Czy dziecko nie powinno uczęszczać do żłobka, przedszkola lub szkoły przez cały okres utrzymywania się kaszlu w przebiegu ostrego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych?

21.12.2023

Pytanie nadesłane do Redakcji

Wiadomo, że kaszel w przebiegu ostrego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych może się utrzymywać 3–4 tygodni. Czy takie dziecko przez ten cały okres nie powinno uczęszczać do żłobka, przedszkola lub szkoły?

Odpowiedź

prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek
Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju

Ze strony medycznej można przeanalizować 2 aspekty: (1) zagrożenie dla dziecka i (2) zagrożenie dla otoczenia.

Po pierwsze, kolektywizacja w tym czasie i związany z tym stres oraz regenerujący się, ale nie do końca sprawny czynnościowo nabłonek dróg oddechowych, mogą zwiększać ryzyko kolejnego zakażenia dróg oddechowych, a w mniejszym stopniu niepomyślnej ewolucji choroby.

Z drugiej strony, kaszlące dziecko może bardziej intensywnie rozsiewać potencjalne patogeny z dróg oddechowych. Przedszkolaki są bardzo często nosicielami różnego rodzaju potencjalnych patogenów (np. Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae) i bardziej intensywnie je rozsiewają, kaszląc. Natomiast ilość wirusów, które spowodowały ostre zapalenie oskrzeli, będzie się zmniejszać >10.–14. dni od początku choroby. Ponadto w tym okresie wirus jest już w istotnym stopniu zablokowany przez mechanizmy immunologiczne, więc niezakaźny. W związku z tym zagrożenie dla otoczenia prawdopodobnie jest już wówczas mniejsze.

Podsumowując, byłoby nieco lepiej, gdyby dziecko po przebyciu ostrego zapalenia oskrzeli nieco dłużej nie uczęszczało do żłobka lub przedszkola – zwłaszcza jeśli występują u niego nawrotowe zakażenia dróg oddechowych. W praktyce rodzice zwykle nie są w stanie uzyskać zgody na nieobecność w pracy, aby zapewnić opiekę dziecku przez następne 3–4 tygodnie. W mojej opinii okres 10–14 dni jest kompromisem. Chore dziecko już wtedy zdrowieje, kaszel jest coraz mniej nasilony, a zakaźnych wirusów w wydzielinie dróg oddechowych jest coraz mniej.

Zobacz także
Wybrane treści dla pacjenta
  • Zapalenie oskrzeli: przyczyny, objawy i leczenie
  • Gruźlica dziecięca
  • Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży
  • Celiakia u dzieci
  • Alergiczny wyprysk kontaktowy u dzieci
  • Moczenie u dzieci
  • Cytomegalia u dzieci
  • Nagły duszący kaszel
  • Zmiana kaszlu z mokrego na suchy - postępowanie w kaszlu poinfekcyjnym
  • Długoletni poranny przewlekły kaszel

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej