Jak długo mogą się utrzymywać zmiany w obrazie USG związane z podostrym zapaleniem tarczycy?
26.05.2023
dr hab. n. med. Magdalena Stasiak, prof. ICZMP
Klinika Endokrynologii i Chorób Metabolicznych w Łodzi
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Ultrasonografia (USG) naczyń obwodowych
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest podstawowym nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób układu krążenia. Ultrasonografia naczyń obwodowych umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne, zarówno tętnice, jak i żyły.
-
Zespół Cushinga
Zespół Cushinga to zespół różnorodnych objawów klinicznych związanych z podwyższonym stężeniem glikokortykosteroidów (GKS) we krwi. GKS to hormony wytwarzane przez nadnercza, wewnątrzwydzielnicze gruczoły obwodowe położone obustronnie powyżej górnych biegunów nerek.
-
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby
Przyczyna choroby jest nieznana. Uważa się, że u jej podłoża leżą predyspozycje genetyczne osoby chorej do tak zwanej reakcji z autoagresji, czyli do ataku komórek układu odpornościowego na własne białka, zlokalizowane w tym przypadku na komórkach wątrobowych.
-
USG układu moczowego
Badanie ultrasonograficzne jest powszechnie dostępnym, nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które pozwala uwidocznić narządy jamy brzusznej i miednicy.
-
Ultrasonografia w prezentacji B
W badaniu ultrasonograficznym (USG) wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o względnie dużej częstotliwości. W ultrasonografii w projekcji B przez sondę emitowane są ultradźwięki, które przenikają przez poszczególne struktury oka wzdłuż jednej płaszczyzny, a po odbiciu od nich wracają do głowicy.
-
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Jakie są przyczyny, objawy i leczenie niedoczynności tarczycy. Kiedy i jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy? Co to jest TSH, FT3 i FT4?
-
Ultrasonografia
Ultrasonografia (USG) jest nowoczesną metodą obrazowania narządów człowieka, jest badaniem bezpiecznym i dokładnym, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Ultrasonografia pozwala lekarzowi na nieinwazyjne „obejrzenie” narządów wewnętrznych.