Leczenie zakażeń przenoszonych drogą płciową – cz. VII. Wytyczne CDC
Leczenie zakażeń przenoszonych drogą płciową – część VII. Wytyczne Centers for Disease Control and Prevention (2021)
20.02.2023
Sexually transmitted infections treatment guidelines, 2021. Morbidity and Mortality Weekly Report Recommendations and Reports, 2021
K.A. Workowski, L.H. Bachmann, P.A. Chan, C.M. Johnston, C.A. Muzny, I. Park, H. Reno, J.M. Zenilman, G.A. Bolan
komentarz: prof. dr hab. n. med. Robert Jach
70 (No. RR 4): 1–187. DOI: http://dx.doi.org/10.15 585/mmwr.rr7004a1
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Ziarnica weneryczna pachwin (LGV)
Ziarnica weneryczna pachwin jest chorobą wywołaną przez Chlamydia trachomatis. Choroba występuje najczęściej endemicznie w rejonach podzwrotnikowych i zwrotnikowych globu. Objawy LGV występują znacznie częściej u mężczyzn.
-
Brodawki wirusowe narządów płciowych
Brodawki wirusowe narządów płciowych, zwane inaczej kłykcinami kończystymi, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżniono do tej pory ponad 120 typów HPV, z których część jest odpowiedzialna za zmiany w okolicach płciowych.
-
Kandydoza błony śluzowej narządów płciowych
Najczęstszą przyczyną grzybicy penisa są drożdżaki Candida albicans. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych oraz utrzymywaniu prawidłowej higieny prącia.
-
Kandydoza pochwy
Kandydoza pochwy, inaczej drożdżyca pochwy, jest chorobą wywołaną przez grzyby drożdżopodobne, przede wszystkim przez gatunek Candida albicans.
-
Rzeżączka
Rzeżączka to choroba przenoszoną drogą płciową. Objawy rzeżączki u kobiet i mężczyzn są różne. U mężczyzn rzeżączka powoduje głównie rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, a u kobiet – rzeżączkowe zapalenie szyjki macicy. Leczenie rzeżączki polega na przyjmowaniu antybiotyków. Bardzo ważne jest wyleczenie choroby, ponieważ nieleczona rzeżączka może prowadzić do powikłań, które mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym niepłodnością.
-
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczkę narządów płciowych wywołuje wirus Herpes (HSV), najczęściej typu 2. Do zakażenia dochodzi w trakcie stosunku płciowego. Ponieważ wirus ulega przeniesieniu w wyniku kontaktu bezpośredniego ze skórą do infekcji może dojść w wyniku różnych praktyk seksualnych.
-
Mięczak zakaźny
Mięczak zakaźny wywoływany jest zakażeniem wirusem mięczaka zakaźnego (molluscum contagiosum virus – MCV). Jego zakaźność jest duża. Okres wylęgania choroby waha się od tygodnia do 6 miesięcy (średnio 2–3 mies.).
-
Zapalenie narządów miednicy mniejszej
Przyczyną zapalenia narządów miednicy mniejszej są bakterie odpowiedzialne za choroby przenoszone drogą płciową – najczęściej rzeżączka, chlamydia, bakterie beztlenowe. Często za proces chorobowy odpowiedzialny jest więcej niż jeden gatunek bakterii.
-
Ziarniniak pachwin
Do zakażenia może dojść w trakcie stosunków płciowych, ale także przez spanie w jednym łóżku z osobą chorą czy nawet siedzenie jej na kolanach.
-
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest w skali świata czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet, z których około 60% umiera. Wczesny rak zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko infekcji wirusem o ponad 75%.