Czytanki o komunikacji

dr Tomasz Sobierajski - socjolog, badacz, trener umiejętności interpersonalnych, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Uniwersytetu Warszawskiego. Od blisko dziesięciu lat prowadzi wykłady i warsztaty dla lekarzy różnych specjalności w zakresu komunikacji lekarz - pacjent, ze szczególnym uwzględnienem sytuacji trudnych w obliczu zmieniającego się społecznego podejścia do roli lekarza i wykształcenia się nowego typu pacjenta.
Wspiera lekarzy i placówki medyczne w procesach negocjacyjnych, związanych z postępowaniem w wypadku zdarzeń niepożądanych. Projektuje, opracowuje i koordynuje krajowe oraz międzynarodowe projekty badawcze z zakresu mediacji, socjologii zdrowia i planowania kariery. Uważa, że dobro, które dajemy innym ludziom, wraca do nas czasami, jednak zło, które im wyrządzamy, wraca do nas zawsze, i to ze zdwojoną siłą - warto zatem mocno się zastanowić, zanim krzywdzimy drugą osobę. • Czytanka 17. O gestach, kinezyce i miłości do lodówki

  Drugim elementem triady komunikacyjnej jest komunikacja niewerbalna. Jak już wspominałem, mocno przywiązani do wyrazów i ich znaczeń dużo mniejszą uwagę zwracamy na komunikację pozajęzykową, czyli to, co dzieje się z naszym ciałem, kiedy mówimy, ale także wtedy, kiedy milczymy.

 • Czytanka 16. O kontekście sytuacyjnym, bólu i Pawełku

  To, co często przysparza nam kłopotów w komunikacji werbalnej, to złudzenie właściwego znaczenia nadanego danemu słowu, jego „nieostrość”, o której wspominałem w poprzedniej czytance. Czy jest bowiem uniwersalny wskaźnik mówiący o tym, co oznacza słowo „zaraz”?

 • Czytanka 15. O synergii, własnym zdaniu i parszywej dwunastce

  Są pewne słowa, zwroty, które w komunikacji z drugim człowiekiem mają bardzo duże znaczenie, głównie przez to, że tworzą bariery między nami a osobami, do których je wypowiadamy.

 • Czytanka 14. O słowach, niemowie i depeszy z Damaszku

  Gdyby zadać ludziom pytanie o to, kiedy się komunikują, większość z nich odpowiedziałaby z pełnym przekonaniem: „Gdy rozmawiamy z kimś lub mówimy do kogoś”. Czy tylko? Nie do końca. Komunikujemy się również wtedy, kiedy milczymy, słuchamy, obserwujemy.

 • Czytanka 13. O ocenianiu, dresie i mercedesie

  Zapraszamy do zapoznania się z trzynastą czytanką o komunikacji autorstwa dr. Tomasza Sobierajskiego z książki "33 czytanki o komunikacji czyli jak być dobrym lekarzem i nie zwariować".

 • Czytanka 12. O wyrozumiałości, konfliktach i zasadach

  Jednym z najtrudniejszych elementów składających się na pracę lekarza jest umiejętność poruszania się pomiędzy różnymi typami pacjentów, ich postawami i oczekiwaniami, przy jednoczesnym dużym napięciu emocjonalnym związanym z chorobą.

 • Czytanka 11. O relacjach, konsumentach i walkowerze

  Zapraszamy do zapoznania się z jedenastą czytanką o komunikacji autorstwa dr. Tomasza Sobierajskiego z książki "33 czytanki o komunikacji czyli jak być dobrym lekarzem i nie zwariować".

 • Czytanka 10. O lukrze, złotej radzie i surowym ojcu

  Zapraszamy do zapoznania się z dziesiątą czytanką o komunikacji autorstwa dr. Tomasza Sobierajskiego z książki "33 czytanki o komunikacji czyli jak być dobrym lekarzem i nie zwariować".

 • Czytanka 9. O medycznych googlersach, sile lekarza i smartfonach

  Zapraszamy do zapoznania się z dziewiątą czytanką o komunikacji autorstwa dr. Tomasza Sobierajskiego z książki "33 czytanki o komunikacji czyli jak być dobrym lekarzem i nie zwariować".

 • Czytanka 8. O zapachowej aurze, lekcji higieny i magii fartucha

  Zapraszamy do zapoznania się z ósmą czytanką o komunikacji autorstwa dr. Tomasza Sobierajskiego z książki "33 czytanki o komunikacji czyli jak być dobrym lekarzem i nie zwariować".

18 artykułów - strona 1 z 2

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Współpraca

Centrum komunikacji klinicznej logo