Wyniki badań dotyczących używania środków psychoaktywnych przez młodzież wskazują, że najpopularniejsze w tej grupie wiekowej są substancje legalne, czyli alkohol i nikotyna. Alkoholu używa 8–9 na 10 uczniów ostatnich klas szkół średnich.
Objawy kryzysu psychicznego u nastolatka są widoczne dla otoczenia. Manifestują się dezorganizacją jego funkcjonowania społecznego oraz destabilizacją stanu psychicznego i fizycznego.
Sięganie po środki zmieniające świadomość przez osoby poniżej 18. rż. może się odbywać według różnych wzorów, mieć różne przyczyny, nasilenie i stopień szkodliwości.
„Dopalacze” to potoczne określenie na grupę nowych substancji psychoaktywnych. Za substancję psychoaktywną uznaje się taką, która modyfikuje funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Działanie to może być pobudzające, hamujące lub halucynogenne. Należy podkreślić, że powszechnie stosowany termin „narkotyk” nie jest tożsamy z „substancją psychoaktywną”.
Z uwagi na bardzo duże rozpowszechnienie choroby alkoholowej jest bardzo wiele osób określanych jako dorosłe dzieci alkoholików (DDA). Ale rodzin dysfunkcyjnych było i jest więcej, niż te z problemem uzależnienia.
Jakie są pierwsze sygnały uzależnienia od nowych mediów, które można zaobserwować u małych dzieci? Jak powinni reagować na nie rodzice? Odpowiada dr hab. Maciej Pilecki.
Przewlekłe stosowanie organicznej marihuany, zwłaszcza rozpoczęte w wieku młodzieńczym, prowadzi do pogorszenia stanu neuropsychologicznego obejmującego wszystkie obszary funkcjonowania.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.