GIS wzywa do szczepień przeciwko poliomyelitis

04.09.2015

Dzieci i młodzież, które nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień, powinni zaszczepić się przeciwko poliomyelitis - wezwał Główny Inspektorat Sanitarny. W tym tygodniu poinformowano o dwóch przypadkach zachorowania dzieci na poliomyelitis na Ukrainie.

"W związku z obecną sytuacją na Ukrainie osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, wzywa się do uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis - czytamy w komunikacie na stronie GIS.

Inspektorat przypomina, że podstawowe obowiązkowe szczepienia przeciw poliomyelitis powinny być podane dziecku w trzech dawkach przed ukończeniem przez nie 14. miesiąca życia, a szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno odbyć się, gdy ma ono 6 lat.

W Polsce przeciw poliomyelitis zaszczepionych jest 95 proc. dzieci, a u dzieci powyżej 2 r.ż. poziom zaszczepienia mieści się w przedziale od 99,3 do 99,9 proc. "Jednakże należy mieć na względzie, że obwód zakarpacki, w którym wystąpiły zachorowania, graniczy z czterema krajami, w tym również Polską" - zaznacza GIS. Zaszczepione powinny być również wszystkie osoby, które podróżują do regionów, w których potwierdzono występowanie wirusów polio.

W środę ONG Polio (stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą) poinformowało, że na Zakarpaciu na zachodzie Ukrainy wystąpiły dwa przypadki zachorowań dzieci na poliomyelitis. Zachorowały dzieci w wieku 4 lat i 10 miesięcy; paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca.

Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku.

Od czasu powstania w 1988 roku pod auspicjami ONZ Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z poliomyelitis liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 proc. W 2013 roku wirus zaatakował w Somalii. Również w 2013 roku pojawił się w Syrii.

W Polsce w latach 1951-1957 rejestrowano od 1,7 tys. do 3 tys. zachorowań rocznie. W czasie epidemii w 1958 roku odnotowano ponad 6 tys. zachorowań. Pod koniec lat 50., po wprowadzeniu szczepień, znacznie spadła liczba zachorowań na - od 1963 roku rejestrowano ich kilkanaście rocznie, a od końca lat 70. występowały sporadycznie. Ostatnie zachorowanie na poliomyelitis w Polsce miało miejsce w 1984 r. i było wywołane dzikim typem wirusów.

Zobacz także

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań