Książki o komunikacji

 • Nauka słuchania

  25 lat temu powstało w Warszawie Centrum Implantów Ślimakowych „Cochlear Center”, które stało się zalążkiem Instytutu Patologii i Fizjologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach. W historii polskiej medycyny nie ma drugiego ośrodka, który rozwijałby się tak dynamicznie, wykonując najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. Markę stworzył profesor Henryk Skarżyński.

 • Vivat Academia

  Mirosław Mossakowski, zachęcony zaproszeniem prasowym do odbycia studiów aspiranckich z neuropatologii w Polskiej Akademii Nauk, wsiadł w 1957 roku do pociągu Zakopane – Warszawa, nie śniąc nawet o tym, że czterdzieści lat później zostanie prezesem PAN – drugim po Janie Kostrzewskim lekarzem na tym stanowisku.

 • Nieśmiertelność bólu

  Z Andrzejem Szczeklikiem rozmawiałem tylko raz. Komplementarnie opisywaliśmy cierpienia w chorobie miłości. Kilka lat po śmierci profesora zostałem sekretarzem jury konkursu literackiego jego imienia Przychodzi wena do lekarza. Co roku oceniamy prace poetów i prozaików, których powołaniem jest leczenie.

 • Samarytanie w opałach

  Historia ludzkości to dzieje wojen i idei. Im bardziej człowiek się zbroi, tym przemyślniejsze są formy obrony przed wrogim atakiem. Technice i organizacji masowego zabijania, przeciwstawiane są coraz doskonalsze formy ratowania życia. Ile rozwój medycyny zawdzięcza akcjom bojowym? Powiedzieć, że dużo, to tak, jakby nic nie powiedzieć.

 • Tętno chwały

  Wieloletni kanclerz kapituły medalu profesor wojciech Noszczyk mówił w 2010 roku na antenie Polskiego Radia: Medal jest wyjątkowy, bo przyznawany lekarzom przez lekarzy. Tylko dziesięć osób rocznie otrzymuje to wyróżnienie i nie jest ono nagrodą za pracę naukową, za którą dostaje się tytuły doktorskie i profesorskie. To jest wyróżnienie za pracę przy łóżku chorego i to jest dla nas najważniejsze.

 • Ecce Medicus

Jak rozmawiać z pacjentem

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Współpraca

Centrum komunikacji klinicznej logo