mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Nauki pokrewne

Komunikacja z pacjentem więcej

Okiem pacjenta więcej

  • Wiosna 2020
    Motyw epidemii w sztuce i literaturze jest często sposobem ubierania w obrazy lęku przed tym, co nieznane, obce, przed siłami, które nie do końca dają się poskromić, przed ubocznymi efektami cywilizacyjnego rozwoju.
  • „Piękne kłamstwo? Uwaga! To już twórczość”*
    „Bardzo wcześnie Helena zaczęła przejawiać skłonność do przetwarzania zdarzeń ze swej przeszłości, dowolnie je upiększając albo zamazując. Jej wyobraźnia nie zna granic do tego stopnia, że trudno poznać, co jest prawdą. Kłamczuszka? Raczej samochwała”.

Biogramy więcej

  • Louis Hubert Farabeuf
    Osoba Farabeufa oraz fragmenty jego podręcznika precyzyjnie opisujące techniki amputacji zainspirowały meksykańskiego autora Salvadora Elizondo do napisania powieści Farabeuf. Postać głównego bohatera jest luźno wzorowana na kilku francuskich chirurgach, przede wszystkim na tytułowym Farabeufie, ale także na Dupuytrenie.
  • Pólya Jenő
    W okresie międzywojennym sława Pólyi ściągnęła do Budapesztu wielu chirurgów z całego świata, między innymi Lestera Dragsteda z USA czy Jana Oszackiego i Witolda Rudowskiego z Polski (ci ostatni odbywali staż w Budapeszcie w sierpniu 1939 r.)

Evidence based medicine (EBM) więcej

Horyzonty farmakoterapii więcej

O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.