Szczególnie często obserwowanymi objawami u chorych na COVID-19 są zaburzenia węchu i smaku. Badacze postulują, że ich następstwem może być ubytek istoty szarej mózgu w obszarach odpowiadających za analizę tych bodźców.
Najlepiej przebadanym pod tym względem zaburzeniem jest duża depresja, którą rozpoznaje się u 9% osób z cukrzycą, 15% z dławicą piersiową i 15% z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu dr. Bartosza Grabskiego wygłoszonego na XIV Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2022”.
Obniżony nastrój, poczucie beznadziejności, wzmożony lęk, rozregulowanie rytmu okołodobowego i zaburzenia neuropoznawcze – to tylko niektóre następstwa COVID-19.
Stosowanie nielegalnych używek może wywoływać przemijające objawy wytwórcze będące skutkiem ostrego zatrucia – ale może też prowadzić do wystąpienia zespołu najbardziej przypominającego jedno z pierwotnych zaburzeń psychotycznych.
Prof. Piotr Gałecki – Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii – w rozmowie z Anną Morawską-Borowiec opowiada o wzroście zachorowań na depresję i zaburzenie lękowe w czasie pandemii koronawirusa.
Wśród licznych następstw zmian społecznych związanych z COVID-19, które mogą przekładać się na stan zdrowia psychicznego wielu osób, są zaburzenia rytmu okołodobowego.
Onkolodzy biją na alarm: rośnie liczba pacjentów z zaawansowanym stadium raka, bo na czas nie zgłosili się po pomoc. Czy na oddziałach onkologicznych jest dużo osób, które walczą także z depresją? Czy onkologa, ktoś pyta, jak radzi sobie ze stratą pacjenta, którego leczył od lat?
Dlaczego należy szczepić, z jakich preparatów korzystać i jak to robić?
Brakuje danych wspierających rutynowe badanie przesiewowe w tym kierunku. Istotne elementy wywiadu obejmują pytania o zamiar, plan samobójstwa i dostęp do środków lub narzędzi umożliwiających odebranie sobie życia, o dostępność wsparcia społecznego, próby samobójcze w przeszłości, obecność współistniejących chorób psychicznych lub nadużywanie substancji psychoaktywnych.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.