Zespół postcovidowy w otolaryngologii
Brytyjski wariant koronawirusa „specjalizuje” się w uszkadzaniu nabłonka w różnych lokalizacjach, stąd jedna infekcja, a wiele możliwych objawów i zajętych narządów – wyjaśnia prof. Małgorzata Wierzbicka.
Brytyjski wariant koronawirusa „specjalizuje” się w uszkadzaniu nabłonka w różnych lokalizacjach, stąd jedna infekcja, a wiele możliwych objawów i zajętych narządów – wyjaśnia prof. Małgorzata Wierzbicka.
Od kilku dni szpital wypełniony jest po brzegi, kolejne łóżka są uruchamiane, ale mam też dobrą wiadomość – pandemia COVID-19 zgaśnie, taka jest prawidłowość każdej epidemii. Nie wiemy tylko, kiedy – mówi prof. Aleksander Garlicki, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych w SU w Krakowie, małopolski konsultant ds. chorób zakaźnych.
Czy można stosować DOAC w pierwotnej profilaktyce zakrzepicy u chorych z COVID-19?
W legislacji powinny obowiązywać standardy. Np. dodatki covidowe: niejasne zasady potęgują napięcie wśród kadr medycznych, nie pozwalają na spokojną pracę zarządzającym szpitalami – mówi dr Tadeusz Jędrzejczyk, specjalista ds. zdrowia publicznego.
Czy u leżącego na oddziale psychiatrycznym pacjenta o obniżonej aktywności ruchowej i bezobjawowym lub skąpoobjawowym COVID należy stosować profilaktykę przeciwzakrzepową?
Czy i w jakiej dawce stosować HDCz u chorego na COVID-19 i zwiększonym stężeniem dimeru D przed wykonaniem angio-TK?
Czy można szczepić domięśniowo przeciwko COVID-19 pacjentów leczonych przeciwzakrzepowo? Czy i jak zmodyfikować technikę szczepienia?
Dotychczasowe doświadczenia międzynarodowe pokazują, że rokowanie u dzieci z PIMS jest zdecydowanie lepsze w porównaniu do rokowania u dzieci z ciężkim przebiegiem COVID-19 – mówi dr hab. Marzena Zielińska z Katedry i Kliniki AiIT UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Na pytanie odpowiedział prof. Roman Jaeschke z McMaster University w Kanadzie.
Myślę, że sobie z tym wyzwaniem poradzimy – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, o rozpoczynających się szczepieniach przeciwko COVID-19 w „etapie 1”. Przed poradniami POZ stoi jednak kilka wyzwań.
Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!