Jaki są cechy charakterystyczne zmian grzybiczych skóry gładkiej?
Jakie są przyczyny wystąpienia tej dermatozy?
Kiedy należy podejrzewać chorobę autoimmunizacyjną?
Jak postępować przypadku występowania u dziecka dokuczliwego świądu?
Czy kryptopiroluria ma jakieś istotne konsekwencje kliniczne?
Kiedy najczęściej rozwija się zakażenie bakteryjne skóry u dzieci chorych na AZS?
Jaka może być przyczyna częstych nawrotów zakażenia skóry?
Kto i do kiedy ma obowiązek ukończenia kursu z medycyny rodzinnej?
Jakie są wymagania w zakresie orzecznictwa lekarskiego u kandydatów do szkół ponadpodstawowych?
Jaki warunki musi spełniać lekarz, aby wydać zaświadczenie o potrzebie nauczania indywidualnego?
Czy szkoła może wymagać takiego zaświadczenia?
Jak szybko wyrównywać odwodnienie przy pomocy płynów dożylnych?
Jakie postępowanie zalecić obecnie lub ewentualnie w przyszłości (po kilku lub kilkunastu latach) rodzicom dzieci, u których potwierdzono zakażenie w teście nieinwazyjnym? Rodzice wykonali testy z powodu choroby wrzodowej i zakażenia H. pylori u matki.
Jakich zasad należy przestrzegać przy kwalifikacji i wykonywaniu szczepień u takich dzieci? Czy szczepienia można realizować w standardowych warunkach w POZ?
Czy towarzyszy jej silny świąd lub ból? Po jakich zakażeniach najczęściej występuje ta jednostka chorobowa?
Ekspertka przedstawia rekomendacje WHO, CDC i europejskich towarzystw, które w krajach rozwiniętych matkom zakażonym HIV zalecają karmienie sztuczne, ale omawia również wyjątki od tej zasady m. in. w krajach trzeciego świata.
Czy pacjenta z nasilonymi zmianami można obserwować w warunkach ambulatoryjnych? Jak odróżnić rumień wielopostaciowy od zespołu Stevensa i Johnsona, który wymaga bardziej agresywnego postępowania?
U matki na oddziale położniczym uzyskano dodatnie wyniki badań w kierunku kiły. Wyniki badań dziecka w 1. dniu życia były takie same jak u matki, u dziecka zastosowano penicylinę.
Czy przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest badanie histologiczne wycinka skóry?
Które choroby manifestujące się wykwitami obrączkowatymi są u dzieci najczęstsze?