Opinie

  • Historia polskiej transplantologii wg resortu zdrowia

    W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii przekroczono liczbę 100 przeszczepień serca – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Wczytując się w opublikowany pod koniec tygodnia komunikat trudno oprzeć się wrażeniu, że według resortu zdrowia historia polskiej transplantologii sięga co najwyżej 2014 roku. Wszystko zaś, co było wcześniej, ginie w mrokach prehistorii.

  • Dał nam przykład maszynista?

    Piątek, ostatni weekend wakacji, czas wzmożonego ruchu na kolei. Maszynista pociągu relacji Szczecin-Suwałki zatrzymuje pociąg na stacji Tłuszcz, bo skończyła się jego 12-godzinna zmiana. W tym kontekście warto zapytać: dlaczego przyjęło się, że szpitale to miejsca, w których normą jest praca ponad siły?

  • Czas promocji ograniczony!

    Wiadomością ostatnich dni w ochronie zdrowia była zapowiedź przeznaczenia dodatkowych 2,8 mld złotych z budżetu państwa na publiczne lecznictwo. Można z tego wyczytać znacznie więcejm, niż się wydaje na pierwszy rzut oka - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Pracodawcy RP: Reforma w proszku, a ma ruszyć za miesiąc

    Część przepisów jeszcze nie powstała, a szpitale muszą się przygotować do wielu zmian jednocześnie – taki jest obraz polskiego systemu zdrowia na miesiąc przed wejściem w życie tzw. sieci szpitali. Zdaniem Pracodawców RP uruchomienie nowego systemu należy przełożyć na bardziej odległy, bezpieczniejszy termin.

  • Polacy bardziej zadowoleni z ochrony zdrowia?

    Rośnie liczba Polaków, oceniających na plus zmiany zachodzące w systemie ochrony zdrowia – informuje środowa „Rzeczpospolita”. Optymizm respondentów z jednej strony dziwić nie powinien, z drugiej budzi jednak dość powszechne zdziwienie. Przecież zmiany, jakie zamierza wprowadzać resort zdrowia, opierają się na założeniu, że do tej pory w systemie działo się niemal wyłącznie źle.

  • Jesienią korekta w rządzie?

    Media spekulują, że w październiku dojdzie do rekonstrukcji rządu, z wymianą premiera włącznie. Beatę Szydło miałby zastąpić Jarosław Kaczyński, zaś co najmniej kilku ministrów pożegnałoby się ze stanowiskiem. Jednak najprawdopodobniej scenariusz będzie zupełnie inny. Nic też nie wskazuje, by szybka dymisja miała dotknąć Konstantego Radziwiłła.

  • Lęk – niewidzialny język zdrowia publicznego

    Zdrowie jest wartością bezcenną, czyli również automatycznie – najdroższą. Dlatego w obliczu powtarzanego jak mantra hasła, że „w ochronie zdrowia brakuje pieniędzy” mało kto zadaje sobie pytanie, dlaczego albo w jaki sposób zostało to policzone. Zdecydowanie szybciej pojawia się nadbudowana na lęku obawa – czy wystarczy dla mnie albo dla moich najbliższych.

  • „Botoks” – czy rzeczywiście pokaże prawdę?

    Niepokojące jest, że media wydają się być skłonne do bezkrytycznego podchwycenia tezy, że „Botoks” obnaża prawdę o polskiej ochronie zdrowia. „Prawda ekranu” może się zderzyć z „prawdą czasu”, a efekt w postaci nastawienia opinii publicznej – niekoniecznie będzie dla pracowników ochrony zdrowia korzystny - pisze Małgorzata Solecka.

  • Lekarz jako świadek u prokuratora

    Niejednokrotnie w karierze niemal każdego lekarza zdarza się, że otrzyma wezwanie na przesłuchanie przed prokuratorem w sprawie karnej, dotyczącej szeroko rozumianego błędu medycznego lub podejrzenia jego spowodowania. Wówczas część z Państwa podejmuje rozsądną decyzję o skonsultowaniu się przed przesłuchaniem z adwokatem.

  • Nie bądź ofiarą, Sinead!

    Sinead O'Connor tym razem w czasie koncertu nie podarła zdjęcia Jana Pawła II i nie ubrała na szyję koloratki. Choć, przyznaję, przez moment się wahałam, czy jej kolejną artystyczną prowokacją nie jest zamieszczone na jej Facebooku nagranie, w którym zalana łzami zwierza się ze zmagań z chorobą psychiczną, że jest w tym sama jak palec, że najbliżsi ją opuścili, że nikt jej nie pomaga z wyjątkiem jednego człowieka, a mianowicie psychiatry. „On we mnie wierzy, jestem jego bohaterką” – wyszlocha O’Connor.

  • Rzecznik Praw Pacjenta - potrzebny czy nie?

    Pojawienie się możliwości wyboru nowego Rzecznika Praw Pacjenta nie powinno być uznane za okazję do likwidacji tego urzędu – pisze dr n. społ. Błażej Kmieciak.

  • Jesień. To też nie będzie "dobry czas"

    Coraz gorętszy klimat polityczny nie sprzyja reformowaniu systemu ochrony zdrowia. Jednak jeśli środowiska skupione wokół Porozumienia Zawodów Medycznych nie zawężą swoich postulatów do kwestii płacowych, mają szansę wiele wywalczyć.

  • Niedobry czas

    Czy „dobry czas” dla publicznej służby zdrowia jest w ogóle w Polsce możliwy? Czy politycy potrafią docenić znaczenie dobrego lecznictwa? - pyta Krzysztof Bukiel.

  • Skąd wziąć pieniądze na zdrowie

    Obecny rząd wzorem poprzedników powtarza jak mantrę tezę o konieczności uszczelnienia systemu jako warunku zwiększenia nakładów. Głównym sposobem na to miało być utworzenie sieci szpitali. Skoro więc sieć powstała, teoretycznie drzwi do zwiększenia finansowania powinny się otworzyć...

  • Plan finansowy NFZ na 2018 skrojony pod spodziewane perturbacje?

    Posłowie zaakceptowali projekt planu finansowego NFZ na przyszły rok. Co on oznacza dla systemu ochrony zdrowia, dla lekarzy i dla pacjentów?

  • Wojna o piersi, wojna o bliskość

    Bratowa powiedziała: „Nie możesz mieć w domu ani jednej buteleczki.” Była matką z dorobkiem, odchowała trzech synów. A ja kompletnie zielona pierworódka. Więc jej posłuchałam. Choć nie bez wątpliwości. Gdy ze zdumieniem spojrzałam na swoje drobne piersi, przemknęło mi przez głowę, że to się udać nie może.

  • Ochrona zdrowia – trudny temat dla polityków

    Partie opozycyjne nie potrafią wykorzystać nawet najbardziej ewidentnych wpadek, jakie notuje rząd w obszarze ochrony zdrowia. Powód? Brak konstruktywnego pomysłu, sensownej kontrpropozycji programowej. I niewielka wiarygodność tych, którzy najgłośniej krytykują Konstantego Radziwiłła.

  • Ciemność widzę

    Jeśli by kto jeszcze nie wiedział, dlaczego publiczna ochrona zdrowia w Polsce jest w permanentnym kryzysie i nie widać perspektyw na zmianę tego stanu rzeczy, niezależnie od tego jaka partia sprawuje władzę, otrzymał właśnie kolejną lekcję w tej sprawie.

  • Inwigilacja pielęgniarek, czyli między słowami dementi

    W różnego rodzaju sprostowaniach najciekawsze jest to, co ukryte między wierszami. Dementi resortu zdrowia po doniesieniach „Wprost” również warto przeczytać uważnie.

  • Klauzula sumienia w sytuacji, która zaskoczy przeciwników klauzuli

    Mijają akurat 3 lata od burzliwej, publicznej dyskusji dotyczącej klauzuli sumienia, z której korzystają lekarze. Pretekstem do tej dyskusji była tzw. „sprawa” prof. Chazana. Dzisiaj nie do niej chcę wracać, ale do istoty problemu, czyli zasadności stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy.

1679 artykułów - strona 40 z 84
O tym się mówi
  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali
    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.