Badania diagnostyczne. Kolonoskopia. Część I: kwalifikacja i przygotowanie
04.01.2018
dr hab. n. med. Mirosław Szura, Zakład Chirurgii Doświadczalnej i Klinicznej, Instytut Fizjoterapii, Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie; Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Zakonu Bonifratrów im. Jana Grandego w Krakowie; Pracownia Endoskopii, Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina w Krakowie
Badania diagnostyczne. Kolonoskopia – co warto wiedzieć w 2017 roku. Część I: kwalifikacja i przygotowanie
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Proktologia
Proktologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się chorobami odbytu i odbytnicy, a więc końcowych odcinków przewodu pokarmowego.
-
Kolonoskopia
Kolonoskopia to badanie endoskopowe okrężnicy - najdłuższej i największej części jelita grubego.
-
Polip szyjki macicy
Polip szyjki macicy jest przerośniętym fragmentem błony śluzowej szyjki macicy. Jest to zmiana łagodna, w większości przypadków nie stwarza powodów do niepokoju, może jednak powodować uciążliwe objawy skłaniające do wizyty u ginekologa.
-
Rak jelita grubego
Nowotwór jelita grubego rozwija się na skutek niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie jednej z części jelita grubego.
-
Wybrane nowotwory dziedziczne
Nowotwory określane mianem dziedzicznych stanowią do 10% wszystkich nowotworów. W rzeczywistości lepsze jest określenie „nowotwory występujące rodzinnie”, czynnikiem dziedziczonym nie jest bowiem nowotwór, ale skłonność do zachorowania na niego.
-
Polipy jelita grubego — przyczyny, leczenie, zagrożenie nowotworem
Polip to uwypuklenie tkanki ponad ponad powierzchnię błony śluzowej do wnętrza jelita. Występowanie polipów, zwłaszcza małych, często nie wiąże się z żadnymi objawami i jest wykrywane przypadkowo. Leczenie polipów polega na usunięciu ich, zazwyczaj podczas kolonoskopii