osoby zaszczepione również mogą się zakażać i zakażać innych, choć w mniejszym stopniu niż niezaszczepieni.

Największa kompromitacja. Wniosek p.o. GIS. Dr Paweł Grzesiowski nie naruszył zasad etyki lekarskiej. Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej nie tylko nie dopatrzył się żadnego przewinienia lekarza, który od początku pandemii recenzuje poczynania władz w walce z zagrożeniem i wskazuje możliwe rozwiązania, ale stwierdził, że postępuje on zgodnie z zasadami obowiązującymi lekarza i wypełnia swoją misję. Liczące kilkadziesiąt stron zawiadomienie, złożone przez p.o. GIS Krzysztofa Saczkę zostało przeanalizowane, świadkowie przesłuchani, ale postępowanie zostało umorzone.

I byłby to koniec historii, gdyby nie fakt, że w tworzenie tegoż zawiadomienia zostały zapewne zaangażowane niemałe siły pracowników inspekcji sanitarnej. Wątłe i nadwątlone pandemią. Samo zaś zawiadomienie było złożone w szczytowym okresie wiosennej fali COVID-19, gdy, by przywołać ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wszystkie ręce były potrzebne na pokładzie, i to bynajmniej nie na pokładzie, na którym spisywano „czyny i słowa” eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej, rzekomo świadczące na jego niekorzyść.

Można mieć tylko nadzieję, że również w GIS możliwe jest wyciąganie wniosków z własnych błędów i nikomu nie przyjdzie do głowy odwoływać się od decyzji NROZ.

Największy sukces. Szczepienia w aptekach. Po wielu miesiącach od zmiany przepisów otwierających możliwość prowadzenia szczepień przeciw COVID-19 w aptekach, pierwsi pacjenci na początku lipca mogli skorzystać z tej opcji. Ważny krok w zmianach dotyczących szczepień osób dorosłych stał się faktem.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!