Wykaz substancji psychoaktywnych, których posiadanie, produkcja, przetwarzanie, przewóz i obrót są nielegalne w Polsce, jeśli nie mają odpowiedniego zezwolenia, zostanie rozszerzony o 17 nowych środków - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.
Omówienie zaleceń ułatwiających leczenie osób uzależnionych od nikotyny.
Na pytanie odpowiedział dr hab. n. med. Marcin Siwek.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu dr. hab. n. med. Marcina Siwka wygłoszonego na X Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2018”.
„Pić czy nie pić? Oto jest pytanie...”. Ta żartobliwa parafraza chyba najbardziej znanego dylematu Szekspirowskiego jest nie tylko grą słów, ale mieści się w skądinąd dramatycznym egzystencjalnym pytaniu: „jak żyć?”.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Jolanty B. Zawilskiej wygłoszonego na IX Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2017”, Kraków, 21–22.04.2017 r.
Uzależnienie od alkoholu jest zaburzeniem podtrzymywanym przez psychologiczne mechanizmy i z tego powodu wymaga – oprócz leczenia medycznego – także postępowania psychoterapeutycznego.
Najmniej liczną grupą nowych związków psychoaktywnych są substancje pobudzające receptory opioidowe. Początkowo były to związki pochodzenia naturalnego, jednakże obecnie można zaobserwować wkraczanie na rynek syntetycznych opioidów. W artykule omówiono te substancje.
Artykuł zawiera odpowiedzi na pytania zadane przez uczestników XV Krajowej Konferencji Szkoleniowej Towarzystwa Internistów Polskich „Postępy w chorobach wewnętrznych – INTERNA 2016” w Warszawie.
Od kilku lat systematycznie wzrasta zainteresowanie związkami syntetycznymi z grupy pochodnych tryptaminy, fenyloetyloaminy i arylocykloheksyloaminy, których działanie psychoaktywne, a także toksyczne, najczęściej jest silniejsze od efektów wywieranych przez związki naturalne.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.