Co rodzice sądzą o nieszczepionych dzieciach w poradniach POZ?

Data utworzenia:  21.08.2019
Aktualizacja: 20.08.2019
Małgorzata Ściubisz
www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190819093011.htm; Mott Poll Report. What to Do with Unvaccinated Children in the Doctor’s Office? www.mottpoll.org/sites/default/files/documents/081919_VaccinePolicy.pdf

4 na 10 rodziców deklaruje, że są skłonni zapisać swoje dziecko do innego lekarza rodzinnego, jeżeli obecny sprawuje opiekę medyczną nad dziećmi, których rodzice odmawiają zgody na szczepienie – to jeden z wniosków płynących z krajowego badania ankietowego przeprowadzonego przez zespół naukowców z University of Michigan w Stanach Zjednoczonych.

Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Większość dzieci w Stanach Zjednoczonych otrzymuje wszystkie szczepienia należne dla wieku zalecane przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Jednak coraz częściej zdarza się, że lekarze sprawują opiekę medyczną nad dziećmi, których rodzice odmawiają zgody na wykonanie rutynowo zalecanych szczepień. Okazuje się, że rodzice, którzy sumiennie szczepią swoje dzieci, nie są z tego faktu zadowoleni.

Opublikowany raport opiera się na krajowym badaniu ankietowym „National Poll On Children’s Health” i odpowiedziach udzielonych przez 2032 rodziców co najmniej jednego dziecka w wieku do 18 lat mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Z raportu wynika także, że duża część rodziców (30%) chciałaby, aby to świadczeniodawca zwrócił się do rodziców odmawiających zgody na szczepienie dziecka z prośbą o zmianę przychodni. Co 5 rodzic uważa, że nieszczepione dzieci nie powinny przebywać w tej samej poczekalni do gabinetu lekarskiego, co pozostali pacjenci, a prawie co 3, że nieszczepione dzieci przebywające w poczekalniach powinny zakładać jednorazowe maseczki ochronne na twarz, tak aby chronić przed ewentualnym zakażeniem tych pacjentów, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie mogą być szczepieni. Ponadto, co 4 rodzic zadeklarował, że chciałby wiedzieć, czy w tej samej poradni ze świadczeń korzystają dzieci, których rodzice odmawiają zgody na szczepienie.

Dr Sarah Clark, zastępca dyrektora C.S. Mott Children's Hospital w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych podkreśla, że ostatnia epidemia odry powinna skłonić podmioty udzielające świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej do rozważenia wprowadzenia zmian w zasadach postępowania z nieszczepionymi dziećmi w placówkach medycznych. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 70% rodziców biorących udział w badaniu ankietowym „National Poll On Children’s Health”.

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań