Narzędzie ochrony słabszych - strona 2

31.03.2022
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Nawet w czasie działań wojennych żołnierz ma prawo odmówić wykonania niemądrego, złego rozkazu. Owszem, naraża się na sąd, może nawet karę śmierci, ale czasami tak trzeba, żeby ochronić ileś istnień.

Nie odstąpimy od testowania rodziców i pacjentów. Powiem więcej: sądząc po dotychczasowych reakcjach i zachowaniach rodziców naszych pacjentów, myślę, że oni od nas tego właśnie oczekują. Rodzice nie tylko testowali się tak często, jak to zalecaliśmy – dodam, że Budzik finansował testy wykonywane przy rotacji opiekunów – ale byli gotowi testować się na własny koszt. Mieli bowiem i mają świadomość, że robią to w bardzo określonym celu: żeby chronić zdrowie i życie swoich dzieci. Nie trzeba im tłumaczyć, że w przypadku pacjentów w śpiączce, obciążonych różnymi urazami, leżących, unieruchomionych, infekcja może rozwinąć się w nieprzewidywalnym kierunku. Dlatego nie musieliśmy nikogo nagabywać w sprawie szczepień, ani też obowiązek testowania nie był odbierany i traktowany jak przymus, tylko tak, jak powinien być – jak narzędzie ochrony słabszych. Własnych dzieci, ale też pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka – w Klinice Budzik pracują przecież również osoby zatrudnione w CZD.

Rodzice nie protestują też przeciw innym zasadom, jakie wprowadzamy, gdy rośnie zagrożenie epidemiczne – w ostatnim czasie zajęcia rehabilitacyjne odbywały się w salach pacjentów, nie w specjalnie przeznaczonych dla nich pomieszczeniach. Część zajęć została nawet zawieszona.

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Mam nadzieję, że decydenci to zrozumieją i wycofają się ze szkodliwych i absurdalnych rozwiązań. Zniesienie obowiązku zasłaniania nosa i ust – na szczęście pozostawiono go w placówkach medycznych – już zaowocowało tym, że maski nosi kilka procent z nas. Likwidacja systemu testowania, bo do tego sprowadzają się ostatnie decyzje, bardzo zredukuje liczbę nowych potwierdzonych zakażeń, ale czym się to skończy, że przestaniemy wyłapywać zakażonych w tak szczególnych miejscach, jak szpitale czy zakłady opiekuńczo-lecznicze, gdzie przebywają osoby bardziej niż przeciętny Polak narażone na ciężki przebieg COVID-19?

Rozmawiała Małgorzata Solecka

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!