Centrum Profilaktyki Nowotworów na terenie Centrum Onkologii - Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie to najnowszy projekt Fundacji TVN "Nie jesteś sam".
Badania nad wpływem warunków zewnętrznych na tworzenie się różnych komórek tłuszczowych rozpocznie wkrótce w Olsztynie zespół Amerykanina dr. Leslie Kozaka, który przyjechał do Polski w ramach programu "Welcome" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
"Wyglądają jak piersi radzieckich generałów, zasłużonych podczas wielkiej wojny ojczyźnianej: znaki jakości, laury konsumenta, rekomendacje, pozytywne opinie..." – tak o opakowaniach produktów handlowych napisał anonimowy internauta. Wśród tych "medali" są np. loga nagród konsumentów gwarantujące nam, że ów produkt w internetowym głosowaniu poparł kilkuset, a czasem tylko... kilkudziesięciu internautów. Jednak tuż obok można znaleźć loga Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Matki i Dziecka czy też medycznych towarzystw naukowych, czyli instytucji, które postrzegamy jako instytucje zaufania publicznego.
Aż 85% Polek po 40. roku życia obawia się osteoporozy, mimo to aż 3/4 z nich nigdy jeszcze nie badało jaką ma gęstość kości – wykazał najnowszy sondaż TNS OBOP przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 300 kobiet.
Wczesna diagnoza, w połączeniu z coraz lepszymi metodami terapii przeciwzakrzepowej daje nadzieję na pokonanie zakrzepicy, zwanej przez lekarzy "cichym zabójcą".
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożył podpis pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia.
Bakteriofagi wpływające na układ odpornościowy, badanie zakażenia wirusem opryszczki oraz tworzenie procedur zapewniających bezpieczeństwo w przeszczepach - to tematy prac badawczych przedstawionych w drugim dniu XIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej.
Materiał, który wstrzyknięty do zębodołu rozpuści się i umożliwi wybudowanie kości - niezbędnej do trwałego mocowania implantów zębowych - opracowuje zespół doktorantki Politechniki Warszawskiej Martyny Kucharskiej.
Laboratorium Higieny Żywności, Żywienia i Produktów Użytku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy zbadało dotychczas 34 próbki warzyw i owoców, zarówno krajowych jak i zagranicznych (głównie z Niemiec i Hiszpanii), w kierunku skażenia Escherichia coli.
21 czerwca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego podpisana została umowa między Warszawskim Uniwersytetem Medycznym a Województwem Mazowieckim dotycząca realizacji projektu pt. "Rozbudowa i modernizacja infrastruktury sieciowej, serwerowej i aplikacyjnej WUM".
200 tysięcy złotych zamierza przekazać Samorząd Województwa starostwu powiatowemu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pieniądze przeznaczone będą na zakup tomografu komputerowego dla tamtejszego szpitala.
Kapituła Nagrody Naukowej Miasta Poznania pod przewodnictwem prof. dr hab. Stanisława Lorenca wyłoniła tegorocznych laureatów i stypendystów.
Odznaczenia państwowe - Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi - wręczył wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski podczas uroczystości z okazji 30-lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Od 1 lipca dostęp do gabinetów specjalistycznych będzie jeszcze trudniejszy - ostrzega Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie. - Jacek Paszkiewicz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, któremu minister zdrowia Ewa Kopacz zawsze wybacza nieudolność, wprowadził w pośpiechu kolejne zarządzenie, które zwiększy chaos i pogorszy dostęp do niektórych świadczeń medycznych – mówi Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes "PZ".
1 lipca zostanie wprowadzony nowy system rozliczania ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. pytanie tylko, czy oznacza on zwiększenie kontraktów.
Rząd przyjął nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którą w aptece jednorazowo będzie można kupić lek zawierający do 720 mg pseudoefedryny. Rozwiązanie to krytykują farmaceuci.
Warszawa to kolejne miasto w Polsce, w którym powołano do życia Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku (MUTW).
Kilkadziesiąt osób wzięło udział 16 czerwca w demonstracji pod Urzędem Wojewódzkim w Opolu przeciwko urynkowieniu zadań pogotowia ratunkowego.
31 maja pracę zakończył powołany przez starostę świdnickiego specjalny zespół, który badał zasadność przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego.
Burzliwą dyskusję podczas IX sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego wywołała informacja w sprawie propozycji rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dotyczącej przekształcenia Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku w Uniwersytecki Szpital Kliniczny.