Jak długo może się utrzymywać kaszel po ostrym zapaleniu oskrzeli i po jakim czasie należy poszukiwać innej przyczyny kaszlu?

21.12.2023

Odpowiedź

prof. dr hab. n. med. Henryk Mazurek
Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju

Najczęściej w przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli kaszel ustępuje po kilkunastu dniach. Warto jednak zwrócić uwagę, że u około 10% dzieci przedłuża się on >4 tygodni. Jeżeli nasilenie kaszlu ma tendencję do zmniejszania się, to jak najbardziej uzasadniona jest postawa czujnego wyczekiwania z okresową kontrolą lekarską. Jeżeli po 4 tygodniach pozostaje na stałym poziomie lub wręcz się nasila, to jest to na pewno wskazaniem do przeprowadzenia diagnostyki. W jej minimalnym zakresie przy kaszlu produktywnym należy rozważyć, czy nie rozwinęło się PBZO (p. Czy zapalenie oskrzeli jest wskazaniem do leczenia antybiotykiem i w jakich sytuacjach?, Czy uzasadnione jest rozpoznanie przedłużającego się bakteryjnego zapalenia oskrzeli, jeżeli produktywny kaszel utrzymuje się >4 tygodnie i nie występują inne objawy alarmowe?Jaki antybiotyk jest preferowany w przedłużającym się bakteryjnym zapaleniu oskrzeli i jak długo trzeba go podawać? – przyp. red.). Rozpoznanie to można ustalić ex iuvantibus na podstawie korzystnego efektu empirycznej antybiotykoterapii.

Natomiast minimum diagnostyki w kaszlu suchym o stabilnym nasileniu to RTG klatki piersiowej i ewentualnie badanie czynnościowe (spirometria), jeżeli dziecko jest w stanie je wykonać. Nie należy bagatelizować utrzymywania się suchego kaszlu, ponieważ może on mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich oczywiście jest tzw. kaszel poinfekcyjny, związany ze zwiększeniem wrażliwości receptorów kaszlu, czasem z pojawieniem się nieswoistej nadreaktywności oskrzeli – i w takich przypadkach można jeszcze pacjenta czujnie obserwować. Zwracam uwagę na słowo „czujnie”, ponieważ jeśli nie stwierdza się objawów niepokojących wyjaśniających przyczynę takiego kaszlu, lekarz musi okresowo badać dziecko w odstępach około 2 tygodni.

Piśmiennictwo:

1. Morice A.H., Millqvist E., Bieksiene K. i wsp.: ERS guidelines on the diagnosis and treatment of chronic cough in adults and children. Eur. Respir. J., 2020; 55 (1): 1 901136
Wybrane treści dla pacjenta
  • Gruźlica dziecięca
  • Zakażenia układu moczowego u dzieci
  • Celiakia u dzieci
  • Alergia pokarmowa u dzieci
  • Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym
  • Toksoplazmoza u dzieci
  • Schizofrenia u dzieci i młodzieży
  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek u dzieci
  • Kaszel alergiczny – czym się charakteryzuje

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej