mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • "Niech PO wreszcie coś zrobi z ochroną zdrowia!"

    Panie ministrze Arłukowicz, larum grają, to nie przelewki! Jeśli PO chce zyskać punkty u wyborców jest jeszcze czas. Niech wreszcie zrobi coś z ochroną zdrowia! - pisze na portalu Natemat.pl pisarka Krystyna Kofta.

  • Hartman: Nadchodzi era bioetyczna

    Moja krytyka KEL była złośliwa – i dobrze. Na moje grzeczne wypowiedzi nikt przez lata nie zwracał uwagi. Teraz przynajmniej niektórzy się dowiedzieli, że jest jakiś problem z KEL. Ważniejsze jest wszelako to, że środowisko lekarskie może przy tej okazji poznać mentalność swoich przywódców. Zamiast podjąć dyskusję, urządzono na mnie personalną nagonkę - pisze prof. Jan Hartman.

  • Krajewski: Zamiast rozwiązywać problemy, szuka się „winnych”

    Niepokoi przedstawianie znanych od dawna i stale dyskutowanych zagadnień związanych z etyką lekarską jako przyczyny niepożądanych zdarzeń występujących zawsze, codziennie w ochronie zdrowia - pisze wiceprezes NRL prof. Romuald Krajewski.

  • Ewa Borek: Panowie, nie idźcie tą drogą

    Kodeks etyki jest typowym problemem zastępczym, mającym odwrócić uwagę od niepodejmowania przez władzę reform. To element socjotechniki rodem z zeszłej epoki - wskaż winnego, podrzuć drażliwy temat, konfliktuj środowiska i w tej atmosferze dotrwasz do końca kadencji - pisze Ewa Borek z Fundacji "MY Pacjenci".

  • Solecka: Bo kolejka była za długa

    Udręka pacjentów w przychodniach to rzeczywistość, do której wszyscy się przyzwyczailiśmy. Bywają miejsca, w których praca przychodni jest zorganizowana inaczej, sprawniej, po prostu – normalniej. Ale NFZ robi co może, by wszędzie było "normalnie".

  • Solecka: Wojna PiS-PO z nowotworem w tle

    Wojna PiS-PO wkroczyła na nowy poziom. Nie jest to jedna gra komputerowa, a ofiary będą – a w każdym razie mogą być – zupełnie niewirtualne.

  • Dr Jerzy Umiastowski: Uwagi o publikacji prof. Hartmana

    Moje osobiste uwagi o publikacji profesora filozofii Jana Hartmana p.t. "Kodeks Etyki Lekarskiej to mieszanina frazesów".

  • Spór o Kodeks – spór o człowieka

    Spór tak naprawdę toczy się nie o Kodeks, ale o coś o wiele głębszego: o społeczeństwo, o ludzką godność – pisze bioetyk ks. prof. Andrzej Muszala o wypowiedzi Jana Hartmana na temat KEL.

  • Piotrowski: System zmusza do rezygnacji z zasad moralnych

    Decydując się na leczenie w publicznych placówkach przekraczamy bramę zamkniętego systemu, który broni się przed człowiekiem i jest nastawiony na generowanie przynoszących oszczędności konfliktów. Zmusza do kombinowania, uznaniowości, sprytu, zręczności, asertywności, a w ostateczności również bycia bezczelnym - pisze Piotr Piotrowski z Porozumienia 1 Czerwca.

  • K. Bukiel odpowiada M. Jachymiakowi

    Faktycznie informację o tym co się dzieje w szpitalu w Nowym Targu mam od związkowców z tego szpitala oraz z doniesień medialnych, które – w mojej ocenie – potwierdzają relacje lekarzy. Faktycznie zaufałem moim kolegom związkowcom, bo nie mam powodu, aby im nie ufać.

  • Polemika: Co zrobić, żeby doktora Bukiela opuścił związkowy obłęd?

