W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia nowelizujące przepisy ws. standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Mimo negatywnych opinii środowiska lekarskiego MZ zdecydowało o dopuszczeniu do pracy anestezjologów spoza UE.
Od dziś pacjentów przyjmuje przebudowany Oddział Intensywnej Terapii z trzynastoma w pełni wyposażonymi stanowiskami respiratorowymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
Jeżeli lekarz pracuje na oddziale, na którym są łóżka covidowe, to próba stwierdzenia, że jeden anestezjolog obsługiwał łóżka covidowe, a drugi nie, jest po prostu śmieszna. To są żenujące próby pozbawiania lekarzy dodatków – mówi Jerzy Wyszumirski, przewodniczący Związku Zawodowego Anestezjologów.
Po 42 dniach lekarzom z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu udało się odłączyć od ECMO pacjenta chorego na COVID-19. Młody mężczyzna, z ostrą niewydolnością oddechową był w tak złym stanie, że został zakwalifikowany do przeszczepu płuc. Szczęśliwie udało się uniknąć transplantacji.
Możemy dyskutować nad standardami organizacyjnymi, czy są dobre, czy złe, ale nad standardami wiedzy i umiejętności nie powinniśmy dyskutować – komentuje projekt ułatwienia dostępu do pracy w szpitalach anestezjologom spoza Unii Europejskiej dr Jerzy Friediger, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii wnioskuje o odrzucenie w całości projektu zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
Prezydium samorządu lekarskiego negatywnie ocenia projektowane zmiany i wnosi o odstąpienie od ich dalszego procedowania.
Konsultacje projektu rozporządzenia nt. AiIT przedłużono i termin nadsyłania uwag upływa w środę. To efekt rozmowy prezesa NRL z ministrem zdrowia. Nie ma wątpliwości, że środowisko lekarskie propozycję resortu zdrowia zaopiniuje negatywnie.
W związku z przekazaniem do konsultacji społecznych projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii z dnia 27 stycznia 2021 roku Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów wyraził "stanowczy sprzeciw".
Dotychczasowe doświadczenia międzynarodowe pokazują, że rokowanie u dzieci z PIMS jest zdecydowanie lepsze w porównaniu do rokowania u dzieci z ciężkim przebiegiem COVID-19 – mówi dr hab. Marzena Zielińska z Katedry i Kliniki AiIT UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.