Z kraju

  • Nieco zmalało zadłużenie szpitali

    Ponad 2 712,7 mln zł wyniosła na koniec II kwartału br. łączna wartość zobowiązań wymagalnych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej - wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że zobowiązania wymagalne szpitali zmniejszyły się od końca marca o blisko 52 mln zł (wówczas wynosiły ponad 2 764,4 mln zł).

  • FZZ pyta o środki na reformę zdrowotną

    W założeniach do projektu ustawy budżetowej na rok 2009 brakuje informacji dotyczącej przewidzianych środków na reformę ochrony zdrowia, a z pewnością planowane oddłużenie szpitali wpłynie na wydatki budżetowe - uważa Forum Związków Zawodowych.

  • "S" w obronie szpitalnych laboratoriów

    Pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej złożyli 25 sierpnia w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez dyrekcję placówki. Przewodnicząca "Solidarności" w dąbrowskiej Lecznicy Elżbieta Żuchowicz wyjaśnia, że dyrektor nie podjął w terminie rokowań z pracownikami, którzy rozpoczęli spór zbiorowy.

  • Biały personel czeka na spotkanie z premierem

    Pracownicy systemu ochrony zdrowia wciąż oczekują na spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Chcą przekonać szefa rządu do wprowadzenia zmian w ustawach zdrowotnych przygotowanych przez PO.

  • Były minister ma przeprosić lekarza

    Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł, że były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ma zapłacić 7 tys. zł za naruszenie dóbr osobistych kardiochirurga Mirosława Garlickiego poprzez naruszenie zasady domniemania niewinności. Polityk Prawa i Sprawiedliwości ma ponadto publicznie przeprosić lekarza i w ciągu 2 tygodni od uprawomocnienia się wyroku zamieścić na własny koszt stosowne oświadczenie po głównych wydaniach serwisów informacyjnych TVP, Polsatu i TVN. Ziobro ma także zapłacić 950 zł kosztów sądowych.

  • "Zoperować pacjenta, a potem... niech umiera"

    Zgodnie z nowymi zasadami finansowania oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, w przypadku pacjentów, u których przed przeniesieniem do OAiIT wykonywane byłyświadczenia zabiegowe, finansowanie leczenia w OAiIT odbywa się od trzeciej doby pobytu.

  • W powiatowym szybciej niż w klinice

    Powiatowe oddziały ortopedyczne na Podlasiu stają się coraz bardziej popularne wśród pacjentów z dużych miast. Hajnówka, Sokółka, Wysokie Mazowieckie czy Bielsk Podlaski mają pacjentów nie tylko z Białegostoku, ale także z Warszawy czy Poznania. Powód? W dużych szpitalach na wszczepienie endoprotezy trzeba czekać kilka lat, w małych - kilka tygodni.

  • Białystok dofinansuje angiograf dla kliniki [materiał archiwalny]

    Białostocki samorząd dofinansuje zakup nowego angiografu do kliniki kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w tym mieście. Umowa z Uniwersytetem Medycznym została podpisana 25 sierpnia.

  • Podkarpacie wciąż niedofinansowane

    Przyszłoroczny budżet Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia przekroczy 2,5 mld złotych. To o 370 mln zł więcej niż w pierwotnym planie finansowym na ten rok.

  • Głodówka w Starachowicach

    26 sierpnia o 7.00 rozpoczął się bezterminowy protest głodowy pracowników Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach (Świętokrzyskie). Głodówkę prowadzi 10 osób. Związkowcy sprzeciwiają się w ten sposób zapowiadanej prywatyzacji szpitala.

  • Szpitale nie skorzystały z podatku Religi

    Po niemal 11 miesiącach od wejścia w życie tzw. podatku Religi zaledwie 0,2% z pieniędzy zebranych z polis OC kierowców może zostać rozliczone przez Narodowy Fundusz Zdrowia - dowiedział się "Parkiet". Według gazety mało szpitali wysłało faktury za leczenie ofiar wypadków, a ponadto trudno je zweryfikować.

  • MSWiA wsparło szpital w Łodzi

    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekaże ponad 4 miliony złotych szpitalowi MSWiA w Łodzi na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. To najwyższa kwota od wielu lat przekazana przez resort na sprzęt.

  • Konsultacje społeczne w sprawie reformy

    Obywatelski Ośrodek Konsultacji Społecznych skierował do organizacji pozarządowych, samorządów terytorialnych, środowisk naukowych, organizacji zawodowych i gospodarczych oraz pozostałych organizacji obywatelskich ankietę w celu zebrania opinii o planowanej przez rząd, a wniesionej w formie poselskich projektów ustaw, reformie systemu ochrony zdrowia.

  • Zarzuty wobec byłego wiceministra zdrowia

    Były wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek, któremu 20 sierpnia Prokuratura Okręgowa w Radomiu przedstawiła 7 zarzutów, zaapelował nastęnego dnia do prokuratora generalnego o ustanowienie nadzoru Prokuratury Krajowej nad śledztwem w jego sprawie.

  • Leczenie bez kontraktu

    5 izb przyjęć przy podlaskich szpitalach - w Sejnach, Mońkach, Łapach, Kolnie i Zambrowie - nie podpisało umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Te placówki nie zgodziły się na warunki proponowane przez NFZ, co nie zwalnia ich z obowiązku udzielania pomocy pacjentom - podkreśla rzecznik prasowy podlaskiego Funduszu Adam Dębski.

  • Prezydent: Plany rządu grożą chaotyczną prywatyzacją

    Będę organizował dyskusje różnych środowisk. Osobiście byłem zwolennikiem starego projektu PiS (finansowanie budżetowe), ale wiem, że nie znalazł on poparcia - mówi prezydent RP Lech Kaczyński w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi" zapytany o plany polityczne dotyczące systemu ochrony zdrowia.

  • ZPP: Rząd zachęca szpitale do postaw zachowawczych

    Związek Powiatów Polskich zgłosił zdecydowany protest przeciwko treści i trybowi przyjęcia przez rząd, w dniu 12 sierpnia br., uchwały zmieniającej program wieloletni pn. "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli". Sprzeciw ZPP wzbudziło ustalenie, że podstawowym wskaźnikiem do przyznania środków z budżetu państwa jest liczba łóżek szpitalnych.

  • RPD w interesie dzieci chorych onkologicznie

    Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o podjęcie działań na rzecz zapewnienia dzieciom cierpiącym na choroby nowotworowe skutecznych procedur leczniczych pozwalających na zrealizowanie ich prawa do szczególnej opieki zdrowotnej.

  • MZ negocjuje przyszłoroczny budżet

    Ministerstwo Zdrowia domaga się zarezerowania w przyszłorocznym budżecie prawie 2,5 mld zł, czyli blisko 80% więcej, niż wynosi limit wyznaczony przez resort finansów - informuje "Rzeczpospolita". O tym, które z postulatów uwzględnić, zdecyduje rząd.
    Rząd zamierza w przyszłym roku zmniejszyć deficyt budżetowy o 9 mld zł, a to oznacza, że resorty będą musiały oszczędniej gospodarować powierzonymi im środkami.

  • Zbyt kosztowne Centrum?

    Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk postanowił zlikwidować Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego, ponieważ z jego analiz wynika, że Centrum jest zbyt kosztowna. Roczny budżet ŚCZP wynosi 6 mln złotych, a w katowickiej centrali i dwóch filiach, bielskiej oraz częstochowskiej, pracuje 120 osób.

98889 artykułów - strona 4414 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.