Zarząd Polskiej Federacji Szpitali podczas posiedzenia w dniu 20 kwietnia w Warszawie zarekomendował wszystkim lecznicom należącym do Federacji przystąpienie do akcji przeciw bezprawnym zapisom o karach w umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska poinformowała, że w dniach 13-22 kwietnia do jej Biura wpłynęło łącznie 19 zgłoszeń od pacjentów wskazujących na ograniczenia dostępności leczenia stosowanego w chemioterapii.
Mają najłatwiejszy dostęp do niezdrowej żywności na tle innych krajów europejskich i co raz częściej cierpią na nadwagę lub otyłość. Liczba polskich dzieci z nadmierną masą ciała stale rośnie. Szkoła i rodzice mogą zmienić ten stan rzeczy - wynika z badań psychologów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Tygodnie Szczepień organizuje corocznie Regionalne Biuro WHO dla Regionu Europejskiego. Inicjatywa ma za zadanie – pod hasłem "Zapobiegaj-Chroń-Szczep" – promowanie szczepień i podkreślanie ich roli w ochronie zdrowia i życia ludzkiego.
Okręgowa Rada Lekarska Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej w stanowisku przyjętym 18 kwietnia wyraziła solidarność z lekarzami Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej.
Medyczne przygotowanie do podróży, zwłaszcza w tropiki - w tym odpowiednie szczepienia, profilaktyka przeciwmalaryczna i skompletowanie apteczki - jest czymś w rodzaju pasów bezpieczeństwa chroniących zdrowie i życie w razie wypadku - oceniają eksperci. Lekarze i podróżnicy mówili o tym w czwartek na spotkaniu prasowym w Warszawie.
Sukcesem zakończyła się nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Operowana była 18-letnia Kasia, która od urodzenia cierpi z powodu porozszczepowego niedorozwoju szczęki.
20 kwietnia odbyły się wybory do funkcji Prorektorów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w kadencji 2012-2016.
Trwa proces łączenia zakładów opieki zdrowotnej w Bełżycach. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1 i Szpital Powiatowy im. dr Wojciecha Oczki oficjalnie funkcjonują w jednej strukturze od 2 kwietnia.
19 kwietnia odbyła się uroczystość przekazania do użytku najnowocześniejszego w Wielkopolsce lądowiska dla śmigłowców przy Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu.
26 marca rozpoczęto remont oddziału Neurochirurgii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Rzecznik Praw Lekarzy Krzysztof Kordel wystosował stanowisko dotyczące czwartkowej wypowiedzi ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza na antenie TVN24.
20 kwietnia prof. Wojciech Nowak został wybrany na rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zastąpi na stanowisku prof. Karola Musioła, który w tym roku kończy swoją drugą kadencję. Prof. Nowak pełni obecnie funkcję prorektora UJ ds. Collegium Medicum.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z apelem o pilną zmianę zarządzenia z 4 listopada 2011 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Chodzi o wymuszanie na poradniach dłuższego czasu pracy, niż wymaga tego ilość porad zakontraktowanych przez NFZ.
Działania Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadzają destabilizację i chaos zagrażający systemowi przyjęć pacjentów, którym grozi utrata możliwości kontynuowania leczenia specjalistycznego w swoich przychodniach od 1 września br. - ostrzegają sygnatariusze stanowiska dolnośląskiego środowiska lekarskiego.
Kolejna certyfikacja w programie "Szpital bez bólu" odbyła się 17 kwietnia w Krakowie.
18 kwietnia w Sejmie odbyła się konferencja prasowa, na której posłowie Ruchu Palikota Andrzej Rozenek i Robert Biedroń oraz przedstawiciel aptekarzy Zbigniew Wilczyński odnieśli się do pomysłu przepisów wprowadzających klauzulę sumienia dla farmaceutów. Pomysłodawcą jest poseł Platformy Obywatelskiej, Jacek Żalek.
W czwartek posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyli u marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o uzupełnienie porządku najbliższego posiedzenia Sejmu o informację bieżącą w sprawie braku leków onkologicznych.
10 kwietnia do nowo otwartego przez "Uzdrowisko Rymanów" S.A. Podkarpackie Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej "POLONIA" w Rymanowie Zdroju zostali przyjęci pierwsi pacjenci. Dziś jego uroczyste otwarcie.
Minister Zdrowia udzielił akredytacji 6kolejnym szpitalom - informuje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.