Zaburzenia

Zaburzenia afektywne i lęki więcej

 • Bunt dojrzewania czy depresja?
  Jestem terapeutką i bardzo często rodzice nastolatków pytają mnie: „Czy objawy mojego dziecka są prawdziwe? Czy to nie jest tylko okres buntu dojrzewania?”. Wielu rodziców zastanawia się, jak rozróżnić objawy depresji od przejściowego smutku, złości, czy też lenistwa – pisze Aleksandra Brzezińska, psychoterapeutka, pedagog specjalny.
 • Ostatni dzwonek
  To był ostatni dzwonek. Wielu uczniów go nie usłyszało podczas ostatniego dnia szkoły, bo już jakiś czas temu przestali do niej chodzić. Nasi podopieczni nie mieli siły wstać z łóżka. Nie wychodzili z pokojów, bo bali się ludzi. Nie włączali kamerki podczas lekcji online, bo widok samego siebie powodował płacz związany z niską samooceną. W takim stanie psychicznym są młode osoby, które razem z rodzicami – na szczęście – zgłosiły się po pomoc do Fundacji „Twarze depresji”.
 • Zaburzenia lękowe uogólnione w dzieciństwie – cz. 2. Diagnostyka i leczenie
  Niektóre dzieci temperamentalnie cechują się bardziej lękliwym usposobieniem i jeśli nie powoduje to ich cierpienia i nie utrudnia w znaczący sposób funkcjonowania, nie wymagają leczenia. Szczególnym wyzwaniem jest ocena pod kątem zaburzeń lękowych niemowląt i dzieci młodszych. Kontakt werbalny w tych początkowych latach życia jest ograniczony, więc podstawą lekarskiej oceny w tym przypadku są w dużej mierze przekazy niewerbalne.

Zaburzenia zachowania więcej

Zaburzenia snu więcej

 • Parasomnie u dzieci
  Parasomnie to zbiorcze określenie dla grupy różnorodnych zaburzeń snu. Występują znacznie częściej u dzieci niż u dorosłych. W większości przypadków ich obecność jest przejawem niedojrzałości ośrodkowego układu nerwowego, a nie stanu chorobowego. Z wiekiem częstość ich występowania zmniejsza i nieraz ustępują samoistnie w okresie pokwitania.
 • Bezsenność u niemowląt i małych dzieci
  Niniejszy artykuł zawiera wiele podstawowych informacji dotyczących fizjologii snu i łagodnych zaburzeń. Pokazuje również jak sobie radzić w przypadku cięższych zaburzeń negatywnie wpływających na funkcjonowanie rodziny.
 • Behawioralne zaburzenia snu u dzieci i młodzieży – komentarz
  Behawioralne zaburzenia snu i czuwania, obok głównego problemu zdrowotnego u dziecka, z którym rodzice zgłaszają się do lekarza, są jednym z najczęstszych problemów poruszanych w gabinetach pediatrycznych.

Całościowe zaburzenia rozwojowe więcej

Psychozy więcej

Zaburzenia odżywiania się więcej

 • Jakie są metody leczenia zaburzeń odżywiania u młodzieży?
  Leczenie chorych z zaburzeniami odżywania się ma na celu normalizację masy ciała oraz zmianę w sposobie jego postrzegania. Kiedy konieczna jest hospitalizacja na oddziale psychiatrycznym? Jaka jest podstawowa forma leczenia? Czy farmakoterapia w przypadku wymienionych zaburzeń jest zasadna? Odpowiada lek. Magdalena Miernik-Jaeschke.
 • Jak często u młodzieży rozpoznaje się zaburzenia odżywiania?
  Na jadłowstręt psychiczny i bulimię psychiczną najczęściej cierpią dziewczęta. Początek choroby przypada na okres dojrzewania (anoreksja) lub wczesną dorosłość (bulimia). Obecnie obserwuje się niepokojącą tendencję – coraz młodsze dziewczynki trafiają do szpitali z powodu zaburzeń odżywiania. O tym, jak licznej grupy dotyczą te choroby, mówi lek. Magdalena Miernik-Jaeschke.

Uzależnienia/substancje więcej

 • Dopalacze
  „Dopalacze” to potoczne określenie na grupę nowych substancji psychoaktywnych. Za substancję psychoaktywną uznaje się taką, która modyfikuje funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Działanie to może być pobudzające, hamujące lub halucynogenne. Należy podkreślić, że powszechnie stosowany termin „narkotyk” nie jest tożsamy z „substancją psychoaktywną”.
 • Syndrom DDA lub DDD – dziedzictwo dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie
  Z uwagi na bardzo duże rozpowszechnienie choroby alkoholowej jest bardzo wiele osób określanych jako dorosłe dzieci alkoholików (DDA). Ale rodzin dysfunkcyjnych było i jest więcej, niż te z problemem uzależnienia.
 • Objawy uzależnienia od nowych mediów u małych dzieci
  Jakie są pierwsze sygnały uzależnienia od nowych mediów, które można zaobserwować u małych dzieci? Jak powinni reagować na nie rodzice? Odpowiada dr hab. Maciej Pilecki.

Inne więcej