Z uwagi na nasilający się ślinotok z towarzyszącą dyzartrią, pacjentka została skierowana na konsultację do otolaryngologa, stomatologa, neurologa i internisty. Żaden z tych lekarzy nie wyjaśnił przyczyny problemu.
Przyczyny występowania hiperalgezji, którą opisano u pacjenta, są związane zarówno z wdrożeniem do terapii tadalafilu, jak i z zastosowaniem sertraliny i alprazolamu oraz z interakcjami farmakokinetycznymi, jakie wystąpiły pomiędzy jednocześnie przyjmowanymi lekami.
Warto pamiętać, że kwetiapina należy do leków, które mogą powodować dysfunkcję tarczycy. Mechanizm, w jakim dochodzi do upośledzenia funkcji tego gruczołu, nie jest dokładnie poznany, jednak uznaje się, że istotne znaczenie mają czynniki hormonalne i genetyczne, które predysponują płeć żeńską do występowania tego powikłania.
Obecnie zwiększyło się zainteresowanie farmakologicznymi metodami leczenia otyłości. Po klęsce stosowania w tym celu szeroko reklamowanych suplementów diety przyszedł czas na skojarzone terapie lekowe, które są skuteczne, ale – gdy mają charakter nieracjonalnej polipragmazji – mogą powodować ciężkie, a niekiedy zagrażające życiu powikłania.
Poprzez zastosowane leczenie u pacjenta spowodowano liczne interakcje, które doprowadziły nie tylko do nasilenia kaszlu, ale także do wystąpienia kolejnych powikłań lub działań niepożądanych.
Po około tygodniu od rozpoczęcia terapii u pacjentki wystąpił obustronny ból oczu z uczuciem palenia, a następnie wrażenie obecności w centralnym polu widzenia przedmiotów o różnych kształtach, które utrudniało funkcjonowanie.
U mężczyzny wykonano rektoskopię, badanie ultrasonograficzne przezodbytnicze, kolonoskopię i tomografię komputerową. W żadnym z tych badań nie ujawniono uchwytnej patologii. Uznano, że opisywane objawy wynikają ze skojarzenia leków otrzymywanych przez pacjenta.
62-letni pacjent o masie ciała 137 kg przeszedł ponad rok temu udar niedokrwienny mózgu (w przebiegu migotania przedsionków). Po rehabilitacji uzyskał znamienną poprawę stanu neurologicznego, jednak w tym samym czasie doszło do rozwoju depresji poudarowej i bezsenności.
Problemy pacjenta rozpoczęły się w momencie zaordynowania przez lekarza psychiatrę duloksetyny. Dlaczego? Przeczytaj opis przypadku z komentarzem ekspertów.
57-letni mężczyzna cierpiący na cukrzycę typu 2 otrzymał od lekarza reumatologa w związku z rozpoznaniem fibromialgii fluoksetynę. Bezpośrednio po włączeniu leku pojawiły się problemy z zasypianiem i kontynuacją snu, które pacjent próbował bezskutecznie zwalczać za pomocą dostępnych bez recepty leków roślinnych.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.