Leczenie dny moczanowej

Leczenie dny moczanowejOcena: (1.00/5 z 1 ocen)
27.10.2017
prof. George Nuki, University of Edinburgh, UK
Rozmowa została zarejestrowana podczas McMaster International Review Course in Medicine (MIRCIM) w Krakowie w maju 2017 r.

Czy miejscowe niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są skuteczne w leczeniu dny moczanowej?

George Nuki: Nie mam w tej kwestii żadnych doświadczeń. Zapalenie stawów w przebiegu dny jest tak nasilone, że nie sądzę, aby NLPZ mogły wywierać duży wpływ na jej leczenie. Wprawdzie mają one pewne realne działanie, jednak (w pewnym stopniu) może się to wiązać z efektem placebo. Sądzę, że dna moczanowa to być może jedyna choroba, w której nie zaleca się w pierwszej kolejności leków stosowanych miejscowo. W chorobie zwyrodnieniowej stawów mogą być one bardzo skuteczne, być może bezpieczniejsze niż leki doustne, ale w przypadku chorych na dnę moczanową mam wątpliwości co do korzyści z ich zastosowania.

Leczenie dny moczanowejOcena: (1.00/5 z 1 ocen)

Dodaj swoją opinię

Dodawanie komentarzy tylko dla zalogowanych osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia i uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi oraz studentów medycyny.

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości dotyczące leczenia migreny, bólu krzyża i innych rodzajów bólu? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!

Patronat