Wiąże się z poczuciem przynależności do płci urodzeniowej, metrykalnej. Dojrzewanie płciowe nie jest procesem odbywającym się jednocześnie u wszystkich nastolatków. Dlaczego często towarzyszy mu lęk – mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Czy żałoby doświadcza się tylko w obliczu śmierci bliskiej osoby? Ile czasu potrzebuje nastolatek, by uporać się z tą trudną sytuacją? Odpowiada prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Na pytania uczestników konferencji "Kontrowersje w psychiatrii 2022" odpowiada prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Kiedy rodzice przeżywają trudne sytuacje, bo boją się o zdrowie swoje i bliskich, o pracę i finanse, a lęk towarzyszy im każdego dnia, to może on stać się przyczyną także wielu dziecięcych lęków.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu dr Agaty Ejchman-Albinowskiej wygłoszonego na XIV Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2022”.
Dzieci i młodzież wycofują się z relacji rówieśniczych, nie potrafią albo nie chcą budować więzi opartej na zaufaniu. Nie chcą też zwracać na siebie uwagi – mówią, że nie chcą być „atencjuszami”.
Wciąż ogromna liczba przypadków depresji nie jest diagnozowana. Statystyki prób samobójczych osób nieletnich rosną w zatrważającym tempie. Jest źle. To już wiemy, tylko co dalej?
Dla niektórych powrót do Ukrainy będzie radością i ulgą. Dla innych, być może, kolejnym stresem związanym zarówno z następną zmianą w życiu, jak i z widokiem wojennych zniszczeń.
„Nikt nigdy mi nie powiedział, co jest we mnie ciekawego” – powiedziała mi na konsultacji online 14-letnia Ukrainka. Wojna zabrała jej dom, przyjaciół, część rodziny – wszystko, co było bliskie i sprawiało przyjemność. W czasie pierwszego spotkania miałam wrażenie, że wojna odebrała jej też emocje.
Dzieci w nowym kraju potrzebują bezpieczeństwa, stabilizacji i akceptacji. Większość z nich przyjechała do Polski tylko z matkami lub dziadkami. Ojcowie, bracia walczą, albo zginęli.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.