mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Cichocka: minister potrafi leczyć tylko objawowo

    Według Elżbiety Cichockiej z "Gazety Wyborczej Bartosz Arłukowicz sięga jedynie po najprostsze środki - jeśli się okazuje, że gdzieś źle się dzieje, trzeba znaleźć i ukarać winnego.

  • Sumienność i sumienie naukowca

    Pierwsze skojarzenia z naruszeniem etyki w nauce to plagiat, sfabrykowane badania albo nepotyzm. Ale nie mniej ciężkim przewinieniem jest choćby próba zarażania studentów swoim światopoglądem - uważa prof. dr hab. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie ma Pani prawa, jako urzędnik państwowy, narzucać nauczycielom akademickim i naukowcom, co im wolno powiedzieć w czasie wykładu, seminarium lub publicznych wystąpień - odpowiadają naukowcy.

  • Bądźcie zdrowi!

    Kiedy padnie na placu boju kolejny minister, zastanowić się należy, czy nie czas, aby jego następcą został tym razem nie lekarz, a pacjent? Może on będzie wiedział lepiej, co zrobić, by system sprawnie zadziałał – dla dobra chorych.

  • Demokracja na pokaz - konsultacje społeczne w Polsce w porównaniu do Wielkiej Brytanii

    Rząd Wielkiej Brytanii upublicznił projekt ustawy zdrowotnej w grudniu 2010 r. – dwa lata przed planowanym wprowadzeniem zmian. Wejście w życie ustawy planuje się na 1 stycznia 2014. W Polsce Ministerstwo Zdrowia na zgłaszanie uwag w ramach konsultacji społecznych do projektu nowej ustawy refundacyjnej przeznaczyło jeden miesiąc od 9 września 2010 r. do 9 października 2010 r., przy czym ustawa weszła w życie już 1 stycznia 2012 r.

  • Pacjenci krytycznie o stanie ochrony zdrowia

    W związku ze Światowym Dniem Chorego Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere przedstawiło ocenę sytuacji pacjenta w systemie ochrony zdrowia. "Społeczeństwo ma utrudniony dostęp do leczenia finansowanego ze środków publicznych" - czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie Stowarzyszenia.

  • Czy eWUŚ rzeczywiście da się lubić?

    Jak na razie - z punktu widzenia pacjenta nowy system jest rzeczywiście rewelacyjny. W placówkach służby zdrowia nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów uprawniających do bezpłatnych świadczeń, a w przypadku negatywnej weryfikacji w systemie eWUŚ wystarczy tylko wypełnić złożyć oświadczenie. A dlaczego na razie? Już wkrótce zaczną to odczuwać pacjenci, którzy złożyli takie oświadczenia i NFZ zacznie ich sprawdzać.

  • "DGP": Informatyzacja jako narzędzie totalnej kontroli

    Psycholog ekonomii Tim Clapham opisuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" kłopoty Wielkiej Brytanii z wielkimi projektami informatycznymi i zastanawia się, jaka z nich płynie lekcja dla Polski. Jednym z przykładów, które podaje, jest informatyzacja ochrony zdrowia.

  • Cichocka: Resort musi rozsądniej wydawać pieniądze

    Ważniejsze od widowiskowych afer są mechanizmy powodujące, że pieniądze, których tak dramatycznie brakuje na leczenie, łatwo przeciekają do producentów sprzętu – pisze w "Gazecie Wyborczej" Elżbieta Cichocka.

  • Po reformie NFZ wiele będzie zależało od wojewodów

    Utrzymywanie molocha i monopolisty, jakim od 2003 roku stał się Fundusz, nie ma dalszego uzasadnienia – pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Dominika Sikora, komentując plany likwidacji Centrali NFZ.

  • Intensywna terapia interdyscyplinarna – opinia intensywisty z Kanady

    Rozwiązania uważane za oczywiste w jednym kraju bywają (przynajmniej czasowo) krytykowane w innym. Przede wszystkim dla dobra pacjentów warto spojrzeć na inne rozwiązania bez uprzedzeń i z góry określonych wniosków – pisze prof. Roman Jaeschke.

  • Minister zostaje, problemy też

    Zgodnie z przewidywaniami Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Zdaniem wnioskodawców szef resortu prowadzi "fatalną politykę zdrowotną", ale sami nie przedstawili swojej recepty na poprawienie kondycji ochrony zdrowia w Polsce.

  • Jak koalicja broniła ministra Arłukowicza?

    Ministra bronili zgodnie przedstawiciele klubów Platformy i PSL-u, głównie przy pomocy stwierdzenia, że ta koalicja przeznacza o wiele więcej środków na opiekę zdrowotną, niż było to w okresie rządów PiS (choć ilość środków w NFZ rośnie przecież proporcjonalnie do wzrostu funduszu płac wypłacanych pracownikom), a także argumentów w stylu, że za rządów PiS-u, było jeszcze gorzej w ochronie zdrowia.

  • Taniec z gwiazdami

    Co kilka tygodni pojawiają się w prasie doniesienia o inicjatywach polityków roztaczających wizje naprawcze w ochronie zdrowia, podsumowujące ostatnie 6, 10, 20 lat...

  • Działalność Owsiaka pokazuje, w jak złym stanie jest służba zdrowia

    W niedzielę, 13 stycznia, już po raz XXI, Jerzy Owsiak przeprowadził akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom, i po raz pierwszy dla pacjentów w podeszłym wieku.

  • Sprytne. Ale za grosz wstydu

    To przykre, że muszę zajmować się takimi sprawami... Ale proszę mi nie opowiadać, że kampania przeciw doktorowi Garlickiemu, istnemu artyście transplantacji, wzięła się z idei polowania na handel szpitalny ludzkimi częściami zamiennymi.

  • Służba zdrowia na zakręcie

    Zupełnie powszechna i bezpłatna służba zdrowia to niespełnione marzenie, utopia. Ale dostępność usług medycznych to pewien cywilizacyjny standard. Nie pozwólmy upaść zbyt wielu szpitalom.

  • Nieleczone dzieci to hańba III RP

    Źle dzieje się w polskiej służbie zdrowia, choć słowo "źle" nie jest w tym przypadku odpowiednie. To katastrofa, sytuacja wyjątkowa i niespotykana w powojennej Polsce.

  • "Czas najwyższy napisać nową ustawę o refundacji leków"

    Znieść przepisy różnicujące odpłatność pacjentów za leki i zlikwidować stuprocentową odpłatność za leki przez osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym - postuluje na łamach "Rzeczpospolitej" dr Ireneusz Kwiatkowski, ekonomista związany z Zachodniopomorską Szkołą Biznesu w Szczecinie.

  • Bugaj: Służba zdrowia albo bezpłatna, albo dostępna

    Budżetowe finansowanie nie gwarantuje niestety presji na efektywność, a nie jest prawdą, że nie można oszczędzać na zdrowiu. Jest to niestety całkowicie nieuchronne, tyle że można to robić głupio lub rozsądnie - pisze na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" ekonomista Ryszard Bugaj.

  • Dlaczego pieniądze nie idą za pacjentem

    Hasło, które przewodziło reformie służby zdrowia w końcu lat 90., że pieniądze będą szły za pacjentem, byłoby uzasadnione, gdyby rzeczywiście w ochronie zdrowia funkcjonowała zasada popytu i podaży. Mam wrażenie, że to nie jest czysty rynek i nie można stawiać sprawy w ten sposób tak do końca, na 100%.

1677 artykułów - strona 70 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.