mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • EURACTIV.pl: lekarze nadal wyjeżdżają na Zachód

    Medyczny exodus za granicę w ostatnich latach był dość stabilny, jednak rok 2022 przyniósł ponad 50-proc. wzrost liczby wydawanych zaświadczeń potrzebnych lekarzom do wyjazdu z kraju – czytamy na EURACTIV.pl.

  • Studium kryzysu (56)

    Trudno dojść, czy brak poważnych propozycji programowych jest wynikiem braku faktycznego zainteresowania po stronie społeczeństwa, czy może odwrotnie – ponieważ takich propozycji na stole nie ma, zdecydowana większość Polaków nie wierzy, że problemy udałoby się rozwiązać.

  • Studium kryzysu (55)

    Niemcy nie mają ustawy X proc. PKB na zdrowie, po prostu finansują – czy też refinansują – z budżetu rosnące (przede wszystkim w związku ze starzeniem się społeczeństwa) koszty zapewnienia obywatelom właściwego dostępu do opieki zdrowotnej.

  • Studium kryzysu (54)

    Czy lekarze i pacjenci znajdują się po dwóch stronach barykady? Nie, ale politycy chętnie ich w ten sposób rozstawiają, by przesłonić własne błędy i złe decyzje.

  • "Drugi Eskulap" w służbie możnych i biedoty

    Choć dziś studiowanie astronomii i medycyny wydaje się iść dwiema zupełnie różnymi ścieżkami, w epoce renesansu często je łączono. Warto przypomnieć, że Mikołaj Kopernik równie skrupulatnie zajmował się studiowaniem ciał niebieskich, jak i leczeniem ziemskich przypadłości.

  • Potencjał medycznych kont oszczędnościowych

    Medyczne konta oszczędnościowe mogą być rozwiązaniem przełomowym, gdyż nie muszą być postrzegane jako bezpośrednie zagrożenie dla systemu publicznego.

  • Studium kryzysu (53)

    Dane pokazujące, że Polska jest w ostatnich trzech latach wśród krajów UE i OECD jednym z liderów tragicznych statystyk, zdają się być dla szeroko rozumianej opinii publicznej i jej liderów równie przezroczyste, jak czwarty wiceminister dla systemu ochrony zdrowia.

  • Studium kryzysu (52)

    Co o roku wojny w Ukrainie, jeśli chodzi o system ochrony zdrowia, mówią suche liczby? Co mogłyby mówić, gdyby zadać dodatkowe pytania – i dlaczego one nie padają, choć wydają się oczywiste?

  • Studium kryzysu (51)

    Czy naprawdę wszyscy uwierzyli w przekaz o rosnących nakładach na zdrowie i gwarancjach ustawy 7% PKB na zdrowie? Czy to raczej kwestia dość powszechnego przekonania, że „jakoś to będzie”, „nie może być aż tak źle”, „pożyjemy, zobaczymy”? Czy to niechęć do wychylania się ze zbyt krytycznymi wypowiedziami?

  • Studium kryzysu (50)

    Nawet jeśli nieporadnie językowo, AI daje radę. I wręcz imponuje tym, że nie uwierzył w przekaz o radykalnie i skokowo rosnących nakładach na zdrowie i w baśń o ustawie 7 proc. PKB na zdrowie.

  • A gdyby WOŚP zagrał dla szpitali... na Ukrainie?

    WOŚP nie rozwiązuje już problemów polskiego systemu ochrony zdrowia. Podtrzymuje złudę jednorazowego wypełnienia obywatelskiego obowiązku.

  • Studium kryzysu (49)

    O tym, co znaczy osławiony „pacjentocentryzm”, przekonują się właśnie lekarze, którzy w swoich decyzjach kierowali się dobrem pacjenta, nie wiedząc (albo nie dowierzając), że Fundusz upomni się o „swoje”.

  • Studium kryzysu (48)

    „Gdybyśmy mieli blachę, zrobilibyśmy konserwy, ale nie mamy mięsa” – żartowano w PRL. Obecnie również nie mamy ani lekarzy, ani pieniędzy, by premiować ich pozostanie na jednym miejscu pracy w systemie publicznym.

  • Bajki i realia

    Jeśli minister mówi, że można między bajki włożyć lepszą dostępność lekarzy w systemie prywatnym, to niestety miejsca na półce z bajkami brak, bo całość jest zajęta przez opowieści o tym, że w tym roku już będzie przekroczone 6 proc. PKB, a w zasięgu ręki jest 7 proc. PKB.

  • Studium kryzysu (47)

    Ponieważ od stycznia finanse Narodowego Funduszu Zdrowia bazują wyłącznie na składkach zdrowotnych, wolniejszy od zakładanego wzrost płac w grudniu musi niepokoić.

  • Polityka zdrowotna na 3-

    Rok 2022 w polityce zdrowotnej upłynął w okolicznościach „odmrażania” systemu po kryzysie pandemicznym. Równolegle kontynuowano prace nad fundamentalnymi dla ochrony zdrowia projektami zainicjowanymi w latach poprzednich. Wysoka inflacja nieuchronnie neutralizowała pozytywny efekt zwiększania nakładów na zdrowie.

  • Studium kryzysu (46)

    Wszystkie zmiany, jakie są planowane czy wdrażane w systemie, muszą opierać się na gwarancji zwiększenia finansowania.

  • Kryzys urodzeń to kryzys gospodarki

    O tym, że „Europa się starzeje”, słyszał już chyba każdy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w tej konkurencji przoduje Polska. Tymczasem im więcej osób w wieku poprodukcyjnym, tym większe jest obciążenie systemów: emerytalnego oraz ochrony zdrowia.

  • Studium kryzysu (45)

    ECDC ostrzega Stary Kontynent przed Krakenem i sygnalizuje, że mamy mniej więcej miesiąc na przygotowania do starcia z wariantem bardziej ekspansywnym niż Omikron.

  • Jaki będzie 2023 rok w ochronie zdrowia?

    Z ogromnym prawdopodobieństwem – nie przełomowy, co nie oznacza jednak ani spokoju, ani tym bardziej – stabilizacji. Przeciwnie, kryzys (czy też raczej kryzysy, bo w systemie ochrony zdrowia jest ich wiele) będzie się pogłębiać i można założyć, że nie obędzie się bez napięć.

1677 artykułów - strona 6 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.