Integracyjna medycyna bólu
25.04.2019
dr n. med. Magdalena Kocot-Kępska
Sekretarz Polskiego Towarzystwa Badania Bólu
Członek Executive Board, European Pain Federation EFIC
Zakład Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii UJCM, Kraków
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa
Bóle krzyża lędźwiowego są dość częstym objawem związanym z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Najczęściej źródłem bólu jest krążek międzykręgowy (zwany potocznie dyskiem). Jeśli krążek wysunie się do tyłu, powoduje ostry ból – lumbago. W leczeniu stosuje się odciążenia kręgosłupa lędźwiowego – unikanie czynności zaostrzających dolegliwości, odpoczynek (nie należy leżeć w łóżku dłużej niż kilka dni), a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z reguły skuteczna jest rehabilitacja – ćwiczenia dobrane dla danego pacjenta przez fizjoterapeutę, które należy systematycznie wykonywać.
-
Ból podczas oddawania moczu (mikcji)
Ból występujący podczas oddawania moczu jest najczęściej objawem zakażenia układu moczowego, ale może być również spowodowany chorobą przenoszoną drogą płciową (głównie u mężczyzn).
-
Ból w okolicy lędźwiowej (ból „w boku”; ból „pleców”)
Ból w okolicy lędźwiowej może być objawem różnych chorób nerek lub kręgosłupa.
-
Ból krzyża
Ból krzyża (ból w dole pleców, ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa) jest powszechną dolegliwością, rzadko kiedy oznaczającą poważną chorobę. Z reguły ustępuje samoistnie, ale ma tendencję do nawrotów – dlatego ważne jest zapobieganie mu poprzez modyfikację stylu życia. W niektórych przypadkach objaw ten wymaga jednak pilnej konsultacji z lekarzem.
-
Ból ręki i nadgarstka
Ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych stawów, co umożliwia precyzyjne wykonywanie ruchów. Są one narażone na liczne przeciążenia i urazy, mogą zostać również zaatakowane przez choroby zapalne. Oprócz samych stawów przyczyną bólu ręki i nadgarstka mogą być choroby innych struktur, np. ścięgien, nerwów i mięśni.