    Sytuacja nie jest taka prosta, jak ją rysuje dr Bukiel: że są dobrzy lekarze i źli administratorzy. Są dyrektorzy, którzy widzą tylko pieniądze i tacy, którzy próbują w tym całym chaosie znaleźć rozsądek. Są też lekarze, którzy przywykli do starych patologii i bronią się przez zmianami. W Nowym Targu doszło do tego, że kiedy coś próbujemy zrobić, to przysłuchuję się opinii związkowców. Jak skrytykują, to jestem pewien, że będzie dobrze - pisze wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak.

  • "Można przytoczyć wiele przepisów, których przestrzeganie źle służy choremu"

    Ramy, w których lekarz musi się zmieścić, by z jednej strony nie narazić szpitala czy przychodni na karę, a z drugiej spełnić swoją powinność wobec chorego, tworzą Ministerstwo Zdrowia i NFZ – przypomina w "Gazecie Wyborczej" Elżbieta Cichocka.

  • Jak odzwyczaić konia od jedzenia - na przykładzie szpitala w Nowym Targu

    W polskich szpitalach trwa wielki eksperyment z udziałem chorych i lekarzy, którego zleceniodawcą jest polski rząd, a wykonawcami dyrektorzy szpitali. Polega on na sprawdzeniu, jak bardzo jeszcze można zmniejszyć obsadę lekarską i ogólne koszty funkcjonowania szpitali, nie wywołując buntu pracowników, sprzeciwu chorych albo niepokojów społecznych – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Tonący brzydko się chwyta

    Prawdą jest, że "wykonywanie zawodu lekarza wiąże się z ryzykiem etycznym i prawnym". Dalekie od etyki prawa, jakimi rządzi się polski system ochrony zdrowia, sprawiają, że należałoby wybierać między prawem a etyką.

  • Etyka zawodu lekarza czy etyka sprawowania władzy?

    Minister Zdrowia przemówił do lekarzy – to dobry znak. Od czasów prof. Zbigniewa Religi bardzo brakowało dialogu ministra ze środowiskiem. W sprawie zdrowia i życia obywateli konieczny jest poważny dialog wszystkich za nie odpowiedzialnych.

  • "Pacjent wcale nie jest najważniejszy, a lekarz staje się trybikiem"

    Coraz częściej bezskutecznie poszukujemy dobrego lekarza, bo to "dobro" staje się coraz bardziej deficytowe. W dużej mierze dlatego, że lekarz poddawany jest presji przepisów, które skłaniają go do zachowań niezgodnych z potrzebami pacjenta – pisze w "Gazecie Wyborczej" Elżbieta Cichocka, komentując list otwarty Bartosza Arłukowicza.

  • "Notowania rządu spadają, minister chce pokazać, że coś robi"

    Argument, że już dzisiaj wydajemy te 30 mld zł na prywatną służbę zdrowia, jest słaby, bo wydają ci, których na to stać – pisze w "Gazecie Wyborczej" Agata Nowakowska, komentując rządowe plany wprowadzenie ubezpieczeń dodatkowych.

  • "GW": Brak wizji pogrąża rząd

    Strategia stabilizacji i nieprzeprowadzania reform bankrutuje, PO w coraz większym stopniu nie spełnia oczekiwań swoich wyborców – uważa Agata Nowakowska, publicystka "Gazety Wyborczej". Rządowy brak wizji dotyczy m.in. ochrony zdrowia.

  • Postępująca prywatyzacja szpitali

    "Biznesy na służbie zdrowia będą robione" - mówiła kilka lat temu Beata Sawicka

  • Rzecznik Praw Pacjenta czy Praw Ministra?

    Trudno mówić, że urząd Rzecznika Praw Pacjenta reprezentuje organizacje pacjenckie wobec administracji rządowej. My, pacjenci, mamy często wrażenie, że jest odwrotnie – chroni i reprezentuje urzędników wobec pacjentów i obywateli - napisał Piotr Piotrowski, inicjator i lider Porozumienia 1 Czerwca, w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich.

1677 artykułów - strona 68 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.